Przerażający dollhouse

helmans helmans
16.04.2015
Okładka książki Starter Lissa Price Logo Patronat
2021 ocen

Lalki są najczęściej używane jako zabawki dla dzieci. Pozwalają maluchom odgrywać sceny z życia dorosłych oraz wczuwać się w zabawne i często nieprawdopodobne sytuacje (przypuszczalnie Barbie i Ken przeżyli najwięcej przygód w historii ludzkości). Dzieci kontrolują ich plastikowe ciała wiedząc, że przedmiot dzierżony w ich dłoni jest tylko nieżywą kukiełką. Autorka książki „Starter” snuje swoje wariacje na ten temat, osadzając akcję swojej historii w postapokaliptycznym świecie, w którym dzieci stają się marionetkami (dosłownie) w rękach dorosłych.

Od książek z wcześniej wymienionego gatunku nie należy oczekiwać radosnych i ckliwych historii. Słynne wyrażenie „i żyli długo i szczęśliwie” nie gości szczególnie często na ich paginach, a żywot bohaterów jest usłany kolcami i niezliczonymi przeciwnościami losu. Świat wykreowany przez Lissę Price nie należy do wyjątków w tym temacie. Autorka stworzyła niecodzienną rzeczywistość, w której wojna bakteriologiczna zniszczyła „najdojrzalszą” część populacji, a w swoim „dobrodziejstwie” ominęła dzieci i osoby starsze. Bohaterką książki jest szesnastoletnia Callie, która mając dosyć ubóstwa postanawia wynająć swoje ciało w Prime Destinations - firmie, która przejmuje kontrolę nad twoim organizmem i przekazuje je w posiadanie wiekowym staruszkom. Pomysł na książkę zasługuje na pochwałę, a o samym wykonaniu można mówić tylko w samych superlatywach. Fabuła powieści jest spójna, przemyślana i co najważniejsze – wciągająca. Publikację czyta się jednym tchem i nie można się od niej oderwać, dopóki nie poznamy finału tej szokującej historii.

Fabuła to tylko jeden element z kilku, który ma wpływ na powodzenie tworu literackiego. Liczy się również kreacja bohaterów, styl pisarza, pomysł czy chociażby grupa odbiorców, w którą wycelowana jest powieść. Jako, że „Starter” zaliczany jest do literatury młodzieżowej, nie trudno domyślić się, kto najszybciej ściągnie ją ze sklepowych półek. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż mając swoje lata, z przyjemnością i zaciekawieniem śledziłem losy młodziutkiej Callie. W powieści Lissy Price odnalazłem to, co lubię najbardziej – świetnie wykreowany świat postapokaliptyczny, silną osobowość w postaci głównej bohaterki i świetnie zawiązaną intrygę, która znakomicie rokuje w następnych tomach publikacji. Dodatkowym atutem książki jest jej tematyka. Autorka zwraca uwagę na ubóstwo najmłodszych i obojętność wobec tego zjawiska osób dorosłych. Niestety, nie jest to książka pozbawiona wad, lecz na szczęście jest ich bardzo mało i przeważnie zależą one od indywidualnych preferencji czytelnika. Osobiście, za skazę powieści uważam nadopiekuńczość Callie w relacjach z jej bratem oraz lekko spłyconej końcówki głównego wątku fabularnego (nie mylić z końcem książki, który jest fantastyczny). Nie mniej jednak, liczne zwroty akcji i elementy zaskoczenia rekompensują w wystarczającym stopniu te małe „progi zwalniające”, o których napisałem powyżej.

„Starter” jest świetnym otwarciem cyklu. Styl autorki zachwyca, a sam fabularny koncept autorki przebija się na tle innych, podobnych tworów literackich. Książka jest swoistym połączeniem serialu „Dollhouse w reżyserii Jossa Whedona” oraz „Intruza” autorstwa Stephenie Meyer. Lissa Price wyciągnęła z obu produkcji to co najlepsze i połączyła je w jedną, fantastyczną całość. Z niecierpliwością czekam na kontynuację, gdyż tak zjawiskowej książki dawno nie było na rynku literackim.

Damian Hejmanowski