Walka o samą siebie

Tajemnica Tajemnica
01.07.2013
Okładka książki Pojedynek uczuć Krystyna Mirek Logo Patronat

Krystyna Mirek autorka „Pojedynku uczuć” jest na starcie swojej pisarskiej drogi. Ja osobiście nie spotkałam się do tej pory z jej twórczością. Byłam dość sceptycznie nastawiona do tematu a sięgając po książkę w głowie kołatała myśl... „znów będzie to samo”. Zawiodłam się przeokropnie, ponieważ powieść okazała się bardzo, ale to bardzo smakowitym kąskiem. Utonęłam w opowiadanej historii już od pierwszej chwili i tak mi pozostało do samego końca.

Maja jest młodą kobietą, żyjącą w nieformalnym związku z mężczyzną. Posiadają wspaniałego synka, mieszkanie, pozornie wszystko układa się dobrze. Niestety… Panu Prezesowi nudzi się stabilne życie, kobieta nie pasuje do jego schematu i porzuca ją oraz swojego syna. Nie interesuje go sytuacja materialna Mai, nie interesuje go już nic, poza własnym życiem, które postanawia ułożyć sobie z zupełnie inną kobietą.

Nie trudno zgadnąć, że w tym momencie życie bohaterki rozsypuje się na kawałeczki. Próbuje z całych sił poskładać wszystko w całość, ale co z tego? Jeśli została sama z synem, a praca zawodowa wcale nie sprzyja posiadaniu i wychowywaniu dziecka. Problemy piętrzą się a każdy kolejny dzień to walka o przetrwanie.

Maja nie poddaje się jednak. Żyje na krawędzi, rozsądek podpowiada zupełnie inne rozwiązania, ale niestety nie może dopuścić go do głosu, ponieważ nie ma na kogo liczyć. Została sama z synem i to od niej zależy, czy syn dostanie kolację i czy komornik nie zabierze mieszkania. Wydaje się, że życie nie zamierza jej oszczędzać, w firmie zaczynają pojawiać się problemy i pewnego dnia nowy prezes zwalnia Maję w trybie natychmiastowym. Świat wali się po raz kolejny z wielkim hukiem.

Jak nadążyć za takim biegiem wydarzeń? Jak zrozumieć niespodzianki fundowane przez życie? Trudno, oj bardzo trudno zaakceptować takie zdarzenia, a jednak być może trzeba faktycznie osiągnąć dolną skalę nieszczęść, żeby odbić się od dna i zacząć walczyć o lepsze jutro?

Jestem pełna podziwu dla autorki za sposób, w jaki przedstawiła historię Mai. Nie ma słodzenia i koloryzowania, nie ma księcia na białym koniu, który pojawia się znikąd. „Pojedynek uczuć” jest historią prawdziwą o nas kobietach, o tych, które w najgorszym momencie swojego życia zostają same, ponieważ mężczyzna naszego życia okazał się tchórzem i zwinął się z naszego życia, nie oglądając się za siebie.

Jestem pod wrażeniem realizmu przedstawionej historii. Zaskoczyła mnie opowieść bardzo pozytywnie. Wydawać by się mogło, że takich książek jest pełno na rynku, a jednak można pisać tak, żeby zaskoczyć czytelnika, pobudzić jego myślenie i dopuścić do głosu marzenia. Bohaterka stała się moją idolką i chętnie poprosiłabym autorkę o ciąg dalszy jej życia. Najgorsza była ostatnia strona i ostatnie zdanie. W tym momencie zakończyła się nasza znajomość, a ja tak bardzo chciałabym wiedzieć, co dalej.

Nie chcę nikogo na siłę namawiać do sięgnięcia po tę książkę. Uważam jednak, że wiele pań odnajdzie w bohaterce cząstkę siebie samej walczącej, cierpiącej kobiety, która potrafi pomimo wszystko i ponad wszystko stawić czoła przeciwnościom losu. To jedna z tych opowieści, które na długo pozostają w pamięci czytelnika. Jestem przekonana, że żadna z czytelniczek nie zawiedzie się na „Pojedynku uczuć”.

Iwona Migowska