O relacjach Zachodu ze światem islamu

08.10.2012

Tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 r. sprawiły, że islam zapisał się w zachodniej świadomości jako religia fanatyków i ekstremistów. Kolejne zamachy: w Madrycie (2004 r.) i Londynie (2005 r.) utrwaliły obraz muzułmanina-terrorysty, ochoczo podtrzymywany przez skrajnie prawicowych polityków, wszelkiej maści islamofobów i zwolenników teorii o zderzeniu cywilizacji. Media, które wciąż jeszcze stanowią główne źródło informacji dla przeważającej większości Europejczyków, serwują nam mało obiektywny, oparty w dużej mierze na uprzedzeniach obraz muzułmanów, strasząc Dżihadem i regularnie bombardując nas informacjami o spięciach na linii Zachód-islam. Niestety niewiele mówi się o tym, że większość wyznawców Allaha zamieszkujących Stary Kontynent odżegnuje się od ideologii fundamentalistów i zupełnie sprawnie funkcjonuje w lokalnych społecznościach. Ten czarny PR prowadzi do tak absurdalnych sytuacji jak protesty przeciwko budowie meczetów i jest doskonałą pożywką dla znudzonych narodowców, dewastujących lokale należące do imigrantów ze Wschodu.
Dziś, gdy w Europie żyje około 40 milionów muzułmanów (wśród nich nie tylko kolejne generacje imigrantów, ale również ludność autochtoniczna, jak Tatarzy, Albańczycy czy Boszniacy*), najwyższy czas pozbyć się chorych stereotypów i zastanowić nad tym, co jedna z trzech wielkich religii monoteistycznych wnosi od wieków do kultury europejskiej.

W 2010 roku Zakład Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował Ogólnopolską Konferencję Naukową zatytułowaną „Muzułmanie w Europie. Bogactwo różnorodności czy źródło konfliktów”. „Islam w Europie” pod redakcją dr Marty Widy-Behiesse stanowi kompilację wygłoszonych wówczas referatów autorstwa specjalistów z dziedzin takich jak historia islamu, arabistyka, iranistyka, nauki polityczne, socjologia czy stosunki międzynarodowe. Książka porusza szerokie spektrum zagadnień, poczynając od stosunków polsko-tatarskich w XVI-XVIII w., przez kontrowersyjne teorie grupy Inrah dotyczące obecności muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim, analizę tekstów łacińskich poświęconych Koranowi czy przybliżenie sylwetki Abd ar-Rahmana Badawiego – twórcy arabskiego egzystencjalizmu.

Zdecydowanie najwięcej miejsca poświecono jednak problematyce współczesnej – m.in. dramatowi tożsamościowemu Boszniaków, dialogowi chrześcijańsko-muzułmańskiemu, polityce integracyjnej Unii Europejskiej wobec imigrantów z krajów islamskich, sytuacji wyznawców Allaha w krajach takich jak Polska, Niemcy, Francja czy Szwecja (w tym m.in. zagadnieniu kształcenia imamów) a także konwersjom Europejczyków na islam. Jednego z najciekawszych spojrzeń na współczesny islam dostarcza z pewnością artykuł „Brandig Islam” autorstwa Katarzyny Górak-Sosnowskiej, dotyczący muzułmańskiej mody młodzieżowej mającej na celu budowanie pozytywnego obrazu tej religii wśród młodych ludzi. Z kolei Radosław Stryjewski oddaje głos samym imigrantom, którzy opowiadają o relacjach między muzułmanami z różnych regionów świata, o heterogeniczności islamu i związanych z nią antagonizmach pomiędzy poszczególnymi ich grupami.

„Islam w Europie” jest rzetelną pozycją naukową, i jak na taką przystało dostarcza obiektywnych informacji - nie wybiela, nie pomija tematów trudnych i kontrowersyjnych, takich jak poglądy radykałów czy problemy z przystosowaniem się części uchodźców. Stanowi swego rodzaju kontynuację Muzułmanów w Europie pod redakcją prof. Anny Parzymies i niezwykle ważny głos we wzajemnym poznaniu ludzi Zachodu z ludźmi wywodzącymi się z kultury islamu. Głos z pewnością o wiele bardziej potrzebny niż chociażby histeryczne wywody Oriany Fallaci.

Kamila Duda

* Boszniak (Bošnjak) – bośniacki muzułmanin; podczas gdy Bośniak (Bosanac) to obywatel Bośni i Hercegowiny bez względu na jego powiązania etniczne i religijne.