Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Z czym, drodzy czytelnicy, kojarzy wam się Floryda? To kraina wilgotna i duszna, świat egzotyczny i fascynujący zarazem. W miejscach, gdzie po gałęziach suną olbrzymie węże, a w wodach czaj...

Ciepło, gorąco, Floryda

Autor recenzji:
Tytuł książki: Floryda
Autor książki: Lauren Groff
6,84 (98 ocen i 16 opinii)

Z czym, drodzy czytelnicy, kojarzy wam się Floryda? To kraina wilgotna i duszna, świat egzotyczny i fascynujący zarazem. Tutaj znajdują się ogromne bagna, pełne zagrożonych gatunków gadów. W miejscach, gdzie po gałęziach suną olbrzymie węże, a w wodach czają się aligatory, odnajdziemy ukryte przejście do innych wymiarów, w głąb ludzkiej świadomości. „Floryda jest erotyczna” – stwierdzi jedna z bohaterek, a my będziemy musieli jej uwierzyć, gdyż świat stworzony przez Lauren Groff to przestrzeń rozszalałych niczym huragan zmysłów.

Autorka stawia postacie swoich opowiadań w sytuacjach granicznych, obserwując ich reakcje w obliczu nieznanego i nieokiełznanego żywiołu. Szczególnie boleśnie owa konfrontacja będzie wyglądać, gdy bohaterami opowieści pisarka uczyni dzieci – z jednej strony niewinne i nieświadome, z drugiej – będące jedynie trybikiem w wielkiej, brutalnej machinie życia. Może nie wszystkim owe historie przypadną do gustu, jednak na pewno zapadną w pamięć, gdyż drążą głęboko w człowieczej duszy, nie pozwalając o sobie zapomnieć.

W swoich opowieściach autorka „Florydy” przyjmuje głównie kobiecą perspektywę. To kobiety toczą zacięte boje z codziennością, próbując odnajdywać się w różnych rolach: matek, żon, pisarek. To na nie spada obowiązek opieki nad potomstwem. Wreszcie to one przeciwstawiają się szalejącym żywiołom, podczas gdy inni zdezerterowali w bezpieczne miejsca. I będą ciągle myśleć, drążyć, spoglądać w głąb siebie, zaś gorące i duszne siły przyrody staną się jedynie odbiciem ich jaźni, najgłębszych, najczęściej nieświadomych pragnień.

Bohaterowie opowiadań Lauren Groff marzą niekiedy o ucieczce z dusznego, przytłaczającego świata, lecz zawsze uświadamiają sobie, iż jest to niewykonalne. Można bowiem umknąć z Florydy, lecz ona na zawsze pozostanie w człowieku. Bagnisty półwysep będący ucieleśnieniem wszystkiego, co pierwotne i niezmienne, odsłaniający prawdę o naszej zwierzęcej, dzikiej naturze. To do niego zawsze się powraca, tam jest początek i koniec wszechrzeczy.

W opowiadaniach odnajdziemy również nawiązania do działalności Williama Bartmana, badacza fauny i flory Ameryki Północnej, autora wielu niezwykłych rysunków roślin i zwierząt. Aura przenikająca jego dzieła sprawia, iż bohaterka zafascynowana sztuką przyrodnika zaczyna postrzegać Florydę jako miejsce erotyczne.

Erotyczne uczucie – myśli – to nie to samo, co seksualne. Erotyczne jest karmienie noworodków, ten zwierzęcy zapach i uczucie, i ciepło, i czułość. Kładzenie głowy na ramieniu przyjaciółki i wąchanie mydła na jej skórze. Słońce ślizgające się po twarzy, bez martwienia się o raka i topniejące lodowce.

Opowiadania Groff potrafią wzbudzić w czytelniku szereg skrajnych emocji. Z jednej strony mamią i hipnotyzują, lecz niekiedy również odpychają i odrzucają. Osobom, które zapoznały się już z ofertą wydawniczą Pauzy, podobna mieszanka nie wyda się zapewne niczym zaskakującym. Dla tych czytelników „Floryda” będzie z pewnością pozycją obowiązkową.

Ewa Szymczak

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Przegląd wiosennych nowości

Coraz dłuższe dni dają wiele możliwości, aby wygospodarować czas na czytanie. Wydawcy przedstawili nam swoje plany na najbliższe, wiosenne miesiące. Wszystkich oczywiście nie daliśmy rady zamieścić, ale jesteśmy pewni, że w poniższych propozycjach każdy znajdzie coś dla siebie.

Olga Tokarczuk finalistką National Book Award

National Book Foundation ogłosiła w środę listę 25 finalistów tegorocznej, sześćdziesiątej dziewiątej, edycji nagrody. Wśród nich znalazły się Olga Tokarczuk i jej tłumaczka Jennifer Croft z tłumaczeniem powieści „Bieguni”.

Opinie czytelników

O książce:
Proś o wybaczenie

Masz ochotę na dobry thriller? Chcesz przeczytać coś mocnego, wciągającego, a zarazem nowego? W takim razie musisz poznać książkę pt."Proś o wyba...