Kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz?

KenGoKang KenGoKang
20.07.2019
Okładka książki Niezwyczajne zawody Ałła Gutniczenko, Julia Kołomojec

Czy pamiętacie jeszcze, drodzy czytelnicy, kim chcieliście zostać, kiedy byliście dziećmi? Wyznać muszę, że ja marzyłam o karierze podróżnika i opłynięciu dookoła kuli ziemskiej. Dziewczynki z reguły pragną zostać sławnymi piosenkarkami, lekarkami bądź nauczycielkami, chłopcy – strażakami lub policjantami. Książka „Niezwyczajne zawody” poszerza natomiast repertuar profesji, pokazując zajęcia nietypowe i niezwykłe. Czy wiedzieliście, że są osoby zajmujące się zawodowo przytulaniem pand?

Członkowie rodziny Andrzeja wybrali sobie doprawdy niecodzienne zawody. W domostwie młodego bohatera spotkasz więc: kynolożkę, architekta, pszczelarza, pilota balonów, pizzera, paleontologa czy testera herbaty. Wszyscy uwielbiają swoją pracę, każda z profesji wymaga jednak zupełnie innych umiejętności oraz odmiennego zestawu narzędzi. Dzięki przejrzystemu podziałowi treści publikacja przybliża nam po kolei poszczególne zawody. Na początku w kilku słowach zaprezentowany zostaje członek rodziny Andrzeja oraz profesja, którą się zajmuje. W dalszej części poznajemy akcesoria niezbędne do wykonywania danego zawodu, zaś pod sam koniec możemy trafić na ciekawą grę związaną z wybraną pracą albo dowiedzieć się, kim opiekują się poszczególne osoby (np. pokazane zostają rasy psów bądź gatunki dinozaurów) lub czym zajmują się one zawodowo (smaki pizzy, rodzaje herbaty, litery języka migowego, konstelacje).

Ta przyjemnie ilustrowana oraz elegancko wydana publikacja dostarczy z pewnością mnóstwo radości dzieciom w wieku przedszkolnym. Książka może stać się inspiracją do rozmowy na temat różnych ról społecznych odgrywanych przez dorosłych, a także zachętą do zabawy w nietypowe zawody. Będzie tym samym motorem pobudzającym dziecięcą wyobraźnię oraz kształtującym niecodzienne zainteresowania. Dla rodziców wspólna lektura okaże się zaś dobrym pretekstem, by ze swoimi pociechami porozmawiać na temat wykonywanej przez siebie pracy.

Cieszę się ogromnie, że na rynku jest tak wiele znakomitej literatury przeznaczonej dla młodego czytelnika. Z całą pewnością „Niezwyczajne zawody” to niezwykle wartościowa pozycja, która bez wahania trafić może zarówno do domowej, jak i przedszkolnej biblioteczki, stając się cenną pomocą pedagogiczną.

Ewa Szymczak