rozwiń zwiń

Nagrody Pulitzera 2023: poznaj zwycięzców. Ukraińcy wśród laureatów

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
09.05.2023

Poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody Pulitzera, jednego z najważniejszych wyróżnień w świecie literatury i dziennikarstwa, przyznawanego od ponad 100 lat. W kategorii „Za służbę publiczną” najbardziej prestiżowym z Pulitzerów nagrodzony reporterów z oblężonego miasta Mariupol.

Nagrody Pulitzera 2023: poznaj zwycięzców. Ukraińcy wśród laureatów

Nagroda Pulitzera – amerykańska nagroda wręczana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki – przyznawana jest od 1917 roku i w trakcie swej przeszło 100-letniej historii zdążyła ugruntować pozycję jednego z najważniejszych wyróżnień w swojej dziedzinie w Stanach Zjednoczonych.

W miniony poniedziałek Amerykańscy twórcy zostali uhonorowani przez Uniwersytet Columbia już po raz 107. 

Pulitzer dla dziennikarzy z Ukrainy

Nim przejdziemy do nagród literackich, warto wspomnieć wyróżnienia dziennikarskie. Dwie nagrody za relacje z wojny w Ukrainie, w tym najbardziej prestiżowego ze wszystkich Pulitzerów – nagrodę „Za służbę publiczną”, zdobyło Associated Press, amerykańska agencja prasowa o blisko 180-letniej tradycji.

Wspomniana nagroda Public Service trafiła do reporterów z oblężonego miasta Mariupol, którzy „dali świadectwo rzezi cywilów podczas inwazji Rosji na Ukrainę”.

W kategorii „Reportaż międzynarodowy” wyróżniono dziennikarzy „New York Times”, którzy opisali wydarzenia w Buczy będącej pod rosyjskim ostrzałem.

Literackie Pulitzery: Barbara Kingsolver i Hernan Diaz nagrodzeni

W tym roku, w wyniku nietypowej, ale nie niespotykanej decyzji, nagrodę za beletrystykę zdobyło dwoje autorów. Pulitzera dla najlepszej książki beletrystycznej otrzymali Barbara Kingsolver za powieść „Demon Copperhead” i Hernan Diaz za „Trust”.

Akcja „Demona Copperheada” rozgrywa się w górach południowej Appalachii. To historia chłopca urodzonego przez nastoletnią samotną matkę w przyczepie. Chłopca bez żadnych atutów – poza niezłym wyglądem i włosami koloru miedzi odziedziczonymi po zmarłym ojcu, jadowitym dowcipem i talentem do przetrwania. Główny bohater stawia czoło współczesnym niebezpieczeństwom, takim jak opieka zastępcza, praca dzieci, zniszczone szkoły, uzależnienia, katastrofalne miłości i miażdżące straty. Mierzy się z własną niewidzialnością w kulturze popularnej, w której nawet superbohaterowie porzucili mieszkańców wsi na rzecz miast.

Książka Barbary Kingsolver nawiązuje do „Davida Copperfielda”, w którym Charles Dickens opisał swoje doświadczenia jako osoby, która przeżyła instytucjonalne ubóstwo. Blisko 200 lat później problemy te, udowadnia Kingsolver, nadal nie zostały rozwiązane. Przenosząc wiktoriańską epicką powieść na współczesne amerykańskie Południe, Barbara Kingsolver wykorzystuje gniew i współczucie Dickensa, a przede wszystkim jego wiarę w transformacyjną moc dobrej opowieści.

W laudacji powieść nazwano „mistrzowskim przekształceniem »Davida Copperfielda«, opowiadanym przez chłopca z Appalachów, którego mądry, niezachwiany głos relacjonuje jego spotkania z biedą, uzależnieniem, instytucjonalnymi porażkami i moralnym upadkiem – i jego wysiłki, by je pokonać”.

Polskie wydanie „Demona Copperheada” ma pojawić się już tej jesieni. Książka Barbary Kingsolver ukaże się nakładem wydawnictwa Filia.

„Trust”, nagrodzona powieść Hernana Diaza – autora „W oddali”, która kilka lat temu pojawiła się na polskim rynku za sprawą wydawnictwa W.A.B. – przenosi czytelnika do początków XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Książka opowiada o Benjaminie i Helen Raskach. On jest legendarnym potentatem z Wall Street; ona – genialną córką ekscentrycznych arystokratów.

Uzasadniając swój wybór, jury nazwało Diaza autorem „porywającej powieści osadzonej w minionej Ameryce, która bada temat rodziny, bogactwa i ambicji poprzez połączone narracje oddane w różnych stylach literackich, złożone badanie miłości i władzy w kraju, w którym króluje kapitalizm”.

Pulitzer w kategorii Poezja trafił z kolei do Carla Phillipsa, autora tomu „Then the War: And Selected Poems, 2007-2020” (w dosłownym tłumaczeniu:  „Wtedy wojna: i wybrane wiersze 2007-2020”). Autora wyróżniono za „mistrzowski zbiór, który jest kroniką amerykańskiej kultury, gdy kraj walczy o sens swojej polityki, życia w następstwie pandemii i naszego miejsca w zmieniającej się globalnej społeczności”.

Nagrody Pulitzera 2023: pełna lista zwycięzców

Służba publiczna: Associated Press

News: redakcja „Los Angeles Times”

Dziennikarstwo śledcze: „The Wall Street Journal”

Dziennikarstwo sprawozdawcze: Caitlin Dickerson z „The Atlantic”

Dziennikarstwo lokalne: John Archibald, Ashley Remkus, Ramsey Archibald i Challen Stephens z AL.com, Birmingham; Anna Wolfe z Mississippi Today, Ridgeland, Mississippi

Dziennikarstwo krajowe: Caroline Kitchener z „The Washington Post”

Dziennikarstwo międzynarodowe: „The New York Times”

Najlepszy artykuł: Eli Saslow z „The Washington Post”

Komentarz: Kyle Whitmire z AL.com , Birmingham

Krytyka: Andrea Long Chu z „The New York Magazine”

Redakcja: Nancy Ancrum, Amy Driscoll, Luisa Yanez, Isadora Rangel i Lauren Costantino z „Miami Herald”

Ilustrowane reportaże i komentarze: Mona Chalabi, współpracowniczka „The New York Times”

Fotografia z dziedziny breaking news: zespół fotograficzny Associated Press

Fotografia fabularna: Christina House z „Los Angeles Times”

Reportaż audio: personel Gimlet Media, w szczególności Connie Walker

Beletrystyka: „Demon Copperhead”, Barbara Kingsolver;  „Trust”, Hernan Diaz

Dramat: „English”, Sanaz Toossi

Historia: „Dominacja wolności: saga białego oporu wobec władzy federalnej”, Jefferson Cowie

Biografia: „G-Man: J. Edgar Hoover i początki amerykańskiego stulecia”, Beverly Gage

Pamiętnik lub autobiografia: „Pozostań wierny”, Hua Hsu

Poezja: „Wtedy wojna: i wybrane wiersze 2007-2020”, Carl Phillips

Ogólna literatura faktu: „Nazywa się George Floyd: życie jednego człowieka i walka o sprawiedliwość rasową”, Robert Samuels i Toluse Olorunnipa (z „The Washington Post”) 

Muzyka: „Omar”, Rhiannon Giddens i Michael Abels


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 09.05.2023 13:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post