Figuras olvidadas en la cultura de la Guerra Civil

Okładka książki Figuras olvidadas en la cultura de la Guerra Civil Emilio Peral Vega
Okładka książki Figuras olvidadas en la cultura de la Guerra Civil
Emilio Peral Vega Wydawnictwo: Guillermo Escolar Editor Seria: Biblioteca Crítica de la Guerra Civil językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Biblioteca Crítica de la Guerra Civil
Guillermo Escolar Editor
2023-01-18
2023-01-18
hiszpański
Hiszpania wojna domowa

Okładka książki Mecano. Inspiración poética y genio musical Elena Torres Clemente, Emilio Peral Vega
Mecano. Inspir... Elena Torres Clemen...

czytałem w Instytucie Cervantesa.

książka faktycznie o zapomnianych postaciach literatury, no prawie, Bernanos czy Foxá to jeszcze się czasem przemkną gdzieś przez szpalty, ale kto pamięta o takich ludziach jak Fernando Llorca, Jacinto Miquelarena, Ana Maria de Foronda, Arturo Serrano Plaja, Rivas Chérif albo Pedro Ruiz de Galvéz.

Rzecz wydana w 2022, czyli już w epoce całkowitego sfanatyzowania Hiszpanii, ale jest zaskakująco mało postępowa. To znaczy owszem, mamy to teksty-pomniczki dla takich ludzi jak Serrano Plaja czy Ruiz de Gálvez, ale są też całkiem normalne, rzeczowe artykuły o takich przeciwnikach republiki jak Foxá czy Miquelarena.

Niemniej trochę naciągania jest, na przykład pan Fernando Durán, autor artykułu o Miquelarana, na siłę opisuje jego samobójstwo w kontekście politycznym. Tak samo pan Juan Aguillera, pisząc o Bernanosie, robi z niego prawie sympatyka Republikanów, podczas gdy był tylko przeciwnikiem Narodowców. Najgorzej jest jednak z tekstem o Galvezie, bo tu pan Alvaro López w zasadzie prześlizguje się w pół zdania nad kwestią jego udziału w systemie republikańskiego terroru, łącznie z wizytami w jednej z madryckich checa, ale przede wszystkim w związku z jego domniemanym udziałem w kompilowaniu listy faszystów do rozwałki w Paracuellos de Jarama.

Spokojnie dałoby się tam umieścić jakieś polonicum, albo o samym Pruszyńskim (skoro jest o włoskich korespondentach) albo w ogóle o kilku polskich wysłannikach prasowych (było ich chyba siedmiu).

Polecam, zwłaszcza tym z Państwa, co to lubią zapomnianych.

czytałem w Instytucie Cervantesa.

Rzecz wydana w 2022, czyli już w epoce...

Dodaj cytat z książki Figuras olvidadas en la cultura de la Guerra Civil