Tosia i Julek myją zęby

Okładka książki Tosia i Julek myją zęby Magdalena Boćko-Mysiorska
Okładka książki Tosia i Julek myją zęby
Magdalena Boćko-Mysiorska Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Tosia i Julek (tom 5) Seria: (Nie) Tacy Sami opowieści dla młodszych dzieci
18 str. 18 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Tosia i Julek (tom 5)
(Nie) Tacy Sami
Dwukropek
2021-02-17
2021-02-17
18 min.

Pytanie za 100 punktów: dlaczego dzieci myją zęby PRZED posiłkiem?!

Pytanie za 100 punktów: dlaczego dzieci myją zęby PRZED posiłkiem?!

Ostatnio wpadła mi w ręce książka “Tosia i Julek myją zęby” z serii “Nie tacy sami” @magdalenabockomysiorska_pl Dziewczynka z chęcią myje ząbki, natomiast Jukowi nie za bardzo się chce. Jednak tata ma sposób, aby zachęcić chłopca do powrotu do łazienki.

Moim zdaniem książka jest świetna dla maluszków, którym można pokazać, że mycie zębów może być świetną zabawą, ale nie tylko nudnym obowiązkiem. A przy okazji przypomni rodzicom, że każde dziecko jest inne i do każdego musimy podejść indywidualnie. Bo nawet bliźniacy, tak jak Tosia i Julek, zachowują się inaczej.

Strony są tekturowe co jest dużym plusem, bo przy maluchach takie sprawdzają się najlepiej. W środku znajdziemy ładne, kolorowe ilustracje oraz mało tekstu na każdej stronie. To też mi się podoba, bo prawie nadążam z czytaniem nim Antek przekręci stronę 😅

Co jeszcze mi się spodobało w tej książce to to, że na końcu książki autorka zwraca się do rodziców. Podsuwa pomysły jak zachęcić dziecko do dbania o ząbki, ale pokazuje jakie mogą być powody, że dziecko odmawia ich mycia

„Szczotka pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda / myje zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty (…)” – ta piosenka śpiewana przez zespół Fasolki jest znana chyba wszystkim i śpiewana przez kolejne pokolenia. Jej uniwersalność polega głównie na jej przesłaniu, a pomijając linie melodyczną „wpadającą w ucho”, słowa same składają się w prawdę, którą potwierdzą nie tylko dentyści.
Co jednak zrobić, kiedy dziecko niechętnie myje zęby, albo co gorsze – nie chce myć ich wcale. Warto wówczas sięgnąć po książkę z serii „Nie tacy sami” autorstwa Magdaleny Boćko-Mysiorskiej, psycholog, która za pomocą adresowanych do dzieci opowieści opatrzonych komentarzem dla rodziców, podpowiada możliwe zachowania i sposoby postępowania. Książka „Tosia i Julek myją żeby”, to dla miłośników cyklu spotkanie z przyjaciółmi, bowiem trudno nie polubić głównych jej bohaterów: Tosi i Julka. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek pozycja tym razem zabiera nas do łazienki, omawiając problem związany z myciem zębów. Jednak po tę uroczą książkę o walorach edukacyjnych mogą sięgnąć nie tylko dzieci w wieku żłobkowym czy przedszkolnym mające problem z utrzymaniem higieny jamy ustnej, ale wszystkie maluchy, nawet te nie potrafiące czytać. Piękne ilustracje autorstwa Doroty Prończuk pozwalają bowiem nie tylko śledzić historię przy udziale rodziców czy opiekunów, ale przeglądać samodzielnie książeczkę.
Tym razem to nie Tosia, ale Julek ma pewne problemy z myciem zębów – dla niego to strata czasu i najchętniej w ogóle by ich nie mył, poświęcając tę czas na zabawę. Tosia natomiast wybiera pomiędzy dwoma szczoteczkami, każdego dnia sięgając po tę odpowiadającą jej nastrojowi. Sprawnie myje zęby i jest gotowa już na śniadanie i na zabawę. Wie, jak ważne są czyste zęby, dlatego korzystając z klepsydry dokładnie szczotkuje ząbki wyznaczoną ilość czasu. Inaczej nić Julek, dla którego dwa pociągnięcia szczoteczką wydają się wystarczające do uznania umycia zębów za zadanie wykonane.
Całe szczęście, że na miejscu jest tata, który dokładnie rozumie pragnienie zabawy chłopca, ale wie też, że Julek powinien dokładnie umyć zęby. Dlatego rozmawia z Julkiem o tym, w co chłopiec chciałby się pobawić, a następnie … urządza wyścigi do łazienki samochodami. Oczywiście zakończone myciem zębów.
Lektura opowieści o Tosi i Julku pozwala rozwiązać problemy dnia codziennego i pokazuje właściwe modele zachowań wobec dziecka. Autorka w umieszczonym na ostatnich stronach książki komentarzu dla rodziców omawia problem, sięgając do jego źródeł. Rozpoznaje możliwe przyczyny – w tym przypadku niechęci do mycia zębów – i udziela wskazówek dotyczących postaw rodziców. To sprawia, że to wspaniała pozycja, która dostarcza wiedzy i przyjemności z samego obcowania z nią nie tylko dzieciom, ale i rodzicom.

• Biblioteka
  • Przeczytane 2023 Iga