Yakari. W Krainie Wilków

Okładka książki Yakari. W Krainie Wilków Derib, Job
Okładka książki Yakari. W Krainie Wilków
DeribJob Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Yakari (tom 8) komiksy
9788328198371
Maria Mosiewicz

Okładka książki Yakari. Pierwszy galop Derib, Job
Yakari. Pierws... Derib, Job
Okładka książki Indianie! Czarny cień białego człowieka Dimitri Armand, Laurent Astier, Emmanuel Bazin, Émilie Beaud, Dominique Bertail, Michel Blanc-Dumont, Benjamin Blasco-Martinez, Jocelyne Charrance, Derib, Paul Gastine, Laurent Hirn, Jef, Hugues Labiano, Mathieu Lauffray, Jack Manini, Hervé Richez, Christian Rossi, Corentin Rouge, Oger Tiburce, Ronan Toulhoat
Indianie! Czar... Dimitri Armand, Lau...

Okładka książki Przygody Smerfów. Smerfy i smok z jeziora Nine Culliford, Thierry Culliford, Jeroen De Coninck, Miguel Díaz Vizoso, Alain Jost
Przygody Smerf... Nine Culliford, Thi...
Okładka książki Klondike Jean Leturgie, Morris
Klondike Jean Leturgie, Morr...
Okładka książki Czwórka z Baker Street. Tom 2. Sprawa Rabukina. Jean-Blaise Djian, David Etien, Olivier Legrand
Czwórka z Bake... Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Supersisters Christophe Cazenove, William Maury
Supersisters Christophe Cazenove...
Okładka książki Pamiętniki Wisienki - 2 - Księga Hektora Joris Chamblain, Aurélie Neyret
Pamiętniki Wis... Joris Chamblain, Au...

Tym razem pomimo niebezpieczeństwa ze strony wilków, Yakari może czuć się bezpiecznie. Nie tylko zostaje uspokojony przez jednego z przedstawicieli watahy we śnie, to potem jeszcze przyjdzie na ratunek innemu Indianinowi. Dzięki temu znów wykaże się odwagą i bohaterstwem.

Śliczne rysunki i przyjemna historia. W sam raz dla dzieciaków, ale dorosłym także powinna przypaść do gustu. Leciutka fabuła przybliżająca indiańskie wierzenia i zwyczaje :D

Po dziś dzień wilki, zresztą zupełnie niesłusznie, mają bardzo złą opinię. Krąży masa mitów o tych pięknych stworzeniach, a człowiek znacząco przyczynił się do drastycznego zmniejszenia się ich populacji. Ósmy tom przygód małego Indianina imieniem Yakari, tłumaczy nam nie tylko kim są wilki, ale także, że ludzka zawziętość potrafi przyćmić zdrowy rozsądek.

Głównymi postaciami, oprócz tytułowego bohatera, są Niespokojny Wilk oraz stary, kulejący wilk zwany Trzyłapem. Obaj bohaterowie starli się ze sobą wiele lat wcześniej odnosząc poważne rany. Od tego czasu Niespokojny Wilk poluje na swego przeciwnika, co sprawia, że jego umysł (a raczej duch) jest zmącony. Gdy plemię Yakariego zakłada na zimę obóz w lesie należącym do watahy wilków, Niespokojny Wilk rusza na łowy. Kończą się one w dość niespodziewany sposób.

Komiks w prosty, a zarazem genialny sposób ukazuje rolę wilków. Inteligencję, przebiegłość oraz determinację tych zwierząt. Uczy pokory wobec ich rasy, jak i samej natury. Naprawdę warto sięgnąć po ten album, bo szybko się go czyta, a niesie z sobą solidny ładunek emocjonalny. Przynajmniej z punktu widzenia dziecka. Cieszę się, że w końcu, po tak wielu latach, ta seria na stałe trafiła do Polski i jest regularnie wydawana. W sumie opiewa ona na 40 tomów, więc czeka nas jeszcze bardzo długa wędrówka u boku małego, dzielnego Indianina.

Głównymi...

Jakiś czas temu odkryliśmy przygody małego Indianina („Obcy”). To tam dzielny Yakari pomagał choremu pelikanowi wrócić do zdrowia i swoich pobratymców. Sympatyczny bohater zaskarbił sobie nasze serca. Dlatego też nie mogliśmy przegapić najnowszej odsłony jego perypetii. Jak sam tytuł wskazuje, tym razem główne skrzypce gra wataha wilków, a w szczególności przywódca stada, na którego poluje jeden ze Siuksów – Niespokojny Wilk. Odkąd trzy lata temu stoczył on przegraną walkę z „bestią”, pała rządzą zemsty. Teraz nadarza się ku temu okazja. Tymczasem Yakari odkrywa, że leśnych drapieżników nie należy się bać, a braterstwo między ludźmi i wilkami jest jak najbardziej możliwe. Jak dalej potoczyła się historia? Koniecznie sięgnijcie po komiks żeby się o tym przekonać.

Jak zwykle jest to opowieść pełna mądrych ponadczasowych przesłań, ucząca tolerancji i szacunku dla innych istot. Może mniej jest tym razem humorystycznych wstawek (z czego słynie seria),ale za to sama historia wciąga oraz pozostaje w pamięci na długo. Gorąco polecamy!

Więcej na blogu Zwykłej Matki

Druga połowa XIX wieku to czas powstania westernów. Opowieści o Indianach, konfliktach, życiu na prerii, obcowaniu z naturą zrobiły tak dużą furorę, że stały się osobnym gatunkiem literackim, a później filmowym bazującym albo na uprzedzeniach albo starających się zwalczyć stereotypy. Mimo upływu lat tematyka ta ciągle powraca w kolejnych odsłonach. Jest czymś w rodzaju XIX wiecznego Orientu w literaturze: dodaje egzotyzmu zwyczajnym opowieściom o życiu i jego prawdach. Troszkę jak z super bohaterami i ich mocami, ale z przekonaniem, że to jest bardziej realne, ponieważ wynika z bliskiego obcowania z naturą. Podobną rolę pełniły też XIX wieczne opowieści o Oriencie: w lekko nieznanym klimacie toczyło się życie bohaterów przeżywających bliskie czytelnikom rozterki. Odmienna kultura z jej całokształtem zwyczajów i wierzeń jest bardzo atrakcyjna dla czytelnika i widza, dlatego takie motywy ciągle wracają. Aurę niezwykłości i tajemniczości potęguje to, że wiele pokazywanych przez twórców rzeczy już nie istnieje, inne przez duchową stronę, czy styl życia, w którym nie trzeba chodzić do pracy na osiem godzin tylko wędrować po prerii są nęcące.
Seria „Yakari” licząca sobie zaledwie czterdzieści albumów (po polsku osiem tomów i niedługo pojawią się kolejne) doskonale wpisuje się w te cechy. Do tego znajdziemy w nim zwyczajnego, dziecięcego bohatera marzącego o tym, aby zyskać uznanie w swojej społeczności. Na to jednak musi zapracować. I mu się to udaje.
Ukazująca się od 1973 roku po francusku seria jest dziełem dwóch Szwajcarów: scenarzysty Joba (André Jobin) i rysownika Deriba (Claude de Ribaupierre). Obecnie wydawana jest przez Le Lombard. Po polsku ukazuje się z przerwami. W 1991 roku tom 1. opublikowało wydawnictwo Korona, tomy 1–4 w 2002 roku wydała oficyna Podsiedlik-Raniowski i S-ka, a od 2019 roku serię wydaje Egmont Polska i w końcu mają trafić do polskich czytelników wszystkie albumy, przez co mam nadzieję, że będę miała okazję poznać całą w polskim tłumaczeniu, a nie tylko w wersji francuskiej. Tym bardziej, że na podstawie komiksów „Yakari” powstał serial animowany, który mojej córce (małej miłośniczce zwierząt) bardzo przypadł do gustu.
Akcja serii rozgrywa się na Dzikim Zachodzie i opowiada o przygodach małego Indianina o imieniu Yakari. Pochodzący z plemienia Siuksów chłopiec marzy o byciu dorosłym wojownikiem cieszącym się uznaniem społeczności. W dążeniu do celu pomaga mu niezwykły dar, jaki posiada: umiejętność rozmawiania ze zwierzętami. To czasami mu pomaga, ale też przysparza kłopotów.
Ponad rok temu ukazały się dwa pierwsze zeszyty. Dzięki komiksom przenosimy się do czasów, kiedy jeszcze współczesna technologia nie istniała, a ludzie potrafili żyć w zgodzie z naturą. Właśnie ta przyjaźń z przyrodą stała się podstawą do wytworzenia specyficznych wierzeń opartych na żywiołach i zjawiskach. Z perspektywy europejskiej kultury wręcz naiwne. Trzeba jednak pamiętać, że i nasz świat wyrósł na wierzeniach w wielu bogów, duchy i różnorodne stworzenia będące pośrednikami między ludźmi a sacrum. Przedchrześcijańskie kultury obfitowały w kult przyrody.
Z takim zjawiskiem spotykamy się w „Yakarim”, w którym jedną z ważniejszych rzeczy jest wiara w moc snów. Chłopiec pragnie poważania, uznania zasług. W pierwszym tomie sen o wielkim orle i lataniu rozbudza w chłopcu pragnienie dokonywania tego samego na jawie. Tym bardziej, że jego zwierzęcy przyjaciel obiecuje mu spotkanie już nie tylko w śnie. Warunek jest jeden: musi jak najbardziej upodobnić się do niego. Yakari interpretuje to zbyt dosłownie i przez to stajemy się świadkami jego biegania z rozstawionymi rękami, próby złapania zwierząt, zakładanie pióropusza. Próbę przynosi mu niespodziewanie koleżanka o imieniu Tęcza. Każdy tom będzie pretekstem do pokazania zwyczajów Indian: koczowniczy tryb życia, poleganie na naturze, ujarzmianie mustangów, społeczna hierarchia, wyzwania wiążące się z życiem podlegającym cyklowi natury.
Ósmym tom zatytułowanym „Yakari w krainie wilków” poświęcony jest problemowi ślepej nienawiści. Niespokojny Wilk zabiera plemię Siuksów w okolice, w których kiedyś przegrał starcie z wilkiem. Od tamtego czasu nienawidzi tych zwierząt i chce się zemścić na tych zwierzętach. Ciągle szuka ich śladów, próbuje upolować. Swoim postępowaniem narusza zasady zabijania wyłącznie dla jedzenia, przez co do akcji muszą wkroczyć duchy przyrody zsyłające sen Yakariemu. W młodym, niewinnym sercu otwartym na przyrodę jest nadzieja na pozytywne rozwiązanie problemu i nastanie pokoju w Krainie Wilków. W jaki sposób tego dokona? Przekonajcie się sami.
Jak każdy tom i ten ma głębsze przesłanie. Czytelnicy przekonują się, że skupianie się na zemście powoduje, że tracimy radość z życia, a żyjemy frustracją wynikającą z nieudanego przedsięwzięcia, które nie przynosi nam żadnej korzyści. Dążenie do łagodzenia konfliktów, próba zrozumienia, że niektóre porażki są naszą błędną oceną sytuacji. Myślę, że ten tom to świetny wstęp do rozmów z dziećmi, które używają argumentacji „Muszę mu oddać, bo on zaczął”. Warto wtedy wspólnie zastanowić się, w jaki sposób rozwiązać konflikt. Konfrontacja i szczera rozmowa może być tak samo dobra w naszym świecie, jak i tym komiksowym.
Prosta akcja, dziecięcy bohater i jego niezwykła umiejętność oraz kult bliskości i życia w zgodzie z naturą godzącą się na to, że czasami jedne osobniki są zabijane przez inne, aby zdobyć pokarm. W każdym tomie wielką rolę odgrywa sen i senne wizje. Jedne będą bardziej oczywiste, inne mniej, ale za każdym razem ten motyw się pojawia. Całość dopełniają świetne ilustracje i pouczające przesłanie. Dzięki interesującej i szybkiej akcji młodzi czytelnicy, do których adresowany jest komiks, nie będą się nudzić.

2036

Yakari: W krainie wilków to już ósma część komiksowego cyklu, pojawiającego się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Egmont. Pozycja, która powinna przypaść do gustu zarówno młodszemu, jak i starszemu czytelnikowi.

Zbliżała się mroźna pora roku, więc plemię młodego Yakariego wyruszyło w stronę bardziej przyjaznych lasów. Tereny, które miały dać im czasowe schronienie, okazały się domem ogromnej watahy wilków, która niezbyt przychylnie patrzyła na nowego sąsiada. Młody Indianin obawiający się tych zwierząt, będzie miał okazję samemu przekonać się o tym, czy wilki są tak straszne, jak opisują je dorośli. Od jego zdolności porozumiewania się ze zwierzętami będzie zależeć czy uda mu się powstrzymać zbliżająca się wielką tragedię.

Seria Yakari to jedna z tych pozycji, które balansują na pograniczu nauki i rozrywki. Przygody młodego Indianina to nie tylko warta akcja na Dzikim Zachodzie, ale również pokaźna dawka treści z przesłaniem, które mają czegoś nauczyć młodego odbiorcę. Nie chodzi tutaj jednak o czysto „szkolne” zdobywanie wiedzy. Serwowane w komiksie treści prezentują bardziej złożone problemy, które określają zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy życia w społeczeństwie. Może brzmi to nadmiernie „górnolotnie”, jest jednak podane w bardzo przystępnej formie, która trafi w gusta każdego dzieciaka. W tym konkretnym przypadku chodzi o „szufladkowanie” wilków jako złych i niebezpiecznych zwierzą, bez wcześniejszego ich poznania.

Ciekawa i dająca trochę do myślenia treść scenariusza idzie tutaj w parze z doskonałą oprawą graficzną. Rysunki są wyraziste, świetnie pokazujące dynamikę wydarzeń i opatrzone dobrze dobraną paletą barw. Całość przypomina stylem najlepsze dzieła Disneya, pobudzając tym samym dziecięcą wyobraźnię.

Cała recenzja na:

2032

Andre Jobin – znany jako Job to znany twórca komiksów, założyciel pisma dla dzieci. Od 1973 roku stworzył kilkadziesiąt tomów przygód małego Indianina. W 2016 roku napisał swoją ostatnią historię o Yakarim. Ale seria nadal jest kontynuowana. Wydawnictwo Egmont postanowiło wznowić klasyczne już przygody młodego Siuksa. A przede mną już ósmy tom serii „Yakari w krainie wilków”

O komiksie możemy przeczytać:
Plemię Siuksów zakłada zimowy obóz w lesistych górach. Jeden z Indian rozpoznaje okolicę, w której trzy lata wcześniej stoczył przegraną walkę z wielkim wilkiem, przywódcą watahy. Teraz postanawia odpłacić się dzikim bestiom, wyrusza więc na polowanie. Tymczasem Yakari spotyka kulawego wilka, który twierdzi, że leśnych drapieżników nie należy się bać. Co się stanie, kiedy żądny zemsty Indianin odnajdzie watahę? Czy istnieje jakiś sposób, aby zachować pokój w Krainie Wilków?

Podsumowując. Ta opowieść nie ustępuje w niczym poprzednim. Jest wesoło, czasami niebezpiecznie, zawsze jednak wszystko kończy się dobrze. Mały Indianin jest zaradny, a jego dar rozumienia mowy zwierząt nieraz wyplątywała go z niezłych tarapatów. Podobnie jest i tutaj. Seria ta zdobyła kilka nagród w kategorii komiksów dziecięcych, a do dzisiaj wydano prawie czterdzieści numerów, a to o czymś świadczy. Polecam całą serię, nie tylko młodym czytelnikom.

WŚRÓD WILKÓW

Ósmy tom „Yakariego” zabiera nas w sam środek górskiej zimy. Jak dotychczas, także i tym razem na tytułowego bohatera czeka wiele przygód i trudów, które pozwolą mu odkryć nieznaną stronę natury i doprowadzą do zmian w jej postrzeganiu. A wszystko to w familijnej opowieści, której tempo i narracja są iście filmowe.

Nadchodzi zima i plemię Siuksów decyduje się na założenie zimowego obozu w porośniętych lasami górach. To, co jednak miało być spokojnym przeczekaniem trudnych miesięcy, może zmienić się w coś zupełnie innego, kiedy jeden z Indian przypomina sobie, że kilka lat wcześniej stoczył tutaj walkę z przywódcą wilczej watahy. Walkę, którą wówczas przegrał. Teraz chętnie by odpłacił bestiom, dlatego teraz wyrusza na polowanie.
I tu na scenę wkracza nasz dzielny Yakari, dla którego rozmawianie ze zwierzętami to chleb powszedni. Tak odkrył już nieraz prawdziwą naturę i intencje swoich nie-człowieczych braci, a teraz poznaje kulawego wilka i przekonuje się, że jego pobratymców nie należy się bać. Ale co będzie, kiedy żądny zemsty Indianin będzie chciał zrealizować swój zamysł? Czy Yakari zdoła go powstrzymać nim dojdzie do tragedii i uratować spokój Krainy Wilków?

WŚRÓD WILKÓW

Nadchodzi zima i plemię Siuksów decyduje się...

1970

Chyba najlepsza, jak dla mnie, część serii. Fantastyczny klimat, przesycony atmosferą mroźnych leśnych i górskich pustkowi. Aż momentami słyszało się to wycie stada wilków, osaczających swoją ofiarę...

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

• Komiksy
  • Współpraca
  • Dla dzieci i młodzieży
  • 52 książki 2022
  • Dla szkrabów
  • Komiks

Dodaj cytat z książki Yakari. W Krainie Wilków