20826184
czasopisma
Elevander

Ormianie polscy to społeczność wielowiekowa i choć nigdy nie byli oni liczni, wytworzyli znaczący dorobek kulturowy, który funkcjonował i nadal jest żywotny w kulturze polskiej. Jako fragment diaspory ormiańskiej pełnili kiedyś niezwykle istotną rolę względem swojego macierzystego narodu ormiańskiego. Dziś wiedza o nich jest w pamięci ormiańskiej znacznie słabiej obecna niż wiedza o diasporze zachodnioeuropejskiej czy północnoamerykańskiej. Polska ojczyzna Ormian w wyniku przemian historycznych oddaliła się z horyzontu świadomości ormiańskiej, a wspaniałe zabytki wytworzone we Lwowie, Kamieńcu Podolskim, Zamościu, przeszły w posiadanie innych właścicieli, rozrzuconych niemal po całym świecie. Pierwszy tom czasopisma „Lehahayer” (po ormiańsku oznacza to „polscy Ormianie”) – pomyślanego jako rocznik – zawiera artykuły i inne teksty powstałe dzięki konferencji naukowej pt. Armenia Cracoviensia, która odbyła się 8 czerwca 2009 r. Jej gospodarzem była Komisja Wschodnioeuropejska Polskiej Akademii Umiejętności przy współudziale Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zebrane teksty dotyczą historii Ormian polskich i ich tożsamości, a kilka artykułów poświęconych jest najcenniejszemu dziełu sztuki ormiańskiej w zbiorach polskich – lwowskiemu „Ewangeliarzowi ze Skewry” z 1198/1199 roku.

źródło opisu: Historia Iagellonica

• Nasze miejsce
  • Tylko dla dorosłych
  • Kiedyś się odnajdziemy
  • Szczury Wrocławia. Szpital
  • Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
  • Jej drugie życie
  • Lilana
  • Zjazd absolwentów
  • Mój rok relaksu i odpoczynku
Wkręceni

8,87 (23 ocen i opinii)
Szczury Wrocławia. Szpital
Robert J. Szmidt

7,8 (49 ocen i opinii)
Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
Niels Lunde

7,38 (8 ocen i opinii)
Zjazd absolwentów
Guillaume Musso

7,58 (344 ocen i opinii)
Mój rok relaksu i odpoczynku
Ottessa Moshfegh

6,18 (28 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!