Lizard nr 22/2016

Wydawnictwo: Audio Cave s.c.
20824432
czasopisma
Dawid J

W dwudziestym drugim numerze między innymi: Doogie White. Jakub Kozłowski rozmawia z wokalistą, który muzycznemu światu dał się poznać dzięki występom w Ritchie Blackmore’s Rainbow, ale na koncie ma dużo więcej interesujących dokonań – w tym kolaborację z młodym polskim gitarzystą Igorem Gwaderą. The Monks. Historię zespołu, który wyprzedził swoje czasy przybliża Rafał Zbrzeski. Janis Joplin....

W dwudziestym drugim numerze między innymi:

Janis Joplin. W zakamarki dorobku płytowego i scenicznego Perły zagłębia się Witold Zimowski.
Paul Kossoff. Sylwetkę genialnego gitarzysty zespołu Free, który okazał się kolejną tragiczną postacią rockowego świata przybliża Jakub Kozłowski.
The Artwoods. Historię kolejnego jednopłytowca wnikliwie prezentuje Piotr Chlebowski.
Muddy Waters. Kolejną wielką postać w historii bluesa opisuje Bartosz Buchholz.
Fleetwood Mac. Co działo się z grupą po nagraniu genialnej płyty Rumors? Jak doszło do nagrania kolejnego – do dziś niedocenionego dzieła – albumu Tusk? Zagadnienie przybliża Adam Glinkowski.
Alfabet krautrocka, Kolejna odsłona stałej rubryki, czyli krautrock okiem Patryka Antosiaka i Jakuba Szczepaniaka.
Progresywny Rzecznik Ludu. Patryk Antosiak i Jakub Szczepaniak rozmawiają o progresywnych dźwiękach z kontynentu azjatyckiego.
Herbie Hancock. „Elektryczną ścieżkę” Herbiego Hancocka wnikliwie prześledził Aleksander Filipowski. Druga część artykułu zostanie opublikowana w kolejnym numerze pisma.
Miles Davis. Historii powstania jednej z najbardziej znaczących i przełomowych płyt w dziejach muzyki – albumu In A Silent Way – z uwagą przygląda się Bartosz Buchholz.
Miles Davis. Z przepastnej dyskografii muzyka Bartosz Leśniewski i Rafał Zbrzeski wybierają pozycje, po które słuchacze sięgają zdecydowanie rzadziej niż powinni.
Miles Davis. historię legendarnego Pierwszego Wielkiego Kwintetu z mało jeszcze znanym Johnem Coltranem w składzie przedstawia Rafał Zbrzeski.
Wielopłytowce. subiektywny przegląd wydawnictw wielopłytowych (m.in. boxy) z premierowym materiałem przygotowany przez Bartosza Buchholza i Bartosza Leśniewskiego.
Gong. Pierwsza część opowieści o kosmicznej trylogii zespołu Daevida Allena. Pomiędzy gnomy, latające czajniczki do herbaty i inne cuda zagłębił się Piotr Chlebowski.
The Move. Matecznik Electric Light Orchestra? Nie tylko… Dzieje oraz dorobek płytowy tej nieco mniej znanej w Polsce formacji opisuje Gerard Nowak.
Ambient. Muzyka relaksacyjna? A może coś więcej? Najbardziej intrygujące albumy zaliczane do nurtu stworzonego przez Briana Eno przybliża Piotr Kopka.
Recenzje nowości. Tutaj między innymi: wspólny album Lesa Claypoola i Seana Lennona, płyty Black Sabbath, Stick Man+, Fred Frith, Kinga Głyk, Gov’t Mule oraz wiele, wiele innych.
Recenzje archiwa. Recenzujemy m.in. odświeżone płyty Colosseum, Badger, Ahmada Jamala, Grega Lake’a, Niebiesko-Czarnych oraz wznowienia z serii Polish Jazz.
Recenzje książkowe. Biografia The Doors pióra Mike’a Walla, Archiwum Polskiego Rocka i Elvis Presley we wspomnieniach to tylko kilka z tytułów, które zrecenzowaliśmy do tego numeru.
Lostland. Damian Bydliński, lider i wokalista zespołu Lizard, debiutuje na naszych łamach w roli felietonisty.
Radiohead. Subiektywnego przelotu przez dyskografię kultowej grupy dokonał Bartosz Leśniewski.
Tatvamasi. Rafał Zbrzeski rozmawia z zespołem, którego najnowsza płyta została dołączona do naszego magazynu.
Blast From The Past. Perełki sprzed lat prezentuje Błażej Budn

• Cudowny chłopak
  • Legenda o samobójstwie
  • Sprzedawczyk
  • Człowiek tygrys
  • Czy można umrzeć dwa razy?
  • Czerwony Parasol
  • Koniec i początek
  • Lata szkolne Jezusa
  • Tamte dni, tamte noce
  • Niedoskonali
  • Fashion Victim
  • Cienie
Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar
Paweł Cieliczko , ks. Radek Rakowski

7,11 (9 ocen i opinii)
Człowiek tygrys
Eka Kurniawan

7,83 (6 ocen i opinii)
Czy można umrzeć dwa razy?
Leif GW Persson

7 (2 ocen i opinii)