(Nie)ciekawa epoka? Literatura i PRL

Wydawnictwo: Elipsa

Spis treści: 1. Wstęp 2. Początek. Powojenna rzeczywistość w polskieh prozie lat 40. (Hanna Gosk) 3. Funkcjonalizacja motywu budowy. Pieczętowanie zgody na rzrczywistość w wybranych utworach Kazimierza Brandysa (Damian Strzeszewski) 4. Miejsce epifanii w retoryce dyskursu antykomunistycznego; na przykładzie opowiadań Andrzeja Bobkowskiego (Jagoda Wierzejska) 5. "Zły" Leopolda Tymanda jako...

Spis treści:
1. Wstęp
2. Początek. Powojenna rzeczywistość w polskieh prozie lat 40. (Hanna Gosk)
5. "Zły" Leopolda Tymanda jako poemat o rzeczach (Jerzy Jarzębski)
6. Pochwała podmiotu. Myśl krytycznoliteracka i antropologiczna w pismach Andrzeja Kijowskiego (Żaneta Nalewajk)
7. PRL i sarmatyzm (Przemysław Czapliński)
8. Lekka, łatwa i przyejmna? Literatura w magazynie "Ty i Ja" (Justyna Jaworska)
9. Na strychu i po kątach. Pisarki czasu międzywojnia w cieniu i blasku PRL-u (Ewa Paczoska)
10. Inteligent na poboczu drogi. Powieści Władysława Zambrzyckiego (Ewa Ihnatowicz)
11. "Kultura" i Marzec 1968 (Andrzej S. Kowalczyk)
12. Kilka uwag o różnych odmianach "marcowych" narracji (Alina Molisak)
13. Problemy polityczne w twórczości literackiej Jerzego Putramenta (Anna Nasiłowska)
14. Literatura PRL-u. O potrzebie nowej perspektywy lektury; na marginesie artykuły Jana Walca poświęconego Marii Dąbrowskiej (Grażyna Borkowska)
15. (Przed)ostatnia dekada. Lata 70-te w "Dzienniku" Jarosława Iwaszkiewicza (Tomasz Wójcik)
16. PRL-owskie ready-mades Edwarda Redlińskiego (Anna Mach)
17. Indeks osób

źródło opisu: Wydawnictwo Elipsa, 2008