Zapomniane hydroplany. Nad Bałtykiem i Polesiem 1924-1937

Wydawnictwo: ZP Grupa Sp. z o.o.

Prezentujemy Państwu, szczególnie tym interesującym się polską tradycją wojskową a także techniką, godłem i barwą książkę poświęconą historii polskiego wojska okresu międzywojennego. Lotnictwo i myśl wojskowa to nie tylko dzieje Eskadr pułków lądowych, lecz także jedynej w armii II rzeczpospolitej jednostki lotnictwa morskiego - Morskiego dywizjonu Lotniczego w Pucku. Treści i fotografie w niej zawarte to wynik wnikliwych badań autora prowadzonych przez blisko 25 lat nad dziejami jednostki będącej lotniczym wsparciem Marynarki Wojennej w okresie XX-lecia międzywojennego. Budowa Gdyni, stworzenie Flotylli Rzecznej na Polesiu oraz umocnienie polskiej obecności na Bałtyku i poleskich kresach miały dla odrodzonej po latach niewoli rzeczpospolitej szczególne znaczenie. Wydarzenia tu opisane pełne danych archiwalnych, wzbogacone wspomnieniami i niejednokrotnie unikalną ikonografią, są szczególnie interesującą lekturą podane w atrakcyjny sposób każdemu czytelnikowi. Na stronach tego opracowania znajdziecie Państwo nie tylko dzieje techniki lotniczej ale także ciekawe zdarzenia podane niejednokrotnie w dramatyczny jak i anegdotyczny sposób. Baza źródłowa czyni z niej niezwykle cenne źródło do badań nad historią polskiej wojskowości w latach 1918 - 1939, zaś ikonografia przenosi do czasów, które przeminąwszy już nie powrócą. Do ery hydroplanów strzegących polskiego Wybrzeża oraz "Pińskiego Morza" w dobie gdy polskie sąsiedztwo do spokojnych nie należało.

źródło opisu: Matras

Raduss | 2015-12-31