forum Oficjalne Konkursy

Recepta na niepamięć - wygraj pakiet książek „Rysa" i „Wczoraj".

LubimyCzytać
utworzył 21.11.2018 o 12:08

Recepta na niepamięć - wygraj pakiet książek „Rysa" i „Wczoraj".

„Rysa”

Współczesna Warszawa. Ginie bezdomny alkoholik. Prowadząca śledztwo komisarz Monika Brzozowska przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż porachunki kloszardów. Kolejne zbrodnie potwierdzają jej przypuszczenia. W toku śledztwa okazuje się, że dawne grzechy zamordowanych wiążą się z błędami młodości samej komisarz. Cierpiąca na zaniki pamięci Brzozowska zostaje wplątana w niebezpieczną grę, która zmusi ją do spojrzenia wstecz i ponownej walki z demonami przeszłości. Policjantka, za którą ciągną się stare grzechy.

 

„Wczoraj”

Claire to monoska. Podobnie jak trzy czwarte Brytyjczyków jej pamięć krótkotrwała obejmuje zaledwie jeden dzień. Awans społeczny zawdzięcza małżeństwu z Markiem, duosem, którego pamięć sięga dwa dni wstecz. Mark jest znanym pisarzem, właśnie stawia też pierwsze kroki w polityce. Są razem szczęśliwi, a przynajmniej to właśnie Claire zapisała w swoim dzienniku. Do czasu, gdy nurt rzeki Cam wyrzuca na brzeg kobiece ciało. W policyjnym śledztwie wszystkie tropy prowadzą do Marka...

 

Żyjecie w świecie wykreowanym przez Felicię Yap, w którym ludzie pamiętają jeden lub dwa dni wstecz. Niewielu zachowuje wspomnienia przez dłuższy okres, ale tak jak komisarz Brzozowska, cierpią na zaniki pamięci. Jak w takich okolicznościach… obcować z literaturą? Napiszcie, w jaki sposób radzilibyście sobie z ciągłym zapominaniem tego, co przeczytaliście.


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.

Nagrody
Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają pakiet książek „Rysa" i „Wczoraj".
 
Regulamin
  • Konkurs trwa od 21 listopada do 28 listopada włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu W.A.B. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.
 

odpowiedzi [57]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Junka 28.11.2018 14:21
Czytelnik

A ja.. w pewnym stopniu odpuściłabym. Cierpiąc na tak niewdzięczną przypadłość, czytanie dłuższych powieści wiązałoby się z irytacją, niezadowoleniem i brakiem tej radości, która wynika z ciągłego uczestnictwa w życiu bohaterów. Próba zapamiętywania, robienia notatek czy streszczeń, kosztowałaby mnie więcej czasu i nerwów niż przyszłoby z tego korzyści.
Widzę dwie opcje,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Iwa_90 28.11.2018 09:11
Czytelniczka

Co zrobić by nie zapominać tego co się przeczytało zaledwie kilka dni wcześniej?
To bardzo trudne zadanie i jedyne co mi przychodzi do głowy to notatki. W trakcie czytania obok książki mieć też pod ręką kartkę i długopis. Po każdym przeczytanym rozdziale na kartce zrobić krótką notatkę - streszczenie z tego co właśnie przeczytałyśmy.
Na koniec napisać kilka zdań ogólnego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gabriela 28.11.2018 09:02
Czytelniczka

Zaraz po przeczytaniu książki nakręciłabym filmik, próbując odtworzyć jej historię na amatorskim ekranie. Dodałabym od siebie kilka słów recenzji, co o niej myślę, co mnie zachwyciło, co zawiodło, opisałabym wszystkie emocje w formie pamiętnika. Każdy film poświęcony byłby osobnej książce. Spróbowałabym zaangażować swoich przyjaciół do odtworzenia głównych scen z fabuły,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
mangusta 28.11.2018 06:46
Czytelniczka

Codziennie czytała bym swoją ukochaną książkę i codziennie odkrywała ją na nowo. Stała bym się znawczynią Przeminęło z Wiatrem. I niczym Scarlet żyła bym dewizą pomyślę o tym jutro :)
Codziennie książka była by nową przygodą i sprawiała za każdym razem przeogromny zachwyt.
Miało by to swój urok :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
marcinbartosiak 27.11.2018 22:47
Czytelnik

Bezlitosny zdaje się wyrok twórców konkursu, bowiem próżny trud wyobrazić sobie stratę większą niż pamięci właśnie. Gdybym jednak padł ofiarą podobnego nieszczęścia, uciekłbym się do wszelkiego możliwego podstępu, aby uniknąć okrutnego fatum demencji oddalającego mnie od doświadczenia lektury.

W istocie, niezbadane są mechanizmy pamięci. To co jednak o niej wiemy pozwala...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
patka 27.11.2018 12:27
Czytelnik

Jest taki świetny film "Deja Vu" (2006) z Denzelem Washingtonem. Główny bohater cofa się w czasie i pozostawia znaki sam dla siebie, by móc je odczytać we właściwym czasie...
Robiłabym to samo, wykorzystując pięciogwiazdkową skalę oceny. Tak, jak przyznawane są gwiazdki Michelin dla restauracji, tak ja przyznawałabym gwiazdki Patki dla przeczytanych książek. I po te...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
fantastyczna 27.11.2018 12:26
Czytelniczka

Uwielbiam wracać do książek, które mnie zachwyciły i czasem żałuję, że nie potrafię zapomnieć zapamiętanego zakończenia. Myślę, że moim sposobem na literaturę, byłyby kolorowe karteczki na których pisałabym w zależności od okoliczności: krótki opis fabuły, "czytałaś i nie warto do tego wracać" lub "tak wspaniała, że grzech nie przeczytać jeszcze raz jeśli już...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
monaliza159 27.11.2018 06:52
Czytelniczka

Niepamięć to najstraszniejsze co może nam się przydarzyć. A tym bardziej nie mogąc sobie przypomnieć co ostatnio przeczytaliśmy i jakie odczucia nam przy tym towarzyszyły.
Czytanie dla samego czytania to nie to samo.
Stworzyłabym " pałac pamięci". Miejsce w którym przechowywałabym najistotniejsze informacje powiązane z interesującą mnie pozycją książkową.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tina 26.11.2018 14:25
Bibliotekarka

Geniuszem jest ten, kto wymyślił małe, samoprzylepne, kolorowe karteczki. Kiedy czytam zapisuje na nich tytuły książek, cytaty, wolne myśli. Potem przyklejam je w każdej części domu; kuchni, łazience, sypialni, przedpokoju i salonie. Kilka zostaje nawet przymocowanych na ścianach mojej niewielkiej drewnianej szopy. Cały mój dom pełen jest wypełnionych informacjami...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
odnalezionna 25.11.2018 22:03
Czytelnik

Gdybym ciągle zapominała o tym, co przeczytałam na pewno zrobiłabym dwie listy i przywiesiła je na lodówce (aby i o nich przypominać sobie każdego dnia). Na pierwszej liście znalazłyby się książki, które warto odkrywać od nowa jeszcze raz, a natomiast na drugiej, tych których nie warto czytać. Oczywiście książki pochłaniała bym jednego dnia. Sprawdzała czego jeszcze nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej