rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Urbanistyczne wizje - konkurs fotograficzny. Wygraj książkę "Pojutrze. O miastach przyszłości".

LubimyCzytać
utworzył 08.11.2017 o 11:08

Przyszłość należy do miast. Już teraz żyje w nich połowa ludzkości, a one wciąż się rozrastają. Równolegle z dynamicznym wzrostem w miastach zachodzi wiele innych procesów – metropolie, próbując sprostać nowym wyzwaniom i oczekiwaniom mieszkańców. Niektóre ucieleśniają idee równości, inne inwestują w ekologię i nowe technologie, są też takie, które rozwijają się bez żadnego planu. Paulina Wilk postanowiła zmierzyć się z ogromem i fenomenem miasta. Zabiera czytelnika w podróż do dziewięciu metropolii, w których przeszłość i teraźniejszość odważnie spotykają się z przyszłością. Dubaj, Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul, Kopenhaga.


Według autorki reportażu „Pojutrza. O miastach przyszłości” miasta stają się doświadczalnymi poligonami, na których ścierają się rozmaite urbanistyczne wizje. Z pewnością dostrzegacie zmiany w swoim otoczeniu, gdzie chociażby obok starych budynków pojawiają się nowe konstrukcje. Podzielcie się z nami fotografią własnego autorstwa, przedstawiającą takie zestawienie lub Wasz ulubiony projekt architektoniczny. Nie zapomnijcie napisać, co znajduje się na Waszym zdjęciu i uzasadnić wybór!


Czekamy na autorskie zdjęcia spełniające wymogi techniczne.



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych fotografii otrzymają egzemplarz książki.


Pojutrze. O miastach przyszłości - Jacek Skowroński
Pojutrze. O miastach przyszłości

Autor : Paulina Wilk

Klucz do przyszłości człowieka ukryty jest w miastach. Od naszej wyobraźni zależy, czy go odnajdziemy. Nowa książka Pauliny Wilk. Przyszłość należy do miast. Już teraz żyje w nich połowa ludzkości, a one wciąż się rozrastają. Równolegle z dynamicznym wzrostem w miastach zachodzi wiele innych procesów – metropolie, próbując sprostać nowym wyzwaniom i oczekiwaniom mieszkańców, muszą się zmieniać. Niektóre chcą być miastami sprawiedliwymi, ucieleśniającymi idee równości, inne inwestują w ekologię i nowe technologie, są też takie, i to najczęstsze przypadki, które rozwijają się chaotycznie, bez żadnego planu. Miasta na naszych oczach stają się doświadczalnymi poligonami, na których ścierają się rozmaite urbanistyczne wizje, filozoficzne idee, marzenia i utopie. Politycy, aktywiści, czasem szaleni miliarderzy przeprowadzają w nich eksperymenty o trudnych do odgadnięcia konsekwencjach. Paulina Wilk postanowiła zmierzyć się z ogromem i fenomenem miasta. Zabiera czytelnika w podróż do dziewięciu metropolii, w których przeszłość i teraźniejszość odważnie spotykają się z przyszłością. Dubaj, Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul, Kopenhaga. Do kogo należą miasta? Czy możliwe jest miasto idealne? Jak będą wyglądały wielkie metropolie za dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt lat? Pojutrze. O miastach przyszłości to literacki reportaż, dziennik z podróży, pobudzający intelektualnie esej i przede wszystkim popis wyobraźni. Paulina Wilk zestawia to, co widzi, z filozoficznymi koncepcjami, futurystycznymi wizjami i szuka odpowiedzi na pytanie nie tylko o przyszłość miast, ale i o przyszłość człowieka.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 8 listopada do 19 listopada włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Zgłaszając zdjęcie do Konkursu uczestnik Konkursu oświadcza i potwierdza, że przedmiotowa ilustracja jest jego własnością i została wykonana przez niego samego lub osoby trzecie oraz, że przysługują mu prawa autorskie do tych ilustracji, w tym prawo do wysyłania ich na Konkurs.
  • Prace powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Literackie.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [32]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Patrycja 16.11.2017 08:30
Czytelnik

Od czasu wizyty w Niemczech w 2015 roku mój ulubiony projekt to budynek Uniwersytetu w Lipsku (Paulinum). Powstał on w 2007 roku na miejscu średniowiecznego kościoła uniwersyteckiego, który przetrwał ponad pięć wieków i II wojnę światową i zniszczony został dopiero w 1968 r. w dobie reżimu komunistycznego. Budynek zafascynował mnie formą, która nawiązuje do kształtu dawnego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Tina 16.11.2017 14:01
Bibliotekarka

Też mi się spodobał!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
mitomo 15.11.2017 23:42
Czytelnik

Miasta to nie tylko budynki, ale i ludzie, którzy w nich mieszkają i pracują.
Miasta żyją i ewoluują, ludzie się zmieniają. Najlepiej widać to w tych większych miejscowościach, w których łatwiej zaobserwować przeplatanie się różnych stylów architektonicznych. Berlin jest tego idealnym przykładem. Stojące obok siebie domy często zupełnie do siebie nie pasują. Ale ludzie są...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Vianne 15.11.2017 20:26
Czytelniczka

Rosja jest krajem kontrastów, co widać na każdym kroku. Podróżując po rosyjskich miastach co i rusz natykamy się na najróżniejsze budowle sakralne, upchnięte często w miejscach, gdzie nigdy byśmy tego nie podejrzewali. Niewielkie cerkiewki wyrastają nam znienacka przed oczami np. gdy mijamy wieżowce Jekaterynburga, albo błądzimy po moskiewskim blokowisku:

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Stefi 16.11.2017 11:36
Czytelnik

Jakież one piękne

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
zdrowamarchewka 14.11.2017 17:40
Czytelnik

Urząd Miasta W TYCHACH

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ela 13.11.2017 21:05
Czytelniczka

Katowice, Dąb. Kościół z XIX wieku i nowy business park.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Maria Liszewska 13.11.2017 13:06
Czytelniczka

Tajlandia, Bangkok

Miasto największych kontrastów jakie miałam okazje zobaczyć do tej pory. Fotografia zrobiona z balkonu hotelowego. Pierwszy plan - slumsy, których jest bardzo dużo w tym ogromnym mieście. Drugi plan - bogato zdobiona świątynia buddyjska, trzeci plan najmniej widoczny - nowoczesne wieże. W dalszej częscie Bangkoku, niewiele ponad 3 km od tego miejsca...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
MaliMalibooks 12.11.2017 16:57
Czytelniczka

Będąc na praktykach, miałam okazję zwiedzić wyspę Skiathos. Jak powszechnie wiadomo, w Grecji dominuje jeden styl architektoniczny. Białe, najwyżej trzy piętrowe budynki z dachami pokrytymi czerwoną dachówką, stojące wzdłuż wąskich, krętych uliczek prowadzących raz w górę raz w dół. Mnie bardzo spodobało się to urokliwe miasteczko właśnie dlatego, że jest takie jednolite....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
silarek 11.11.2017 23:45
Czytelnik

Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć "Tańczącego Domu" w Pradze projektu Franka Gehry'ego i Vlado Milunić. Może nie każdego przekonuje ta specyficzna forma architektoniczna ale obiekt ma w sobie coś niezwykłego, a w zestawieniu z historyczną już architekturą wygląda na tyle interesująco, że na długo zapada w pamięci.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lukaszmalkiewicz 11.11.2017 18:29
Czytelnik

Sporo miast odwiedziłem w ostatnim czasie. Kolorową Barcelonę Gaudiego, wieczne miasto Rzym, słoneczne Porto, klimatyczną Wenecję czy ultranowoczesne Oslo. Każde z nich zachwyciło mnie w jakiś sposób, ale z Wami chciałbym się podzielić zdjęciem... naszej Warszawy! Dlaczego? - Dlatego, że wiele się zmieniło w ostatnim czasie w stolicy. Drapacze chmur rosną jak grzyby po...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Rosemary 11.11.2017 15:35
Czytelniczka

Każde miasto ma swoje kontrasty. Człowiek tworzy je nieumyślnie, chcąc zachować to co najstarsze i wybudować to co modne i najnowsze. Na moim zdjęciu jest Toruń, może nie najważniejsze miejsce w mieście ale piękne właśnie poprzez swoje kontrasty. Wybrałam to miejsce ponieważ tutaj zaczęłam się uczyć i chciałam je poznać bliżej, co robię przez fotografię. W Toruniu znajduje...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej