Pojutrze. O miastach przyszłości

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura faktu
Ag2S

Klucz do przyszłości człowieka ukryty jest w miastach. Od naszej wyobraźni zależy, czy go odnajdziemy. Nowa książka Pauliny Wilk. Przyszłość należy do miast. Już teraz żyje w nich połowa ludzkości, a one wciąż się rozrastają. Równolegle z dynamicznym wzrostem w miastach zachodzi wiele innych procesów – metropolie, próbując sprostać nowym wyzwaniom i oczekiwaniom mieszkańców, muszą się...

Klucz do przyszłości człowieka ukryty jest w miastach.
Od naszej wyobraźni zależy, czy go odnajdziemy.
Nowa książka Pauliny Wilk.

Przyszłość należy do miast. Już teraz żyje w nich połowa ludzkości, a one wciąż się rozrastają. Równolegle z dynamicznym wzrostem w miastach zachodzi wiele innych procesów – metropolie, próbując sprostać nowym wyzwaniom i oczekiwaniom mieszkańców, muszą się zmieniać. Niektóre chcą być miastami sprawiedliwymi, ucieleśniającymi idee równości, inne inwestują w ekologię i nowe technologie, są też takie, i to najczęstsze przypadki, które rozwijają się chaotycznie, bez żadnego planu.

Miasta na naszych oczach stają się doświadczalnymi poligonami, na których ścierają się rozmaite urbanistyczne wizje, filozoficzne idee, marzenia i utopie. Politycy, aktywiści, czasem szaleni miliarderzy przeprowadzają w nich eksperymenty o trudnych do odgadnięcia konsekwencjach.

Paulina Wilk postanowiła zmierzyć się z ogromem i fenomenem miasta. Zabiera czytelnika w podróż do dziewięciu metropolii, w których przeszłość i teraźniejszość odważnie spotykają się z przyszłością. Dubaj, Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul, Kopenhaga.

Do kogo należą miasta? Czy możliwe jest miasto idealne? Jak będą wyglądały wielkie metropolie za dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt lat?

Pojutrze. O miastach przyszłości to literacki reportaż, dziennik z podróży, pobudzający intelektualnie esej i przede wszystkim popis wyobraźni. Paulina Wilk zestawia to, co widzi, z filozoficznymi koncepcjami, futurystycznymi wizjami i szuka odpowiedzi na pytanie nie tylko o przyszłość miast, ale i o przyszłość człowieka.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4546/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4546/...»

allison | 2017-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2017

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 9 listopada nakładem Wydawnictwa Literackiego

„Pojutrze” to zbiór reportaży Pauliny Wilk na temat nowoczesnych i wciąż rozwijających się miast. Oprócz aglomeracji istniejących od wielu stuleci mamy tu wciąż pozostające w budowie Sondo, czyli międzynarodowy projekt biznesowy, usytuowany na wybrzeżu Korei Południowej.

Miasta z książki Pauliny Wilk urastają do rangi zbiorowych bohaterów, żywych organizmów, które mają bogatą historię, ale i dalekosiężne plany. Często to miejsca wielkich kontrastów społecznych i ekonomicznych, w których niewyobrażalne bogactwo i nowoczesność istnieją obok nędzy, patologii i braku perspektyw.

Takie miasta odnajdujemy w różnych zakątkach świata. Autorka skupiła się na dziewięciu nich: Dubaju, Seulu, Kampali, Bombaju, Singapurze, Limie, Kopenhadze, Masdarze i Sondo.
Dwa ostatnie miejsca to nowo wybudowane od podstaw aglomeracje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Korei Południowej, wciąż udoskonalane...

Meggie | 2017-11-05

Przyszłość – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co nam przyniesie i jak bardzo rzeczywistość zbiegnie się z naszymi wyobrażeniami. O niej ludzie snują marzenia, wizje, plany. Wszystko cały czas się zmienia, ewoluuje. W miejscach, gdzie była woda powstają nowe lądy. W innych eksperymentalne miasta, mające być początkiem czegoś nowego, lepszego. To właśnie miasta są największymi skupiskami ludzi i to na nich skupia swoją uwagę autorka, zabierając czytelnika w fantastyczną podróż do dziewięciu metropolii i ukazując je teraz, ale także w przyszłości. Usiądźcie więc wygodnie i otwórzcie umysł na obrazy, które poruszają wyobraźnię.

Paulina Wilk – dziennikarka i pisarka. Jej debiut książkowy nastąpił w 2011 roku. Za publikację „Lalki w ogniu. Opowieści o Indii” została nagrodzona Bursztynowym Motylem im. Arkadego Fiedlera. Książka była też nominowana m. in. do Nagrody Literackiej Nike. W dorobku pisarki znajdują się też inne książki podróżnicze, a także książki dla dzieci.

Nie ukrywam,...

Mariolka | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Z przykrością stwierdzam, że choć pomysł na książkę wydawał się świetny, to jego realizacja jest całkowitą porażką. Opowieść zawiera zero konkretów, nie ma w niej niczego, co zahaczałoby umysł czytelnika, wciągało go w dialog z treścią. To mediaworkerski, jednowymiarowy przekaz, podany do wierzenia, niczym objawienie. Miasta zlewają się ze sobą, wydają niemalże jednakowe. A to dlatego, że ich w treści nie ma. Autorka sprawia wrażenie, jakby w ogóle ich nie poznała. Ot, kręci się po nich niczym turysta, a opowiada właściwie o sobie, o swoich wrażeniach, przemyśleniach, doznaniach. Tylko, że one są nudne. Płytkie. Nic w nich nie ma. Moze tyle, że: „patrzcie, byłam tam”. Ta książka to wyjątkowy gniot i strata czasu. Zdecydowanie odradzam.

KiraCzyta | 2017-12-08

ZĘBY BOLĄ. I, by użyć słów autorki, nic tylko trzeba "przełykać krzyk". Przymiotników jak w literaturze klasy Z, pretensjonalne opisy, choć miał być reportaż, ale najwyraźniej ambicje są większe i gatunek tego nie unosi. Szkoda bo temat fajny i same informacje w książce często ciekawe, ale ten sposób podania! Źle, kiczowato napisana książka w dodatku z tezami, irytującym patosem i ciągłymi emocjami zatroskanej o los świata autorki, która chce uciekać, albo szlochać itd. Otwieram na pierwszej lepszej stronie i wrzucam przykład: "Ma niewybacząjące oczy, które szklą się pięknie i groźnie, gdy wzywa mnie po imieniu.(...) Przemawia tonem niezachodzącego słońca." Litości.

maobmaze | 2017-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2017

Dubaj , Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul i Kopenhaga. Paulina Wilk zabiera czytelnika w podróż po dziewięciu wymienionych wyżej metropoliach. Autorka w ciekawy sposób pokazuje czym te miasta się wyróżniają i co je cechuje. Przedstawia wady jak i zalety każdego odwiedzonego miejsca.

Wszystko zostało tak realistycznie opisane, że czytając tę książkę czułam się jakbym była razem z Pauliną Wilk w opisywanych metropoliach. Z czego się niezmiernie cieszę, bo być może nigdy nie będzie mi dane powyższych miejsc odwiedzić. Autorka pokazuje zarówno wady jak i zalety każdego miasta. Udowadnia, że najnowocześniejsze miasta, nie są tak idealne jak mogłoby się wydawać. Dzięki "Pojutrze" dowiedziałam się niezwykle ciekawych rzeczy o wielkich metropoliach.

Na co dzień nie czytam reportaży, jednak ten zaintrygował mnie, gdy tylko przeczytałam zapowiedź tej książki. To była cudowna przygoda, zachęcająca do zastanowienia się dokąd ten świat zmierza? Jak nasze życie będzie...

Buchling | 2018-04-19
Przeczytana: kwiecień 2018

Przepis na tę książkę to:
odrobina wzmianki o architekturze
znikome fakty historyczne
analiza odczuć, emocji, smutków i radości
mnóstwo społecznych i socjologicznych rozważań
brak odpowiedzi na powstałe pytania
bardzo ciekawe cytaty zaczerpnięte z innych książek.

To wszystko wmieszane w każdy rozdział daje w rezultacie tę oto 'literaturę'.

Wzmianki historyczne są bardzo ciekawe, wielka szkoda, że jest ich tak mało.
Rozważania o byciu człowiekiem w takim a nie innym mieście przyszłości zalatuje mocno powieścią science fiction.
Jestem na nie.

Magicmoment | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Książka prawdopodobnie z pretensjami do bycia czymś więcej niż "szary", zwyczajny reportaż, autorka usiłowała chyba stworzyć dzieło quasi-filozoficzne, bo pełno w niej nic nie znaczących, górnolotnych sformułowań, dziwaczne konstrukcje językowe piętrzą się jedna na drugiej by stworzyć całe pozbawione treści fragmenty. Tutejsi recenzenci, którzy piszą, że w czasie lektury czuli się, jakby byli w opisywanych miastach najwyraźniej w ogóle tej ksążki nie przeczytali. Co samo w sobie nie jest łatwym zadaniem, bo brnąć trzeba przez góry wymyślnych porównań, opisów i zgrabnych, lecz nie nieniosących ze sobą treści sformułowań. Cóż, to też sztuka, wysmażyć taki "stek kocopołów". : " Jeszcze wyraźniejsze zaprzeczenie jednoznaczności norm. Każde ciało to wyjątek od reguły, subiektywne naciągnięcie linii do indywidualnej chęci, wygodne ułożenie w murach, które straciły władczą moc(...)". Itp, itd. Wśród tych słownych ornamentów da się wyłowić pojedyncze informacje o opisywanych miastach,...

Tamanna | 2018-06-19
Na półkach: Przeczytane, Indie

post ze strony nietylkoindie.pl

W mojej indyjskiej biblioteczce stoi nie przeczytana książka Pauliny Wilk "Lalki w ogniu". Gdy podczytywałam ją tu i tam wydało mi się, że autorka bardzo sugestywnie i w ciekawy literacko sposób przedstawia Indie przede wszystkim od ciemnej strony księżyca. Ja widzę je inaczej.
Mimo to w książce "Pojutrze. O miastach przyszłości" przeczytałam rozdział o Mumbaju. Może dlatego, że tęsknię za tym miastem, że mam w sobie obrazy nie tylko z miejsc poznawanych doświadczalnie, ale i literackie wizje miasta w książkach Suhetu Mehty "Bombaj. Maximum City", z Adigi "Ostatniego mieszkańca", "Zawsze piękne" Boo, czy Mistry "Delikatna równowaga" i "Sprawy rodzinne". Nie mówiąc o "Shantaram", czy "Synu cyrku".
Lubię "Niewidzialne miasta" Italo Calvino. Portrety miast mogą być równie ciekawe jak ludzi. Paulina Wilk w swojej książce przedstawia nam swoją wizję Dubaju, Seulu, Kampali, Masdaru, Singapuru, Limy, Kopenhagi i Songdo.
Swoją opowieść o Mumbaju zaczyna...

lotosu_kwiat | 2018-03-27
Przeczytana: 27 marca 2018

Paulina Wilk odważnie spogląda w przyszłość - ale wcale nie są to czcze wróżby, ale wnikliwe spojrzenia na tendencje mające miejsce w teraźniejszości, w tych zakątkach globu, które poniekąd mogą mieć wpływ na to jak będzie kształtowała się rzeczywistość. Co będzie ostatecznie pokaże nam czas jednak opisane trendy z pewnością będą stanowiły pewne kierunki i wyznaczniki w kreowaniu miast w najbliższym czasie. Oczywiście można by napisać więcej, bardziej wnikliwie, aczkolwiek wybrane przez autorkę sprawy napewno zasługują na uwagę. Najbardziej podobał mi się rozdział o Kopenhadze - najbardziej optymistyczny, a jest i akcent książkowy - ciekawie opisana biblioteka Czarny Diament z pewnością spodoba się niejednemu miłośnikowi książek.

zetbasia | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Miasta, które już dziś można nazwać miastami przeszłości i miasta,które rozrastają się w sposób niekontrolowany. Jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości?