Józef Edward Dutkiewicz

Józef Edward Dutkiewicz (ur. 13 marca 1903 r. w Krakowie, zm. 7 września 1968 r. w Olkuszu) – polski artysta malarz, historyk sztuki i konserwator zabytków. Urodził się na krakowskim Podgórzu jako sy... Józef Edward Dutkiewicz (ur. 13 marca 1903 r. w Krakowie, zm. 7 września 1968 r. w Olkuszu) – polski artysta malarz, historyk sztuki i konserwator zabytków.

Urodził się na krakowskim Podgórzu jako syn Józefa i Jadwigi Szybalskiej. Jego ojciec był adiunktem sądowym. Rodzina Dutkiewiczów zamieszkała wkrótce w Tarnowie, gdzie Józef podjął naukę w Gimnazjum im. Kazimierza Brodzińskiego, które ukończył w 1921 roku. W latach 1921–1927 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. W 1929 roku objął na krótko kierownictwo Muzeum Miasta Tarnowa[1]. W 1930 roku uzyskał doktorat z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kolejny rok przebywał w Paryżu, gdzie doskonalił warsztat malarski w École du Louvre.

Od 1931 roku Józef Dutkiewicz pracował jako konserwator zabytków w Warszawie. Rok później otrzymał stanowisko konserwatora zabytków i kierownika oddziału sztuki w Wołyńskim Urzędzie Wojewódzkim. Pracując w Łucku współorganizował Wołyńskie Towarzystwo Naukowe i Muzeum Wołyńskie. W 1935 roku został przeniesiony do Lublina, gdzie do wybuchu II wojny światowej kierował pracami renowacyjnymi kamienic Starego Miasta. Podczas kampanii wrześniowej Józef Dutkiewicz brał udział w ukryciu przed Niemcami obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem. Okres okupacji spędził w Tarnowie, gdzie pracował w Muzeum Diecezjalnym.

Po wyzwoleniu miasta Józef Dutkiewicz brał udział w zabezpieczaniu zabytków podworskich w okolicach Tarnowa a pozyskane w ten sposób dzieła sztuki zapoczątkowały zbiory Muzeum Ziemi Tarnowskiej (obecnie Muzeum Okręgowe w Tarnowie), którym kierował w latach 1945–1950. Równocześnie od 1946 roku był wojewódzkim i miejskim konserwatorem zabytków w Krakowie. W Tarnowie tworzył miejscowe struktury Związku Polskich Artystów Plastyków, których był pierwszym powojennym prezesem. Od 1949 roku pracował jako wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, był między innymi dziekanem Wydziału Konserwacji Zabytków.

Józef Dutkiewicz prowadził prace konserwatorskie w zamkach w Pieskowej Skale, Krasiczynie i Łańcucie, ratuszu w Zamościu oraz licznych kościołach, między innymi bazylice katedralnej w Tarnowie i kościele św. Elżbiety w Starym Sączu. Wykonywał również polichromie w kościołach, np. św. Małgorzaty w Dębnie, św. Stanisława w Jodłowej, Najświętszego Imienia Marii Panny w Ptaszkowej, Narodzenia NMP w Krużlowej, św. Andrzeja w Ciężkowicach. W zakresie teorii sztuki opublikował między innymi prace: Grobowce rodziny Tarnowskich w kościele katedralnym w Tarnowie (1932), Małopolska rzeźba średniowieczna 1300–1450 (1949), Materiały źródłowe do budowy murów obronnych miasta Tarnowa (1956).

Józef Dutkiewicz zmarł tragicznie 7 września 1968 roku w wyniku upadku z rusztowania podczas prac konserwacyjnych prowadzonych w kolegiacie św. Andrzeja w Olkuszu. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Tarnowie. W 1983 roku jedna z tarnowskich ulic, w dzielnicy Krzyż, została nazwana jego imieniem.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Edward_Dutkiewicz

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Historia sztuki polskiej. Sztuka średniowiecza
Historia sztuki polskiej. Sztuka średniowiecza
Stanisław Herbst, Adam Bochnak, Władysław Tatarkiewicz, Ksawery Piwocki, Tadeusz Dobrowolski, Helena Blumówna, Gerard Ciołek, Józef Edward Dutkiewicz, Zbigniew Marian Hornung, Józef Lepiarczyk, Tadeusz Mańkowski, Wojsław Molè, Lech Niemojewski, Stanisława Sawicka, Jerzy Szablowski, Tadeusz Tołwiński, Jan Zachwatowicz

6,33 (3 ocen i 0 opinii)
czytelników: 27 | opinie: 0 | ocena: 6,33 (3 głosy)
Historia sztuki polskiej, tom II: Sztuka nowożytna
Historia sztuki polskiej, tom II: Sztuka nowożytna
Stanisław Herbst, Adam Bochnak, Władysław Tatarkiewicz, Ksawery Piwocki, Helena Blumówna, Gerard Ciołek, Józef Edward Dutkiewicz, Zbigniew Marian Hornung, Józef Lepiarczyk, Tadeusz Mańkowski, Wojsław Molè, Lech Niemojewski, Stanisława Sawicka, Jerzy Szablowski, Tadeusz Tołwiński, Jan Zachwatowicz, Tadeusz Dobrowolski

6 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 12 | opinie: 0 | ocena: 6 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
11
25
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (11)

zgłoś błąd zgłoś błąd