Douwe Fokkema

Profesor dr Douwe Wesselin Fokkema urodził się 4 maja 1931 roku w Utrechcie. Na Uniwersytecie w Utrechcie skończył studia w zakresie języka i literatury holenderskiej oraz lingwistyki ogólnej i sinol... Profesor dr Douwe Wesselin Fokkema urodził się 4 maja 1931 roku w Utrechcie. Na Uniwersytecie w Utrechcie skończył studia w zakresie języka i literatury holenderskiej oraz lingwistyki ogólnej i sinologii, następnie poszerzał swoją wiedzę w USA studiując na uniwersytetach w Berkeley i Columbii język i nowożytną literaturę chińską. W 1965 roku otrzymał doktorat w Leiden na podstawie rozprawy pt.: Literary Doktrine in China and Soviet Influence (1956-1960). W rok później został wysłany do Chin w misji dyplomatycznej jako sekretarz ambasady i attach kulturalny Królestwa Holandii w Pekinie. Po zakończeniu misji w 1968 roku powrócił do pracy naukowej na Uniwersytecie w Utrechcie zyskując z biegiem czasu tytuł i stanowisko profesora zwyczajnego literatury porównawczej i teorii literatury. Ceniony jako teoretyk i organizator nauki zajmował w Holandii kolejne prestiżowe stanowiska m.in.: w latach 1971-75 był sekretarzem Niderlandzkiego Stowarzyszenia Teorii Literatury i Literatury Porównawczej, w latach 1975-81 jego prezydentem ; w latach 1987-94 dyrektorem Instytutu Historii Kultury na Uniwersytecie w Utrechcie, zaś od roku 1990 przewodniczy (z horyzontem czasowym do roku 1998) pracom Komitetu "Kultura Niderlandów w kontekście europejskim".

Szybko też wybił się w nauce światowej zyskując swoimi publikacjami międzynarodowy rozgłos i znaczenie, w wyniku czego w roku 1989 został wybrany na członka Akademii Europy.

źródło opisu: http://gu.us.edu.pl/node/185391

źródło zdjęcia: http://www.douwefokkema.nl/biografie.htm

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Historia literatury. Modernizm i postmodernizm
Historia literatury. Modernizm i postmodernizm
Douwe Fokkema

6 (3 ocen i 0 opinii)
Historia literatury. Modernizm i postmodernizm
Autor:
Przetłumaczona na język polski publikacja "Modernizm i postmodernizm" jest zbiorem wykładów wygłoszonych przez Fokkemę w 1983 roku w Uniwersytecie Harvarda. Autor po zaprezentowaniu na wstęp...
czytelników: 13 | opinie: 0 | ocena: 6 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
4
9
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd