Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/7990/wiersz-anne-frank-sprzedany-na-aukcji

Wiersz Anne Frank sprzedany na aukcji

1 wartościowy tekst

Ręcznie pisany wiersz Anne Frank, żydowskiej dziewczynki, która przez dwa lata ukrywania się przed Nazistami pisała Dziennik, który na stałe zapisał się w historii literatury, został sprzedany podczas aukcji za kwotę 119 tys. funtów (ok. 600 tys. zł) – finalna kwota przewyższyła cenę wywoławczą prawie czterokrotnie.

Sama sprzedaż, która miała miejsce w domu aukcyjnym Bubb Kuyper w Haarlem w Holandii, trwała dwie minuty – najwyższą kwotę zaproponował anonimowy internauta. Na sali obecnych było 20 kolekcjonerów, ale aukcja przebiegała też telefonicznie oraz on-line.

Ręczne pismo Anne Frank to prawdziwa rzadkość na aukcjach. W ciągu ostatnich 40 lat tylko cztery czy pięć razy licytowano jakikolwiek tekst pisany ręcznie przez Anne – mówi zastępca dyrektora domu aukcyjnego Thjis Blankevoort. Wiersz datowany jest na 28 marca 1942 roku, czyli na trzy miesiące przed tym, jak Anne i jej rodzina zaczęła się ukrywać.

Wiersz, składający się z dwunastu linijek pisany jest czarnym atramentem, na kartce wyrwanej z notatnika, adresowany jest Kochanej Cri-Cri, a podpisany Ku pamięci, od Anne Frank.

W 1988 roku listy Anne i jej siostry Margot, które wymieniały z amerykańską koleżanką zostały sprzedane za kwotę 133 tys. funtów. W maju tego roku edycja „Baśni” braci Grimm z 1925 roku, z podpisem obu sióstr na stronie tytułowej została zlicytowana za kwotę ok 40 tys. funtów.

Anne urodziła się we Frankfurcie w 1929 roku, cztery lata przed dojściem Hitlera do władzy. Wraz ze wzrastającym wpływem Nazistów rodzina Anen Frank przeniosła się do Amsterdamu, gdzie jej ojciec Otto rozwinął przedsiębiorstwo, a Anne wraz z siostrą uczęszczały do szkoły. Kiedy w 1940 roku Naziści zajęli Holandię rodzina kolejny raz dostała się pod ich wpływ. Żydzi nie mieli prawa prowadzić biznesów i byli zmuszeni do noszenia żółtych gwiazd. Dzieci mogły uczyć się tylko w żydowskich szkołach.

W lipcu 1942 roku przyszedł rozkaz przesiedlenia rodziny do obozu pracy, co zmusiło ich do ukrycia się w kryjówce znajdującej się w biurze Otto, który już wcześniej przepisał biznes na swojego przyjaciela. Na miesiąc przed ukryciem się Anne otrzymała od swojego ojca na 13. urodziny notatnik, w którym z czasem zaczęła pisać swój słynny Dziennik. Każdy z wpisów zaczynał się od słów Droga Kitty – Anne pisała do swojej wymyślonej przyjaciółki.

Przez dwa lata pisała o swoim życiu – strachu, nudzie, niepokoju. W sierpniu 1944 ich kryjówka została wykryta, a rodzina zesłana do obozu koncentracyjnego. Anne i Margot zmarły na tyfus w lutym 1945 roku, na kilka tygodni przed wyzwoleniem obozu przez brytyjską armię.

Dziennik był bezpieczny w rękach przyjaciół rodziny. A po wojnie został zwrócony ojcu. Został opublikowany w 1947 roku. Od tamtej pory sprzedał się w nakładzie ponad 30 mln egzemplarzy i został przetłumaczony na ok. 70 języków. W wielu krajach Dziennik Anne Frank jest lekturą szkolną.

Powiązane treści:
Nieetyczny escape room

Fundacja im. Anne Frank uznała, że jeden z holenderskich „escape roomów” do złudzenia przypominający pomieszczenie, w którym w czasie wojny ukrywała się Anne Frank wraz z rodziną, jest nieetyczny i wprowadza w błąd odwiedzających.więcej
Dziennik (nie tylko) Anne Frank

Majątkowe prawa autorskie do „Dziennika” Anne Frank wygasają z dniem 1 stycznia 2016 roku. Oznacza to, że od nowego roku książka weszłaby do domeny publicznej i tym samym szwajcarska Fundacja im. Anny Frank utraciłaby jedno ze źródeł dochodu. Żeby temu zapobiec dodano jako współautora... ojca Anny Frank.więcej

Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2250
LubimyCzytać
24-11-2016 12:58
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 571
Jolka
24-11-2016 20:33
Czytałam "Dziennik Anny Frank"-to na prawdę wartościowa książka,która jest najważniejszym świadectwem Holocaustu.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia

Nie jest to biografia, raczej mini wywiady z Chotomską o poszczególnych aspektach jej życia, przeplatane wspomnieniami związanych z nią osób. Czyta si...

zgłoś błąd zgłoś błąd