Wiersz Anne Frank sprzedany na aukcji

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.11.2016

Ręcznie pisany wiersz Anne Frank, żydowskiej dziewczynki, która przez dwa lata ukrywania się przed Nazistami pisała Dziennik, który na stałe zapisał się w historii literatury, został sprzedany podczas aukcji za kwotę 119 tys. funtów (ok. 600 tys. zł) – finalna kwota przewyższyła cenę wywoławczą prawie czterokrotnie.

Wiersz Anne Frank sprzedany na aukcji

Sama sprzedaż, która miała miejsce w domu aukcyjnym Bubb Kuyper w Haarlem w Holandii, trwała dwie minuty – najwyższą kwotę zaproponował anonimowy internauta. Na sali obecnych było 20 kolekcjonerów, ale aukcja przebiegała też telefonicznie oraz on-line.

Ręczne pismo Anne Frank to prawdziwa rzadkość na aukcjach. W ciągu ostatnich 40 lat tylko cztery czy pięć razy licytowano jakikolwiek tekst pisany ręcznie przez Anne – mówi zastępca dyrektora domu aukcyjnego Thjis Blankevoort. Wiersz datowany jest na 28 marca 1942 roku, czyli na trzy miesiące przed tym, jak Anne i jej rodzina zaczęła się ukrywać.

Wiersz, składający się z dwunastu linijek pisany jest czarnym atramentem, na kartce wyrwanej z notatnika, adresowany jest Kochanej Cri-Cri, a podpisany Ku pamięci, od Anne Frank.

W 1988 roku listy Anne i jej siostry Margot, które wymieniały z amerykańską koleżanką zostały sprzedane za kwotę 133 tys. funtów. W maju tego roku edycja „Baśni” braci Grimm z 1925 roku, z podpisem obu sióstr na stronie tytułowej została zlicytowana za kwotę ok 40 tys. funtów.

Anne urodziła się we Frankfurcie w 1929 roku, cztery lata przed dojściem Hitlera do władzy. Wraz ze wzrastającym wpływem Nazistów rodzina Anen Frank przeniosła się do Amsterdamu, gdzie jej ojciec Otto rozwinął przedsiębiorstwo, a Anne wraz z siostrą uczęszczały do szkoły. Kiedy w 1940 roku Naziści zajęli Holandię rodzina kolejny raz dostała się pod ich wpływ. Żydzi nie mieli prawa prowadzić biznesów i byli zmuszeni do noszenia żółtych gwiazd. Dzieci mogły uczyć się tylko w żydowskich szkołach.

W lipcu 1942 roku przyszedł rozkaz przesiedlenia rodziny do obozu pracy, co zmusiło ich do ukrycia się w kryjówce znajdującej się w biurze Otto, który już wcześniej przepisał biznes na swojego przyjaciela. Na miesiąc przed ukryciem się Anne otrzymała od swojego ojca na 13. urodziny notatnik, w którym z czasem zaczęła pisać swój słynny Dziennik. Każdy z wpisów zaczynał się od słów Droga Kitty – Anne pisała do swojej wymyślonej przyjaciółki.

Przez dwa lata pisała o swoim życiu – strachu, nudzie, niepokoju. W sierpniu 1944 ich kryjówka została wykryta, a rodzina zesłana do obozu koncentracyjnego. Anne i Margot zmarły na tyfus w lutym 1945 roku, na kilka tygodni przed wyzwoleniem obozu przez brytyjską armię.

Dziennik był bezpieczny w rękach przyjaciół rodziny. A po wojnie został zwrócony ojcu. Został opublikowany w 1947 roku. Od tamtej pory sprzedał się w nakładzie ponad 30 mln egzemplarzy i został przetłumaczony na ok. 70 języków. W wielu krajach Dziennik Anne Frank jest lekturą szkolną.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jolka  - awatar
Jolka 24.11.2016 20:33
Czytelniczka

Czytałam "Dziennik Anny Frank"-to na prawdę wartościowa książka,która jest najważniejszym świadectwem Holocaustu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 24.11.2016 12:58
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post