Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/4820/pyl-z-grobu-dantego-czyli-gotowy-pomysl-na-powiesc

Pył z grobu Dantego, czyli gotowy pomysł na powieść

10 wartościowy tekst

W 1999 roku pracownicy naprawiający regały na drugim piętrze Biblioteki Głównej we Florencji natrafili na niewielką kopertę, ukrytą między XVII-wiecznymi rękopisami. Wraz z nią znaleziono dokument, z którego wynikało, iż koperta zawiera pył z grobu Dantego Alighieri. Znalezisko zadziwiło wszystkich pracowników biblioteki. Co bowiem robił we Florencji pył z grobu, który znajduje się w zupełnie innym mieście – w Rawennie?

Prochy Dantego nie spoczęły w pokoju. Wędrowały po Włoszech niewiele mniej, niż za życia wędrował sam Dante. Wygnany z rodzinnej Florencji z przyczyn politycznych, Dante nigdzie nie osiadł na stałe. Zmarł w Rawennie (prawdopodobnie na malarię) i tam też został pochowany. W kolejnych stuleciach Florentczycy wielokrotnie prosili o przewiezienie prochów poety do jego rodzinnego miasta, jednak mieszkańcy Rawenny konsekwentnie odmawiali. W 1519 roku mieszkańcy Florencji uzyskali nawet dla swojej sprawy poparcie papieża i Michała Anioła, który zaoferował, że zaprojektuje grobowiec dla Dantego. Nic z tego – władze Rawenny były nieugięte.

Przez stulecia wszyscy sądzili więc, że kości poety spoczywają spokojnie w kościele Franciszkanów w Rawennie. Jednak gdy w 1865 roku, przed obchodami sześćsetnej rocznicy urodzin Dantego, postanowiono odnowić kościół, w którym spoczywa, robotnicy dokonali nieoczekiwanego odkrycia. Wyburzając ścianę oddaloną o kilka metrów od grobowca poety, znaleźli zamurowaną w niej, drewnianą skrzynię. Gdy podnieśli jej pokrywę, ujrzeli szkielet. Na skrzyni, na zewnątrz i od wewnątrz, widniał napis: Dantis Ossa – Kości Dantego.

Nieoczekiwane odkrycie wprowadziło władze Rawenny w prawdziwą konfuzję. Aby wyjaśnić sprawę, postanowiono otworzyć grobowiec poety. Ku zgrozie wszystkich zgromadzonych okazał się on pusty. Przebadano więc znalezione kości i porównano czaszkę z pośmiertną maską Dantego. Prawdopodobieństwo, że w skrzyni znaleziono faktycznie szkielet poety, było bardzo duże. Znaleziono również dziurę w ścianie grobowca, dostępną tylko od strony klasztoru, zagipsowaną dla niepoznaki.

Co to wszystko oznacza? Nie wiadomo. Najprawdopodobniej franciszkańscy mnisi, zaniepokojeni możliwością wydania ciała Dantego władzom Florencji, postanowili zadbać o to, aby szczątki pozostały na wieki w Rawennie. Być może stało się to wtedy, kiedy w sprawę zaangażował się Michał Anioł.

Skąd zatem wzięła się we florenckiej bibliotece koperta z pyłem z grobu Dantego? Otóż gdy odkryto skrzynię w ścianie, jej zawartość została wyciągnięta i ułożona na dywanie. Gdy ciało zostało już z powrotem pochowane, pewien wielbiciel Dantego, rzeźbiarz Enrico Pazzi, zebrał starannie cały pył, który pozostał na dywanie i zapakował go w sześć kopert. Jedną z nich znaleziono właśnie we Florencji.

Nie wiadomo, co stało się w pozostałymi kopertami, poza jedną, którą odkryto w 1987 roku, ukrytą w suficie włoskiego Senatu. Koperta florencka prawdopodobnie została podarowana dyrektorowi biblioteki, który w 1889 roku czynił starania o to, aby jedną z czytelni nazwać imieniem Dantego. Nie wiadomo, jak to się stało, że zagubiła się między rękopisami. Być może przełożono ją tam podczas przeprowadzki biblioteki do nowego budynku w 1935 roku? Nie wiadomo też, gdzie znajduje się w tej chwili. Być może ktoś znowu natrafi na nią przypadkiem za kilkadziesiąt lat? Podobnie jak na którąś z pozostałych czterech kopert…

Źródło: atlasobscura.com


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
18-11-2014 10:44
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1568
Wojtaszko
18-11-2014 15:12
Super tekst!
książek: 330
Martinez
18-11-2014 15:16
Ciekawy tekst, jeśli ukaże się książka o tej tematyce, z pewnością po nią sięgnę. Inne książki powiązane z postacią Dantego, czekające u mnie w kolejce do przeczytania:
Klub Dantego
Autor: Matthew Pearl

Pułapka Dantego
Autor: Arnaud Delalande
książek: 2482
jatymyoni
18-11-2014 18:26
A ja myślałam, że dotyczyło to tylko świętych. W pewnym okresie miasta włoskie lubowały się w wykradaniu nawzajem kościtrupów. Nie tylko trumna Dantego musiała być ukrywana. Wyglądało to tak, im więcej sławnych grobów, tym większy splendor miasta.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Gwiazd naszych wina

Najpierw obejrzałam film o tym samym tytule, nakręcony na podstawie książki. Muszę przyznać, że nawet kilkukrotnie. Dopiero później postanowiłam sięgn...

zgłoś błąd zgłoś błąd