Znalezione w Ninatece: „Mewa” Borisa Akunina

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.05.2016

W ludziach cenię tylko odwagę, całą resztę można udawać. Z okazji 60. urodzin Borisa Akunina zachęcamy do bliższego poznania go i wysłuchania sztuki „Mewa” - jednego z czterech dramatów, jakie napisał ten słynny autor kryminałów.

Znalezione w Ninatece: „Mewa” Borisa Akunina

Na dziesięciu ludzi dziewięciu to tacy, którzy sami wszystko o sobie opowiedzą, byle byś tylko chciał słuchać. Przecież tak naprawdę nikt nikogo nie słucha - to zdumiewające. W najlepszym razie, jeśli człowiek jest dobrze wychowany, to poczeka na przerwę w rozmowie i znów zacznie mówić o sobie. A iluż ważnych i ciekawych rzeczy można się dowiedzieć, gdy się umie słuchać – Boris Akunin, „Walet pikowy”

Boris Akunin  (ur. 20 maja 1956 w Zestaponii) w rzeczywistości nazywa się Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili. Pseudonim Akunin, według niektórych, jest nawiązaniem do Bakunina lub człowieka AKU, czyli kogoś kto sam tworzy swoje własne zasady.  Pisarz znany jest przede wszystkim jako twórca kryminałów. Ale ten rosyjski pisarz gruzińskiego pochodzenia ma na swoim koncie również wiele esejów i tłumaczeń z języka japońskiego. Na jego twórczość z pewnością wpływ miał japoński teatr Kabuki, pod jego wrażeniem rozpoczął studia na Uniwersytecie Moskiewskim dotyczące krajów Azji i Afryki. To w jego przekładzie wydano dzieła m.in. takich autorów jak: Yukio Mishima, Kenji Maruyama, Yasushi Inoue, Masahiko Shimada, Kōbō Abe, Shinichi Hoshi, Takeshi Kaiko, Shōhei Ōoka. Jednak najbardziej znany jest jako twórca kryminałów wydawanych w seriach; nowa powieść detektywistyczna (Przygody Erasta Fandorina), Prowincjonalna powieść detektywistyczna (Przygody siostry Pelagii), Przygody Magistra (czyli historie Nicholasa Fandorina, wnuka Erasta).

Dziś zapraszamy do bliższego poznania Akunina i jego dramatu „Mewa”.

W swoich dramatach Akunin bawi się konwencją, nawiązuje do twórczości innych autorów, odwołuje się do gatunku jakim jest kryminał, lecz często robi to z przymrużeniem oka. 

W pierwszym prezentowanym dziś materiale Iwona Malinowska i Janusz Majcherek rozmawiają o dramacie „Mewa”, który jest dalszą częścią historii opowiedzianej w utworze Antoniego Czechowa.
Rozmowa przeplatana jest fragmentami spektaklu, w których występują Halina Łabonarska i Andrzej Blumenfeld.

Posłuchajcie fragmentu:

Fragment rozmowy o „Mewie”, prod. Polskie Radio S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny (2012), udostępniony dzięki uprzejmości serwisu ninateka.pl.

Zapowiadane słuchowisko „Mewa” powstało jako bezpośrednie nawiązanie do klasyki dramatu. Pod tym tytułem Antoni Czechow wydał czteroaktowy dramat, którego akcja rozgrywa się w prowincjonalnym dworku. Akcja utworu raczej nie porywała, ważniejsze były wątki światopoglądowe i kontrasty charakterologiczne postaci. Sztuka Czechowa kończy się śmiercią syna znanej aktorki, co dla Akunina dopiero rozpoczyna całą opowieść. Młody mężczyzna, który już parokrotnie próbował się zabić, tym razem zrobił to skutecznie. Ale czy rzeczywiście było to samobójstwo? Rozpoczyna się śledztwo...

Posłuchajcie początku dramatu:

Fragment słuchowiska „Mewa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego (2012), udostępniony dzięki uprzejmości serwisu ninateka.pl.

Zachęcamy do wysłuchania obu słuchowisk!

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi ninateka.pl


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Darsky  - awatar
Darsky 20.05.2016 10:23
Czytelniczka

Boris Akunin jest takim pisarzem, że nawet jego spis zakupów pewnie by się świetnie czytało :) uwielbiam go. W dniu urodzin życzę jemu, a przede wszystkim fanom, by jego wyobraźnia i pomysły nigdy się nie skończyły. Chciałabym by kreował te niesamowite historie wiecznie.

A sobie życzę, aby jego przyszłe powieści na nowo posklejały mi serce po lekturze "Czarnego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 19.05.2016 12:19
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post