Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7039/znalezione-w-ninatece-lala-jacka-dehnela

Znalezione w Ninatece: „Lala” Jacka Dehnela

4 wartościowy tekst

W dzisiejszym odcinku zachęcamy do posłuchania radiowej adaptacji powieści Jacka Dehnela „Lala”, w której babcia narratora z dużą dozą dowcipu opowiada mu o swoim życiu, przekonując chociażby, że jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było, i nigdy tak nie będzie, żeby jakoś nie było.

Jacek Dehnel niedawno – 1 maja – obchodził 36. urodziny. Jest poetą, prozaikiem i tłumaczem. Wydał m.in. sześć tomów wierszy (w tym Żywoty równoległeBrzytwa okamgnienia i Ekran kontrolny), dwa zbiory opowiadań, powieści Lala i Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya oraz cykl minipowieści Balzakiana. Niedawno ukazał się również jego Dziennik roku chrystusowego, a od paru dni w księgarniach można znaleźć jego najnowszą powieść Krivoklat. Jest autorem dwóch tomów przekładów, m.in. Zebrane Philipa Larkina i Niosłem ci kanapeczkę Karlisa Verdinsa. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich, otrzymał m.in Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Paszport Polityki za 2006 rok oraz liczne nominacje – do Nagrody Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Prócz literatury uprawia również malarstwo i „sztukę życia” polegającą na kopiowaniu ubioru i zachowań dandysa (Paweł Kozioł, Jacek Dehnel, culture.pl).

Powtarzanie rzeczy pięknych i mądrych jest piękne i mądre samo w sobie i należy do takich samych cnót, jak karmienie głodnych, opiekowanie się zwierzętami, podlewanie roślin i udzielanie jałmużny – Jacek Dehnel.

Dziś zachęcamy do wysłuchania radiowej adaptacji najsłynniejszej książki Jacka Dehnela - Lali. W słuchowisku jest to przede wszystkim opowieść na dwa głosy o minionych ludziach, miejscach i rzeczach.

Tytułowa Lala to babcia narratora, która z dużą dozą dowcipu opowiada o swoim życiu i przedstawia obraz nieistniejącej już epoki. W swoich historiach czasem sięga aż do dziewiętnastego wieku. Skupia się na ciekawostkach rodzinnych, anegdotach: wspomina dziadka, który przez przypadek zrobił majątek na akcjach, kolejne przeprowadzki, nauczycieli, dyrektorkę – „tę okropną chamkę”, narzeczonych, dwóch mężów i bardzo nietypowy drugi ślub.

Wszystko to skrzętnie notuje jej wnuk – Jacek. Moje najwcześniejsze wspomnienia, podobnie jak pierwsze wspomnienia ludzkości, pochodzą z babcinego ogrodu, który otaczał dom w Oliwie. (…) to moja historia, ale gdzie zacząć historię babci?– zastanawia się autor.

Jacek często jedną historię słyszy wiele razy. Za każdym razem ta sama opowieść brzmi trochę inaczej. Opowieści babci, w czasach kiedy jeszcze mówiła, to była w gruncie rzeczy jedna i ta sama opowieść – zawikłana i pociemniała, nie do poznania pod warstwami niezrozumiałych werniksów i sadzy, zaczynająca się w mnóstwie miejsc i w zasadzie, nigdy się nie kończąca. Najwyżej przerywana z końcem wizyty lub zapadnięciem zmroku – stwierdza narrator.

Lala, urodzona w 1919 roku w Kielcach, imię otrzymała dopiero, kiedy miała 5 lat, ale i tak całe życie dla bliskich pozostała Lalą. To, w jaki sposób zwraca się do niej rodzina, można interpretować również w kontekście jej niezwykłej urody.

Ale babcia już nie pamięta – to stwierdzenie powtarza się co jakiś czas w książce. Tak myliły się babci te fakty i opowieści coraz częściej. Z czasem inicjatywę przejmuje narrator: Tę historię opowiem już za babcię. Coraz więcej opowiadam za babcię.

A co to jest osiemdziesiąt jeden lat dla młodej kobiety? - powiedziałaby sentencjonalnie babcia – Jacek Dehnel.

Posłuchajcie początku słuchowiska „Lala”:

Fragment słuchowiska „Lala”, prod. Narodowy Instytut Audiowizualny, Polskie Radio S.A. (2013), udostępniony dzięki uprzejmości serwisu ninateka.pl.

Zachęcamy do wysłuchania całości!

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi ninateka.pl

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>

Powiązane treści:
Znalezione w Ninatece: Anaïs Nin i Henry Miller

Wszystko prócz wolności, całkowitej wolności, to śmierć. Dziś w audiocyklu o burzliwym związku Anaïs Nin z amerykańskim pisarzem Henrym Millerem i jego żoną, który pisarka opisała w swoim nieocenzurowanym „Dzienniku” i w powieści „Henry i June”.więcej
Znalezione w Ninatece: Stefan Chwin o podróżach

Przecież nic nas nie potrafi nasycić. To może być dowód, że istnieje inny świat. Bo dusza zawsze rwie się tam, gdzie nas nie ma. Ten świat jej nie smakuje. Czasami jednak coś nam na nim smakuje. Dla wielu z nas czymś takim są podróże. Właśnie o nich opowiada w dzisiejszym odcinku audiocyklu Stefan Chwin, autor m.in. cytowanego na początku „Hanemanna”.więcej
Znalezione w Ninatece: „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego

Bo cóż ważniejsze jest od słów, wszystko się ze słów bierze, i nawet najkrwawsza bitwa toczy się o słowa, które po niej zostaną. Dziś w audiocyklu o powieści Wiesława Myśliwskiego, jednym z największych dzieł literatury XX wieku - „Widnokręgu”.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
05-05-2016 11:33
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 782
annamagdalena
05-05-2016 19:55
Wspaniała książka! Przeczytana kilkanaście razy. Mam też audiobooka, który służy mi często i zawsze tak samo zachwyca. Mimo, że znam na pamięć całe strony i akapity nie mogę się od tej książki oderwać na dłużej. Jeśli ktoś jeszcze nie zna pierwszej powieści Dehnela polecam! Słuchowisko zapowiada się świetnie.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
A.B.C.

Ktoś próbuj zakpić z Herkulesa Poirot. Detektyw otrzymuje listy z informacją o miejscach zbrodni podpisane A.B.C. Morderstwa dokonywane są w dni opis...

zgłoś błąd zgłoś błąd