Książka dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.02.2012

Rozpoczęły się XI Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży. Tysiące wartościowych książek, spotkania z autorami, wydawcami i ilustratorami, premiery wydawnicze, wystawy, warsztaty i zabawy dla dzieci. Te i wiele innych atrakcji czeka na młodych miłośników książek, którzy odwiedzą pawilon 3 MTP w dniach 3-5.02.2012 r.

Książka dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu

Odbywające się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wydarzenie to pierwsza w Polsce impreza targowa w całości poświęcona literaturze dla najmłodszych. Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i ich rodzin. W magiczny świat książki dziecięcej wprowadzają czytelników pisarze, znakomici ilustratorzy, wydawcy, pedagodzy i przedstawiciele instytucji kulturalnych. W gronie wystawców znajdują się czołowe polskie wydawnictwa, muzea i instytucje kulturalne.

Targi Książka dla Dzieci i Młodzieży organizowane są przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Centrum Kultury „Zamek”. Ich oferta adresowana jest w równym stopniu do specjalistów – wydawców, ilustratorów, pisarzy, księgarzy, bibliotekarzy, środowisk naukowych, jak i szerokiej publiczności – dzieci, młodzieży, ich rodziców i opiekunów.

Spotkania autorskie

W Targach uczestniczą sławy literatury dziecięcej. Młodzi czytelnicy mają okazję osobiście poznać autorów swoich ulubionych książek. W tym roku wydawcy przygotowali prawie 50 spotkań z pisarzami i ilustratorami.

Wystawy

Poznańskie Targi Książka dla Dzieci i Młodzieży są cenionym miejscem prezentacji sztuki ilustracji. W ramach cyklu „Mistrzowie Ilustracji” w tym roku zaprezentowana zostanie wystawa „Iwona Chmielewska – Myślące książki. Autorka, laureatka międzynarodowych konkursów, sama oprowadzi po swojej wystawie w piątek 3 lutego o godz. 11.00.

Co roku targom towarzyszy „Salon Ilustratorów” . W tegorocznej jego edycji oraz na wystawie „Nagrody IBBY” pokazane będą prace ponad 40 artystów. Ciekawą wystawę przygotował Duński Instytut Kultury – „Tabu w sztuce dla dziecka”. Jej dopełnieniem będzie spotkanie dyskusyjne pod tym samym tytułem, w sobotę 4 lutego o godz. 11.00, które poprowadzi Bogumiła Sochańska. Prace dziecięce zobaczyć będzie można na pokonkursowej wystawie „Książka witrażem malowana”.

Wydarzenia poświęcone Januszowi Korczakowi

Jako, że rok 2012 został przez Sejm ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka, w programie targów zaplanowano kilka wydarzeń dedykowanych tej wybitnej postaci. W towarzystwie Grażyny Szpyry obejrzymy niezwykłą wystawę „Korczak i jego dzieło”, prezentującą grafiki poświęcone Januszowi Korczakowi oraz ilustracje do jego książek wykonane przez najwybitniejszych polskich artystów podczas warsztatów zorganizowanych w 2006 r. w sanatorium dla dzieci w Krasnobrodzie. Również wystawa Iwony Chmielewskiej zawiera wiele obrazów z jej niezwykłej, poświęconej pamięci Janusza Korczaka najnowszej książki Pamiętnik Blumki.

Przesłaniom i ideom Starego Doktora poświęcony będzie panel dyskusyjny „W świecie wartości Janusza Korczaka”, który odbędzie się w piątek 3 lutego o godz.14.00 z udziałem rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. Panel poprowadzi prof. Joanna Papuzińska.

Konferencja dla bibliotekarzy

Znaczącym punktem programu będzie prowadzona przez Piotra Dobrołęckiego konferencja adresowana do bibliotekarzy i nauczycieli - „Biblioteka i dziecko”, z interesującymi wykładami na temat rynku książki dziecięcej i animacji czytelnictwa dziecięcego (piątek godz. 11.00).

Nagrody i konkursy

Jak co roku wręczone zostaną dwie prestiżowe statuetki Pegazika w kategoriach „Twórca Książki dla Dzieci i Młodzieży” oraz „Przyjaciel Książki dla Dzieci i Młodzieży”. Nastąpi także rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów, odbywającego się tym razem pod hasłem „Mali i duzi – Rzecz o przyjaźni”.

W czasie targów Fundacja ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom ogłosi III edycję Konkursu Literackiego im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Warsztaty i zabawy dla dzieci

Dla dzieci wystawcy przygotowali bogaty program niezwykle atrakcyjnych warsztatów, które będą miały miejsce przez cały okres trwania targów, w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach. Odbędą się m.in. warsztaty architektoniczno-urbanistyczne, plastyczne, teatralno–plastyczne,lepienia z gliny a nawet filozoficzne.

Wiele ciekawie przygotowanych przedstawień i spotkań z autorami i ilustratorami odbędzie się na scenie w paw.3.

Bajkowy tramwaj

W sobotę, 4 lutego, w godz. 10.00 - 15.00 po ulicach Poznania krążyć będzie Bajkowy Tramwaj wydawnictwa Media Rodzina zamieniony w… rekina. Inspiracją do zabawy jest najnowsze wydanie książki Carla Collodiego "Pinokio. Historia pajacyka ” z ilustracjami Roberta Innocentego. Wnętrze tramwaju zamienione będzie w brzuch wielkiej ryby, która połknęła słynnego drewnianego pajacyka. Kogo tam spotkał, co zobaczył, czego się nauczył - będzie można sprawdzić samemu. Dojazd na targi jest bezpłatny. Podczas jazdy odbywać się będą konkursy z nagrodami, na małych pasażerów czekają niespodzianki.

Więcej na stronie: www.targiksiazki.pl


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 03.02.2012 14:02
Administrator

Zapraszamy do dyskusji na temat "Książka dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post