Znamy Laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.06.2014

W tegorocznej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA, Kapituła wyłoniła Nominowanych   w czterech kategoriach. Do grona poezji, prozy, eseistyki włączono nową kategorię – przekład na język polski. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę 426 tytułów, z których nominowano dwadzieścia. Poznajmy Laureatów!

Znamy Laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

- Był to, bo mówimy o ocenianym przez nas roku 2013, bardzo dobry rok dla polskiej literatury, więc także dla  Nagrody. Pisarze, którzy cieszą nas od lat, dali nam w tym roku świetne książki, pojawiły się też nowe, wybitne indywidualności literackie. Mam nadzieję, że odzwierciedlają to nazwiska nominowanych i nagrodzonych – powiedziała Przewodnicząca Kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA Małgorzata Łukasiewicz.

W kategorii POEZJA Nagrodę otrzymał Marcin Świetlicki, za książkę Jeden, Wydawnictwo EMG, Kraków.

W kategorii PROZA Nagrodę otrzymał Jerzy Pilch, za książkę Wiele demonów, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa.

W kategorii ESEISTYKA Nagrodę otrzymał Wojciech Nowicki, za książkę Salki, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec.

W kategorii PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI odebrał Jerzy Czech, Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska, wybór wierszy szesnastu poetów rosyjskich, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Nagroda Literacka GDYNIA, dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. W tym roku – po raz pierwszy w historii Nagrody Literackiej GDYNIA pojawiła się nowa, nagradzana kategoria, jaką jest przekład na język polski.

Pośród tak popularnych i nagradzanych już autorów jak Wiesław MYŚLIWSKI czy Andrzej STASIUK, w gronie nominowanych oraz laureatów „GDYNI” regularnie i licznie pojawiają się także przedstawiciele młodego pokolenia (m.in. Justyna BARGIELSKA, Michał WITKOWSKI) czy też pisarze bardzo niszowi – prof. Marian PANKOWSKI czy Eugeniusz TKACZYSZYN-DYCKI (dwukrotnie nagrodzony w Gdyni). Niezwykle istotnym werdyktem wydaje się być również laur za przekład. W ten sposób, po raz pierwszy praca polskich tłumaczy zostanie doceniona, nie tylko w ich własnym środowisku, ale również w szerokim gronie twórców i odbiorców polskiej literatury.

Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha SZCZURKA, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku.


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
29.06.2014 11:21
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Delur 28.06.2014 22:00
Bibliotekarz

ale nudy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bosy_Antek 28.06.2014 18:34
Autor

A nie mówiłem, że będzie kolega Śliwińskiego?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
olamadej 28.06.2014 18:30
Czytelnik

No i nie ma żadnej niespodzianki. Grono laureatów tak sztampowe, że aż boli.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 28.06.2014 18:24
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post