deana

Profil użytkownika: deana

Kraków Kobieta
Status Bibliotekarka
Aktywność 28 minut temu
1 805
Przeczytanych
książek
1 805
Książek
w biblioteczce
1 153
Opinii
78 102
Polubień
opinii
Kraków Kobieta
Zawsze zabiegana, niewyspana ale z książką w torebce. Totalnie uzależniona od dobrej kawy. Na LC od kwietnia 2010 /jeden z dinozaurów:)/

Opinie


Na półkach: ,

Narratorka, zwana też Dziewczynką, jako dziecko została zamknięta wraz z trzydziestomadziewięcioma innymi kobietami w klatce pod ziemią. Nie znają powodu uwięzienia i muszą poddawać się rutynie narzuconej przez strażników. Wszystko zmienia się nagle. Rozlega się alarm i strażnicy znikają. Tylko przypadek sprawia, że w drzwiach do klatki zostają klucze. Kobiety korzystają z okazji, która się nadarzyła i wreszcie mogą wyjść na świat. Tylko, że to już nie jest świat, który znały z poprzedniego życia. I o ile pozostałe kobiety mają wspomnienia z wcześniejszego życia, doświadczenia jakie zebrały, punkt odniesienia, Dziewczynka musi uczyć się wszystkiego, nie rozumiejąc do czego odnoszą się pozostałe. Opuszczenie piwnicy rozpocznie ich wieloletnią wędrówkę po dziwnym, opuszczonym, wyjałowionym świecie w poszukiwaniu kogoś jeszcze.

,,Ja, która nie poznałam mężczyzn" to historia bardzo intymna i kameralna. Brak tu spektakularnych zwrotów akcji jednak to nie znaczy, że jest ona pozbawiona emocji. To poruszająco opowieść o kobietach, samotności, przyjaźni i przede wszystkim wręcz niewyobrażalnej nadziei i chęci przetrwania. Kobiety wędrują po pustym, postapokaliptycznym świecie w poszukiwaniu swojej szansy i innych ludzi. Uczą się siebie i nowej rzeczywistości. Próbują przenosić stare zachowania na nowe realia ale jest to trudne. Tylko Dziewczynka zdaje się pasować do tego co stało się ze światem. Nauczona jak żyć w izolacji, pozbawiona normalnych ludzkich interakcji, z zaskoczeniem patrzy na zachowanie starszych kobiet, które próbują tworzyć namiastkę normalności, relacji, bliskości czy zwyczajnych zachowań takich jak śpiew.

Powieść dotyka bardzo delikatnych obszarów duszy. Porusza trudne tematy i nie daje żadnej jednoznacznej odpowiedzi. Można patrzeć na tę historię bardzo różnie. Jako smutną, tragiczną opowieść o samotności w świecie gdzie już nie ma nic albo jako na historię o tak silnej nadziei, że do samego końca pcha do przodu i każe przemierzać świat w poszukiwaniu ludzi. O sile woli, ciekawości, niezmordowaniu, które nie pozwala się poddać. Mnie zdecydowanie to drugie spojrzenie przekonuje bo póki jest nadzieja, wszystko jest możliwe albo przynajmniej daje szansę na sposób w jaki można opowiedzieć i zamknąć swoją historię. Polecam!

Narratorka, zwana też Dziewczynką, jako dziecko została zamknięta wraz z trzydziestomadziewięcioma innymi kobietami w klatce pod ziemią. Nie znają powodu uwięzienia i muszą poddawać się rutynie narzuconej przez strażników. Wszystko zmienia się nagle. Rozlega się alarm i strażnicy znikają. Tylko przypadek sprawia, że w drzwiach do klatki zostają klucze. Kobiety korzystają z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

,,Rozkład północy" to zbiór siedmiu opowiadań autorstwa koreańskiej pisarki Bory Chung. Ogniwem łączący wszystkie historie jest tajemniczy instytut, gdzie pracuje narrator. Instytut nie jest zwykłym zakładem naukowym. Zbiory, którymi się opiekuje znacznie odbiegają od normalności, tak samo jak samo miejsce. Właśnie tam zebrane są niezwykłe, nawiedzone, tajemnicze przedmioty a i same korytarze i pomieszczenia skrywają wiele sekretów.

Pozornie jest to typowa opowieść o nawiedzonym miejscu. Znikające korytarze, tajemnicze postacie, przedmioty, które mogą prowadzić do nieszczęść i tragedii i bohaterowie, którzy muszą sobie z tym radzić. Każde opowiadanie to osobna historia o duchach i strachach. I nawet nie jest to jakoś specjalnie mocno oparte na koreańskim folklorze. Dokładnie takie same historie z dreszczykiem można by opowiadać pod każdą szerokością geograficzną i wszędzie dokładnie tak samo wywoływałyby napięcie i rozpalały wyobraźnię. Jest niepokojąco, tajemniczo, pojawia się dreszcz strachu i obawa co będzie dalej, zacierają się granice pomiędzy tym co realne a co nie.

Jednak opowieści z dreszczykiem to zaledwie wierzchnia warstwa opowiadań. Dosyć szybko przekonujemy się, że autorka chce w ten sposób przekazać coś więcej, coś znacznie bardziej uniwersalnego. Historie nawiedzonych przedmiotów z instytutu skrywają bolesne ludzkie historie o niesprawiedliwości, zachłanności, cierpieniu, ludzkiej małostkowości i okrucieństwie. Każda rzecz staje się projektorem przez który widać bolączki i wady społeczeństwa. I to oddziałuje bardzo mocno na emocje. To już nie jest lekki zbiór strasznych opowieści, to staje się poruszająca historia dokumentująca losy istot mocno doświadczonych przez los. Pod płaszczykiem lekkości narracji poruszane są mocne tematy jak nierówność społeczne, problemy rodzinne, destrukcyjne uzależnienie od hazardu, okrucieństwo wobec zwierząt czy problemy emocjonalne. To powoduje, że ich wydźwięk jest mocniejszy i lepiej słyszalny.

,,Rozkład północy"to kolejny przykład literatury azjatyckiej po jaki sięgnęłam w tym roku i który mnie zaskoczył. Zaskoczył mnie lekkością formy i bogactwem treści. Pozorna prostota doskonale oddaje najbardziej skomplikowane treści bez patosu i przesady. Jest intrygująco, emocjonująco i zaskakująco. Motywy rodem z horroru klasy B łączą się z poruszającą literaturą tworząc coś co może trafić do każdego czytelnika. Z pewnością jest to proza nietuzinkowa i ucząca niezwyczajnego spojrzenia na świat. Polecam!

,,Rozkład północy" to zbiór siedmiu opowiadań autorstwa koreańskiej pisarki Bory Chung. Ogniwem łączący wszystkie historie jest tajemniczy instytut, gdzie pracuje narrator. Instytut nie jest zwykłym zakładem naukowym. Zbiory, którymi się opiekuje znacznie odbiegają od normalności, tak samo jak samo miejsce. Właśnie tam zebrane są niezwykłe, nawiedzone, tajemnicze przedmioty...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Przyznam, że już od dawna chodziła za mną myśl, że jeszcze nigdy nie czytałam nic Salmana Rushdie. To jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy, napisał kontrowersyjne ,,Szatańskie wersety", których chwilowo nie było w bibliotece ani na Legimi. To właśnie spowodowało, że postanowiłam sięgnąć po inną książkę, jedną z późniejszych a mianowicie ,,Ziemia pod jej stopami".

Jest to powieść zaskakująca i niepokojąca. Opowiada historię dziwnego, kontrowersyjnego trójkąta miłosnego między utalentowaną pieśniarką Winą Apsarą, niezwykłym kompozytorem Ormusem Kamą i ich cieniem, fotografem Rajem. To właśnie Raj opowiada historię obejmującą ponad 60 lat. Historię szaleństwa, namiętności, fascynacji, przepełnioną metafizyką i surrealizmem. Mimo, że historia miłosna wyciągnięta jest na pierwszy plan to nie jest to romans - to opowieść o muzyce, polityce i XX wieku ale widziana jakby w lustrze. Na pierwszy rzut oka łatwo można znaleźć mnóstwo odniesień do najważniejszych wydarzeń jakie wstrząsnęły światem w poprzednim stuleciu ale gdy przyjrzymy się bliżej to zauważymy różnice, rysy, zmiany. Bo tło powieści jest odbiciem lustrzanym, wykrzywieniem, zniekształceniem, które paradoksalnie ujawnia prawdę. Rushdie przeplata szaleństwo z metafizyką, prawdę z kłamstwem, uczucia wyższe miesza z tym co najbardziej fizyczne, pierwotne i niekontrolowane. Tu sacrum miesza się i przenika z profanum.

,,Ziemia pod jej stopami" to nie jest powieść łatwa czy jednoznaczna. To książka przepełniona refleksjami, monologami o świecie i jego istocie ale równocześnie zawierająca w sobie szaloną, absurdalną, nieprawdopodobną historię, która toczy się absolutnie nieoczekiwanym kierunku. Zaskoczyło mnie, że najlepiej czytało mi się te fragmenty, które czytałam na głos bo ten tekst ma w sobie ogromne pokłady rytmu i melodyjności. Wtedy najlepiej czuć jego klimat i nastrój i wtedy zdecydowanie można odkryć jego piękno. Jest to powieść będąca ucztą słowa, mocno rezonująca i zachwycająca swoją nieoczywistością oraz bardzo celnym spojrzeniem na świat. Rushdie opowiada o bohaterach, o ich zderzeniu ze światem i robi to w sposób genialny.

Czytałam opinie, że ,,Ziemia pod jej stopami" to jedna ze słabszych powieści Salmana Rushdiego. Mimo to rozpaliła we mnie apetyt na więcej i z pewnością będę wracać. ,,Szatańskie wersety" mam nadal na mojej liście do przeczytania. Polecam!

Przyznam, że już od dawna chodziła za mną myśl, że jeszcze nigdy nie czytałam nic Salmana Rushdie. To jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy, napisał kontrowersyjne ,,Szatańskie wersety", których chwilowo nie było w bibliotece ani na Legimi. To właśnie spowodowało, że postanowiłam sięgnąć po inną książkę, jedną z późniejszych a mianowicie ,,Ziemia pod jej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika deana

z ostatnich 3 m-cy
deana
2024-05-31 20:00:09
deana oceniła książkę Ja, która nie poznałam mężczyzn na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 20:00:09
deana oceniła książkę Ja, która nie poznałam mężczyzn na
7 / 10
i dodała opinię:

Narratorka, zwana też Dziewczynką, jako dziecko została zamknięta wraz z trzydziestomadziewięcioma innymi kobietami w klatce pod ziemią. Nie znają powodu uwięzienia i muszą poddawać się rutynie narzuconej przez strażników. Wszystko zmienia się nagle. Rozlega się alarm i strażnicy znikają. ...

Rozwiń Rozwiń
deana
2024-05-30 12:59:24
deana oceniła książkę Rozkład północy na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-30 12:59:24
deana oceniła książkę Rozkład północy na
7 / 10
i dodała opinię:

,,Rozkład północy" to zbiór siedmiu opowiadań autorstwa koreańskiej pisarki Bory Chung. Ogniwem łączący wszystkie historie jest tajemniczy instytut, gdzie pracuje narrator. Instytut nie jest zwykłym zakładem naukowym. Zbiory, którymi się opiekuje znacznie odbiegają od normalności, tak...

Rozwiń Rozwiń
Rozkład północy Bora Chung
Średnia ocena:
8 / 10
40 ocen
deana
2024-05-28 19:38:45
deana oceniła książkę Ziemia pod jej stopami na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-28 19:38:45
deana oceniła książkę Ziemia pod jej stopami na
7 / 10
i dodała opinię:

Przyznam, że już od dawna chodziła za mną myśl, że jeszcze nigdy nie czytałam nic Salmana Rushdie. To jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy, napisał kontrowersyjne ,,Szatańskie wersety", których chwilowo nie było w bibliotece ani na Legimi. To właśnie spowodowało, że postanowi...

Rozwiń Rozwiń
deana
2024-05-26 16:08:26
deana oceniła książkę Cud w dolinie Poskoków na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-26 16:08:26
deana oceniła książkę Cud w dolinie Poskoków na
7 / 10
i dodała opinię:

Za górami, za lasami, zagubiona gdzieś między górami leży dolina Poskoków. Dumny, wojowniczy ród, o którym jedni zapomnieli a drudzy tak się boją, że omijają szerokim łukiem. W dolinie Poskoków został obecnie senior, Jozo, wraz z czterema synami. Gospodarują jak umieją (albo nie umieją), j...

Rozwiń Rozwiń
Cud w dolinie Poskoków Ante Tomić
Średnia ocena:
7.1 / 10
32 ocen
deana
2024-05-23 22:08:06
deana oceniła książkę Tajemnica domu Turnerów na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-23 22:08:06
deana oceniła książkę Tajemnica domu Turnerów na
7 / 10
i dodała opinię:

Kate Morton chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Sama już któryś raz wracam do niej i jej powieści. Dlatego na początku myślałam, że autorka sama siebie duplikuje, szczególnie, że początek ,,Tajemniczego domu Turnerów" budzi bardzo mocne skojarzenia z inną jej powieścią ,,Zapomnianym...

Rozwiń Rozwiń
Tajemnica domu Turnerów Kate Morton
Średnia ocena:
7.2 / 10
492 ocen
deana
2024-05-18 09:04:06
deana oceniła książkę Willa przy Perłowej na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-05-18 09:04:06
deana oceniła książkę Willa przy Perłowej na
6 / 10
i dodała opinię:

Zawsze omijałam książki obyczajowe autorstwa polskich pisarek szerokim łukiem. Bardzo, bardzo długo nie mogłam się do nich przekonać. Jednak ostatnio coraz częściej na nie trafiam i chyba muszę zmienić swoją opinię. Doskonałym na to przykładem jest ,,Willa przy Perłowej".

Michalina ...

Rozwiń Rozwiń
Willa przy Perłowej Paulina Molicka
Średnia ocena:
7.6 / 10
48 ocen
deana
2024-05-15 21:43:54
deana oceniła książkę Fabryka szpiegów na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-15 21:43:54
deana oceniła książkę Fabryka szpiegów na
7 / 10
i dodała opinię:

Lato 2022 roku. Wojna w Ukrainie trwa a amerykański wywiad podsuwa dziennikarzowi Rafałowi Terleckiemu niepokojące informacje. Dowiaduje się on, że nieopodal jego rodzinnej miejscowości działała przez lata rosyjska szkoła, w której od najmłodszych lat szkoleni byli przyszli nielegali czyli...

Rozwiń Rozwiń
Fabryka szpiegów Piotr Gajdziński
Średnia ocena:
7.4 / 10
62 ocen
deana
2024-05-07 21:20:53
deana oceniła książkę Reina Roja. Czerwona królowa na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-07 21:20:53
deana oceniła książkę Reina Roja. Czerwona królowa na
7 / 10
i dodała opinię:

,,Reina Roja" była hitem czytelniczym zeszłego roku. Reklamowana jako coś innego, coś sensacyjnego, coś wbijającego w fotel. Cóż, nie będę zaprzeczać, że zwykła ciekawość sprawiła, że postanowiłam sprawdzić o co tyle hałasu i czy na prawdę jeszcze jest mnie w stanie coś zaskoczyć.

A...

Rozwiń Rozwiń
Reina Roja. Czerwona królowa Juan Gómez-Jurado
Cykl: Antonia Scott (tom 1)
Średnia ocena:
7.1 / 10
2972 ocen
deana
2024-05-04 15:47:20
deana oceniła książkę Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-04 15:47:20
deana oceniła książkę Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami na
8 / 10
i dodała opinię:

,,Odłączenie się od rodziców nie ma nic wspólnego z brakiem miłości czy bliskości. Wręcz przeciwnie: dopiero wtedy pełne miłości, dojrzałe relacje są w ogóle możliwe."

Bardzo łatwo zauważyć, że nawet gdy jesteśmy już dorośli, że jednym z ważniejszych elementów naszego życia są relacj...

Rozwiń Rozwiń
deana
2024-05-01 16:03:15
deana oceniła książkę Czerń na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-01 16:03:15
deana oceniła książkę Czerń na
7 / 10
i dodała opinię:

Leopold Bilski po zakończeniu poprzedniej sprawy zostaje zesłany do Kartuz. Urokliwe, senne miasteczko raczej obiecuje nudę. Tylko, że to pozory. Równocześnie z przybyciem Bilskiego, do miasta po wieloletniej nieobecności wraca Julia Sarman z siedmioletnim synkiem. Kobieta ma za sobą trudn...

Rozwiń Rozwiń
Czerń Małgorzata Oliwia Sobczak
Cykl: Kolory zła (tom 2)
Średnia ocena:
7.4 / 10
2167 ocen

ulubieni autorzy [11]

Leila Meacham
Ocena książek:
7,4 / 10
5 książek
0 cykli
21 fanów
Carla Montero
Ocena książek:
6,9 / 10
7 książek
1 cykl
169 fanów
John Grisham
Ocena książek:
6,7 / 10
66 książek
7 cykli
1340 fanów

Ulubione

Stephen King Miasteczko Salem Zobacz więcej
Maja Lidia Kossakowska Siewca Wiatru Zobacz więcej
George R.R. Martin Taniec ze smokami, część 1 Zobacz więcej
Zbigniew Herbert - Zobacz więcej
Henryk Sienkiewicz Potop Zobacz więcej
Walter Moers Miasto Śniących Książek Zobacz więcej
John Steinbeck Grona gniewu Zobacz więcej
Grzegorz Rosiński Thorgal: Bitwa o Asgard Zobacz więcej
John Steinbeck Grona gniewu Zobacz więcej
Grzegorz Rosiński Thorgal: Bitwa o Asgard Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 805
książek
Średnio w roku
przeczytane
75
książek
Opinie były
pomocne
78 102
razy
W sumie
wystawione
1 534
oceny ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
11 096
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
18
minut
W sumie
dodane
2
W sumie
dodane
20
książek [+ Dodaj]