Alergia. Nasze uczulenia w zmieniającym się świecie

Okładka książki Alergia. Nasze uczulenia w zmieniającym się świecie Theresa MacPhail
Okładka książki Alergia. Nasze uczulenia w zmieniającym się świecie
Theresa MacPhail Wydawnictwo: Czarna Owca zdrowie, medycyna
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
zdrowie, medycyna
Tytuł oryginału:
Allergic
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2024-04-24
Data 1. wyd. pol.:
2024-04-24
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381436526
Tłumacz:
Magdalena Słysz
Tagi:
Alergia
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Na tropie mikrobiomu. Ogromny wpływ tycich mikrobów Brendan Buhler, Rob Knight
Ocena 7,3
Na tropie mikr... Brendan Buhler, Rob...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
93
79

Na półkach:

Według specjalistów już około 40% ludzi dotknęła alergia, a szacuje się, że do 2030 roku- czyli za moment!- ta liczba może wzrosnąć do 50%. W naszym domu wszyscy jesteśmy alergikami- każdego na dodatek uczula coś innego 😅 Dlatego zdecydowałam się, że zgłębić temat, sięgając po tę książkę.

Zdiagnozowanie tej choroby jest skomplikowane- alergolog jest medycznym detektywem. Mało tego! Od dziesiątków lat stosuje się te same metody diagnostyczne, w których większość pozytywnych testów jest mało wiarygodna, natomiast te z wynikiem negatywnym są bardziej miarodajne, choć i tak niepewne... Czyli mimo XXI wieku i rozwoju medycyny, nadal jesteśmy bezradni i tak niewiele wiemy!

Książka pt. "Alergia. Nasze uczulenia w zmieniającym się świecie" to obszerny przewodnik, poruszający wiele aspektów, ale nie jest to poradnik. Autorka, będąca antropolożką medycyny oraz dziennikarką, mająca tragiczne doświadczenie z alergią ojca, pisząc swą książkę rozmawiała z wieloma lekarzami i lekarkami, naukowcami i naukowczyniami, pacjentami i pacjentkami, zgłębiając temat od pierwszego przypadku alergii w historii, po dzień dzisiejszy, a nawet wybiegając w przyszłość.

Uczulenie na jad pszczoły czy osy jest jedną z najstarszych alergii. Podobno zmarł przez nią król Egiptu Menes. Natomiast "pierwszy kliniczny opis reakcji alergicznej, w przypadku kataru siennego, pochodzi sprzed przeszło dwustu lat, co dowodzi, że alergie oddechowe rozpowszechniły się dopiero z początkiem rewolucji przemysłowej."

Jakie są biologiczne przyczyny występowania tego schorzenia? Dlaczego jedni ludzie mają alergię, a inni nie? Odpowiedź jest bardzo skomplikowana. Mało tego, jest wiele hipotez- mimo XXI wieku i rozwoju medycyny nie znaleziono jeszcze potwierdzonej i jednoznacznej odpowiedzi. Przypuszczenia wynikające z licznych badań są jednak interesujące.

Jedna z hipotez mówi o tym, że przyczyną wystąpienia alergii jest DNA+ środowisko+ czas (moment w rozwoju, w którym zetknęliśmy się z alergenem). Czyli, jeżeli osoba, będąca nosicielem jakiegoś genu odpowiedzialnego za wystąpienie alergii, zetknie się z alergenem w jakimś środowisku, w pewnym czasie, to może wtedy dojść u niej do reakcji alergicznej.

Zatem geny nie determinują o chorobie, a sprawiają, że jesteśmy na nią podatni (tak jest we większości chorób).

Inny pogląd, trochę pod innym kątem mówi o tym, że nasi przodkowie kilka tysięcy lat temu potrzebowali pierwotnych reakcji organizmu, by przeżyć. Byli wtedy narażeni przecież na wiele niebezpieczeństw, między innymi na ukąszenia przez jadowite węże czy owady. Dlatego w toku ewolucji organizmy ludzkie wytworzyły reakcję alergiczną, która miała ostrzec nas samych, by unikać kontaktu z alergenem. Na przestrzeni tysięcy lat, przy zmieniającym się środowisku, zmieniała się również reakcja alergiczna, aż doszła do takiego etapu, jakiego doświadczamy dzisiaj.

Ale co jest przyczyną wzrostu zachorowań w XX i XXI wieku? Znowu podejrzeń jest wiele, ale większość z nich wskazuje na to, że sami sobie zaszkodziliśmy, rozwijając przemysł, zanieczyszczając środowisko, jedząc byle co, przenosząc się masowo do miast, a także nadmierna czystość i dążenie do wybicia wszystkich bakterii, wirusów, mikroorganizmów, brudu, zanieczyszczeń.

Rozważając o alergii, po raz pierwszy zetknęłam się właśnie w tej książce z dylematami etycznymi. Na ile alergia jest i powinna być sprawą społeczną? Czy powinna się w to mieszać polityka? Czy to jest w porządku, że na ludzkim cierpieniu robi się farmaceutyczny biznes? Czy należałoby wpłynąć i zmienić przemysł spożywczy? To są tak ważne tematy, a świat o nich milczy! Cieszę się, że Autorka je poruszyła.

"Alergia. Nasze uczulenia w zmieniającym się świecie" to interesująca lektura, która przedstawia laikom obecny stan nauki z tego zakresu. Przyznam niestety, że wnioski z niej są przytłaczające. Ciągła niewiedza specjalistów i obecny brak skutecznych środków leczenia nie daje nadziei, choć Autorka wraz ze swoimi rozmówcami i rozmówczyniami podkreślają, że na horyzoncie pojawiają się nowe obiecujące technologie, na przykład AI. Kiedy jednak poprawi się jakość życia alergików? I czy każdego będzie na nią stać?

Według specjalistów już około 40% ludzi dotknęła alergia, a szacuje się, że do 2030 roku- czyli za moment!- ta liczba może wzrosnąć do 50%. W naszym domu wszyscy jesteśmy alergikami- każdego na dodatek uczula coś innego 😅 Dlatego zdecydowałam się, że zgłębić temat, sięgając po tę książkę.

Zdiagnozowanie tej choroby jest skomplikowane- alergolog jest medycznym detektywem....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Przeczytane
    2
  • Zdrowie
    1
  • Posiadam
    1
  • E-book
    1
  • .2024
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Alergia. Nasze uczulenia w zmieniającym się świecie


Podobne książki

Przeczytaj także