3. Festiwal Miłosza

LubimyCzytać
30.04.2013

Wybitni poeci, pisarze, krytycy i uczeni z jedenastu krajów świata, m.in. z Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Rosji, Chin, Słowenii i Islandii, przyjeżdżają w maju do Krakowa, aby wziąć udział w Festiwalu Miłosza, który odbędzie się w dniach 16 - 19 maja.

Na program trzeciej już edycji wydarzenia, którego tematem przewodnim będzie Ziemia Ulro, złożą się: wieczory poetyckie, dyskusje panelowe, koncerty, pokazy filmów i przede wszystkim to, na co najbardziej czekają czytelnicy - spotkania z autorami. Centrum Festiwalowe zlokalizowane zostanie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, który na cztery dni zamieni się w niezwykłą poetycką przestrzeń.

Zobaczcie film zapowiadający Festiwal Miłosza:

Tegorocznej edycji Festiwalu tytułu użycza Ziemia Ulro - wydany po raz pierwszy w roku 1977 obszerny esej Czesława Miłosza, w którym autor po raz kolejny stawia diagnozę współczesnej literaturze i kulturze. "Jest to jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza - bardzo przy tym osobista - książka eseistyczna Czesława Miłosza. Dla autora była próbą zrozumienia sytuacji w świecie literatury drugiej połowy dwudziestego wieku, i szerzej - sytuacji duchowej współczesnego człowieka", jak pisze o niej Jerzy Illg.

Festiwal nie skupia się jednak na osobie i twórczości Czesława Miłosza, polskiego noblisty i wielkiego poety, lecz przede wszystkim prowokuje do dyskusji o kondycji współczesnej kultury widzianej przez pryzmat dzieł literackich.

W czasie Festiwalu zostanie również zaprezentowany film o literackim Krakowie - część międzynarodowego projektu literacko-filmowego City (W)rites, który w serii kilkunastu odcinków ma zaprezentować literackie stolice Europy przez pryzmat spotkań z pisarzami związanymi z konkretnymi miastami. W założeniu, wybrany pisarz staje się przewodnikiem po literackim życiu regionu oraz miasta, w którym żyje. W polskiej edycji widzowie będą wędrowali po literackim Krakowie oraz Małopolsce wraz z krakowskim poetą od lat typowanym jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla, Adamem Zagajewskim. Film "Kraków Adama Zagajewskiego" reżyseruje Magdalena Piekorz, twórczyni m.in. filmu "Pręgi".

Organizatorami festiwalu są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Intytut Książki.

Lubimyczytać.pl objęło Festiwal Miłosza i film "Kraków Adama Zagajewskiego" patronatem medialnym.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Festiwalu: www.miloszfestival.pl.

Reklama

komentarze [0]

Sortuj:
zgłoś błąd