Zygmunt Miłoszewski i „Kwestia ceny” – obejrzyj rozmowę z pisarzem!

Ewa Cieślik
03.07.2020

Dopiero co premierę miała „Kwestia ceny”, powieść będąca kontynuacją „Bezcennego”. Wykorzystaliśmy tę okazję do przeprowadzenia rozmowy online z Zygmuntem Miłoszewskim i zadania kilku pytań, także od użytkowników lubimyczytać.pl. Sprawdźcie, jakie są dwa marzenia pisarza i która z jego książek zostanie przeniesiona na duży ekran!

Zygmunt Miłoszewski i „Kwestia ceny” – obejrzyj rozmowę z pisarzem!

„Jeśli państwo spytają, czy na kwarantannie udało się napisać Szackiego nr 4, 5 i 6, to od razu mówię – nie udało się” – już na początku rozmowy zaznaczył pisarz. „Mało tego – nawet nie zacząłem. Bez przerwy grałem na konsoli!” I choć fani kryminalnej trylogii Zygmunta Miłoszewskiego mogą być niepocieszeni, to spieszymy z dobrą wiadomością – jedna z powieści twórcy zostanie przeniesiona na duży ekran!

Zygmunt Miłoszewski – spotkanie online

Zygmunt Miłoszewski zdradził w rozmowie z Ewą Cieślik, koordynatorką redakcji lubimyczytać.pl, że w planach jest ekranizacja kolejnej – po „Uwikłaniu” i „Ziarnie prawdy” – jego powieści.

Często spacerując z psem w swojej okolicy spotykam pewnego reżysera. Zawsze, gdy go widzę, pytam: Stary, czy przeczytałeś już „Jak zawsze”? Bardzo chciałbym, by to właśnie on wyreżyserował adaptację tej powieści, bo co jakiś czas coś dzieje się wokół niej dzieje, ale nic z tego nie wynika. Mogę powiedzieć – choć nie mogę zdradzić żadnych szczegółów – że kilka tygodni temu podpisałem umowę na ekranizację „Bezcennego”, który będzie filmem, a nie serialem. Jest to umowa z podmiotem, który sprawia, że być może będzie to zrobione fajnie i zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Po dopytaniu pisarz dodał jeszcze, że jest szansa, że produkcja będzie miała charakter międzynarodowy.

Zawsze czytelnicy mówią: Nie, panie Zygmuncie, proszę nie sprzedawać praw do „Bezcennego”, przecież polska kinematografia tam wymięka na pięćdziesiątej stronie, jeśli chodzi o potrzebny budżet! – i to jest faktycznie prawda. Ale tutaj jest szansa, że ten budżet będzie większy i może to fajnie wyjdzie.

„Nie ma ważniejszego tematu niż zmiany klimatyczne”

Nie zabrakło również wielu szczegółów związanych z „Kwestią ceny”. Zygmunt Miłoszewski opowiedział, jak przygotowywał się do napisania tej książki – przybliżył widzom między innymi historię kilkutygodniowego rejsu przez Atlantyk, w którym wziął udział. Wrażenia z tej przygody opisał w dzienniku, który przez dwa tygodnie był dostępny na łamach lubimyczytać.pl. W rozmowie pojawiły się też oczywiście tematy związane z bohaterami powieści – profesorką Zofią Lorentz i postacią badacza ludu Ajnów na Sachalinie, wzorowanej na Bronisławie Piłsudskim.

Pisarz odniósł się też do tematu współczesnych wątków związanych z polską polityką i kulturą, jakie obecne są w jego książkach, w tym w „Kwestii ceny”. Czy czuje się pisarzem politycznym?

Nie żyję w próżni. Przy zachowaniu pewnych proporcji nawiązuję do mojego ulubionego okresu w literaturze polskiej, czyli do przełomu XIX i XX wieku, kiedy ta twórczość była bardzo zaangażowana społecznie. Żeromski, Reymont, Prus pisali książki „po coś”. Kiedy polska literatura była pisana na „społecznym wkurzeniu” osiągała wielkość.

Pisarz podkreślił też, że pisząc „Kwestię ceny” chciał odnieść się do pewnego ważnego tematu.

Uważam, że teraz nie ma ważniejszego tematu niż zmiany klimatyczne. To temat ważniejszy niż kampania wyborcza w Polsce, koronawirus i różne nasze inne troski. Tak jak tutaj siedzę, mam za sobą kawałek lasu, przed sobą małą dolinkę i świadomość, ze za chwilę może już nie być żadnych pokoleń, które będą sobie pisały książki, czytały książki i rozmawiały o książkach, mając za sobą las, a przed sobą dolinkę – jest to dla mnie perspektywa druzgocząca. I nawet nie lubię mówić, że chodzi o nasz stosunek do planety, ponieważ ten lasek zostanie, i ta dolinka zostanie i my tak naprawdę nie jesteśmy w stanie zrobić nic, by planecie zaszkodzić – ona ma 4,5 miliarda lat i ma się świetnie. Było życie długo przed nami, będzie życie długo po nas. Ale to, że będzie życie bez nas, bez jedynego gatunku, które potrafi je opisać i tym opisem wzruszyć i zachwycić innych, to jest w jakiś sposób smutne.

Pisarz skomentował także swoją działalność w Unii Literackiej. Jeśli chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej o tym stowarzyszeniu, odsyłamy do wywiadu z jego prezesem Jackiem Dehnelem.

Jakie marzenia ma twórca „Kwestii ceny”?

Pojawiły się także pytania od czytelników, oglądających wydarzenie na żywo, a także od użytkowników lubimyczytać.pl, którzy zgłaszali swoje propozycje jeszcze przed spotkaniem. Nagrody od Wydawnictwa W.A.B, książek z autografem pisarza, trafią do użytkowników: angelina73, Greg Blackbird, HankaFiranka, magdalena.kwiczalad0dd, Konik. Gratulujemy!

Ostatnie pytanie dotyczyło marzeń Zygmunta Miłoszewskiego. Odpowiedział, że ma dwa marzenia: jedno, aby jego dzieci były zdrowe. A jakie jest drugie? Sprawdźcie sami! Nagranie rozmowy jest dostępne w LC.TV na naszym kanale w serwisie YouTube. Możecie także obejrzeć je na ​​​​​​​​​​fanpage'u lubimyczytac.pl oraz na Facebooku Wydawnictwa W.A.B. i Zygmunta Miłoszewskiego.

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
812
19
03.07.2020 17:41

Jakaś okropnie nachalna jest promocja tej książki. Któregoś dnia na stronie głównej pojawiło się pięć (!) artykułów, jeden pod drugim, o Zygmuncie Miłoszewskim... A przecież to nie w ten sposób przekonuje się czytelników o wartości książki - dobra literatura mówi sama za siebie. Trochę to zniechęcające, biorąc pod uwagę tendencję ostatnich lat, zgodnie z którą im książka...

więcej

340
42
04.07.2020 17:39

Ja też mam już dość. Dotąd nawet na te artykuły nie wchodziłem, bo jak zobaczyłem w nich kiedyś całą stronę główną, to stwierdziłem, że to materiały promocyjne. OK - pomyślałem - ktoś nieźle zapłacił, to niech sobie będzie. Ale to się już ciągnie chyba miesiąc!


1043
75
04.07.2020 19:34

Pełna zgoda, ostatnio strach lodówkę otworzyć.

Pozwolę sobie jednak zauważyć w tym artykule pewnego plusa dodatniego w postaci uroczego psa.


161
147
05.07.2020 11:41

Wywiad obejrzę, a skoro nowa książka to kontynuacja bezcennego to się skuszę. Bezcenny mi się podobał okropnie, a im bardziej niemożliwe były sceny tym bardziej wsiąkałam!


1761
251
03.07.2020 15:54

Dobry wywiad, lecz trochę za długi. Lubię książki Miłoszewskiego, chociaż "Bezcenny" podobał mi się najmniej. Miałam "Kwestii ceny", która jest podobno jego kntynuacją nie czytać, ale wywiad mnie zachęcił. Życzę panu Zygmuntowi (i sobie też) spełnienia marzeń, które na końcu wymienił.


187
13
03.07.2020 12:02

Zapraszam do dyskusji.


zgłoś błąd