Jak zilustrować czyjeś życie?

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.05.2019

John Coltrane, Billie Holiday, Jean-Michel Basquiat. Artystyczni giganci. Na pomysł, jak pokazać ich historię, wpadł rysownik Paolo Parisi.

Jak zilustrować czyjeś życie?

Włoski grafik postanowił opowiedzieć historię trójki zasłużonych dla współczesnej sztuki twórców za pomocą komiksów. Spod jego pióra wyszły powieści graficzne, które nie są hagiograficznymi laurkami. Śmiałe pociągnięcia pióra i charakterystyczne dla komiksowej formy niedopowiedzenia pozostawiają odbiorcom spore pole do interpretacji. Ze swojej natury komiksy nie są w stanie oddać szczegółowo biografii, a Parisi nawet tego nie próbuje uczynić. Jego twórczość nie pozwoli nam odtworzyć dokładnie życia znanych artystów, ale będzie eksponować najważniejsze chwile. Tak jak w „Blues for Lady Day”, gdzie komiksowy twórca skupił się na dzieciństwie wokalistki jazzowej oraz na problemach z uzależnieniami, które miały wpływ na jej twórczość.

W poświęconym Coltrane'owi komiksie znajdziemy historię jego dzieciństwa, które spędził w Karolinie Północnej, i początków muzycznej kariery w Filadelfii. Podążamy wraz z artystą przez historię muzyki i życie samego Coltrane'a; narodziny dziecka, uzależnienia, małżeństwa i rozwody. W tle rozgrywa się historia XX wieku w Stanach Zjednoczonych, której częściami są Ku Klux Klan i segregacja rasowa. W „Coltranie” Parisi zrezygnował z chronologii. Zamiast tego podzielił komiks na cztery części, tak jak zrobił to amerykański muzyk na swojej najważniejszej w karierze płycie – „A Love Supreme”. Dostajemy do ręki wprost ociekającą historią jazzu powieść graficzną.

A Basquiat”? To opowieść o rynku sztuki i rządzących nim prawach. Basquiat ze street-artowego artysty stał się jednym z najgorętszych nazwisk na aukcjach. Prace sprzedawane za tysiące dolarów, okładki „New York Timesa”. Równie błyskawiczny, jak droga na szczyt, był spadek po równi pochyłej prowadzącej na samo dno. W tle pojawiają się narkotyki, sława i samotność.

Czy komiksy Parisiego mogą być wyczerpującą biografią? Jeśli nie znamy opisywanych przez niego artystów, będziemy poruszali się jak we mgle. Ale w innym przypadku mogą się one okazać ciekawym uzupełnieniem wiedzy.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
24.05.2019 12:56
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 23.05.2019 10:59
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post