Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz
Okładka książki Rycerze wojennego nieba Larry Alexander, Adam Makos
Ocena 8,4
Rycerze wojenn... Larry Alexander, Ad...

Na półkach: ,

Książka Adama Makosa i Larrego Alexandra (autora biografii Dicka Wintersa, znanego z serialu Kompania Braci) to wyjątkowa książka, szczególnie dla polskiego czytelnika wychowanego na opowieściach o heroizmie polskich lotników walczących z niemiecką nawałnicą. Wyjątkowa, ponieważ pozwala nam poznać punkt widzenia człowieka, który dotychczas był anonimowym trybikiem bezwzględnej nazistowskiej machiny wojennej.

Okładka oraz opis mogą być trochę mylące. Mylące, ponieważ słynne spotkanie Franza Stiglera oraz Charliego Browna jest jedynie epizodem w książce, która jest de facto biografią niemieckiego asa mającego na koncie co najmniej 45 zestrzeleń. Sam Charlie Brown, któremu poświęcona jest część ksiązki, jak sam powiedział, jest tylko postacią drugoplanową w historii Franza Stiglera.

Franz Stigler był jednym z pilotów wciąż wiernych 'kodeksowi rycerskiemu przestworzy', wywodzącego się z czasów pierwszej wojny światowej, który w czasie drugiej wojny był zbyt często zapominany przez lotników obu stron. Poznajemy jego historię od najmłodszych lat, gdy za sprawą ojca odkrył swoją miłość do latania. Śledzimy karierę Stiglera jako pilota w słynnej jednostce JG27 w Afryce, pod rozkazami wybitnego myśliwca i swojego mentora - Gustava Roedela, który zwykł mawiać do swoich lotników - 'Jeżeli usłyszę, że ktokolwiek strzelał do człowieka na spadochronie, osobiście go zastrzelę'. Towarzyszymy Stiglerowi od Afryki, poprzez Sycylię, aż do nieba nad Niemcami, gdzie beznadziejnie mała garstka niemieckich pilotów musi się mierzyć z nawałnicą alianckich bombowców. Franz Stigler był również jednym z pilotów mających okazję latać na niemieckiej wunderwaffe - odrzutowcu Me262, jako członek legendarnej jednostki JV44.

Książka ta nie jest tylko barwnym opisem starć powietrznych, których w niej zdecydowanie nie brakuje. Jest to przede wszystkim studium życia Franza Stiglera mające na celu dać odpowiedź na pytanie dlaczego 20 grudnia 1943 roku oszczędził załogę alianckiego bombowca, ryzykując tym spotkanie z plutonem egzekucyjnym (i pozbawiając się szansy na otrzymanie zaszczytnego Krzyża Żelaznego)

W Rycerzach Wojennego Nieba (choć osobiście zdecydowanie wolę angielski tytuł - A Higher Call) mamy okazję poznać punkt widzenia zarówno niemieckiego myśliwca jak i amerykańskiego bombardiera, by przekonać się, że nie są oni tak bardzo od siebie różni. Pozostaje nam jedynie zastanawiać się ile podobnych historii nigdy nie zostanie opowiedzianych.

Książka Adama Makosa i Larrego Alexandra (autora biografii Dicka Wintersa, znanego z serialu Kompania Braci) to wyjątkowa książka, szczególnie dla polskiego czytelnika wychowanego na opowieściach o heroizmie polskich lotników walczących z niemiecką nawałnicą. Wyjątkowa, ponieważ pozwala nam poznać punkt widzenia człowieka, który dotychczas był anonimowym trybikiem...

więcej Pokaż mimo to