rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Świetna, wartka akcja

Świetna, wartka akcja

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Bardzo ważna pozycja wspomnieniowa.

Bardzo ważna pozycja wspomnieniowa.

Pokaż mimo to

Okładka książki Świat odosobniony. Bydgoska służba penitencjarna w latach 1920-1939 Krzysztof Drozdowski, Anna Kozłowska-Ryś
Ocena 10,0
Świat odosobni... Krzysztof Drozdowsk...

Na półkach: ,

Z recenzji dr. hab. prof. UJK Marka Dutkiewicza

Autorzy opisali zarówno organizację bydgoskiej służby penitencjarnej w okresie międzywojennym jak i jej personel. W tekście przedstawili wiele mniej znanych zagadnień, które wpływają na szersze spojrzenie na temat. Tematyka, którą w swoim opracowaniu podjęli autorzy nie jest im obca, gdyż już wcześniej publikowali prace dotyczące podobnej problematyki. Oceniając całość należy podkreślić, że jest to niezwykle ciekawy i wartościowy tekst.
Należy również wysoko ocenić warsztat autorów pracy. W swoich poszukiwaniach dotarli do wielu źródeł archiwalnych, przeprowadzili drobiazgową kwerendę informacji prasowych a zestawione ustalenia skonfrontowali i poszerzyli o różnorodną literaturę historyczną. Tekst napisany jest jasno i poprawnie.

Z recenzji dr. hab. prof. UJK Marka Dutkiewicza

Autorzy opisali zarówno organizację bydgoskiej służby penitencjarnej w okresie międzywojennym jak i jej personel. W tekście przedstawili wiele mniej znanych zagadnień, które wpływają na szersze spojrzenie na temat. Tematyka, którą w swoim opracowaniu podjęli autorzy nie jest im obca, gdyż już wcześniej publikowali prace...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

W dotychczasowej historiografii brakuje opracowań dotyczących działalności sądowniczej w Wojsku Polskim po 1920 r. Dzięki Grzegorzowi Kulce, który popełnił niniejsze dzieło udało się w pewien sposób zmniejszyć dystans do pełnego poznania działalności wojskowej temidy. Autor na warsztat wziął zupełnie do tej pory pomijany temat sądów honorowych dla generałów Wojska Polskiego w latach 1918-1947. Jak widać już po samym tytule zakres chronologiczny pracy uwzględnia całą działalność tegoż organu wojskowego, zamiast często podejmowanego skupiania się tylko na danym wycinku czasowym. Książka podzielona została na cztery główne rozdziały podzielone chronologicznie. Wyjątek stanowi rozdział pierwszy, który można i nawet należy traktować jako swoiste wprowadzenie do podjętego tematu. Pomimo, że rozdział ten jest zapełniony wielką ilością szczegółów i danych dotyczących działalności wojskowych sądów honorowych oraz przepisów je obowiązujących, czyta się go z niejaką łatwością, dzięki jakości pióra autora. W pozostałych rozdziałach oprócz jak już wspomniałem podziału chronologicznego znajdujemy również podrozdziały tematyczne podzielone wg. rozpatrywanych spraw.
Publikacja została wydana bardzo estetycznie, w sztywnej oprawie, na ładnym papierze, co dodaje estymy prezentowanej pracy. Publikacja jest też wolna od natłoku często obecnie spotykanych błędów literowych, które skutecznie utrudniają odbiór tekstu.
Z całą odpowiedzialnością prezentowana pozycja stanowi novum w tematyce Wojska Polskiego i powinna znaleźć się na półce każdej osoby zainteresowanej tematyką historii polskiej armii.
Dziękuję wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

W dotychczasowej historiografii brakuje opracowań dotyczących działalności sądowniczej w Wojsku Polskim po 1920 r. Dzięki Grzegorzowi Kulce, który popełnił niniejsze dzieło udało się w pewien sposób zmniejszyć dystans do pełnego poznania działalności wojskowej temidy. Autor na warsztat wziął zupełnie do tej pory pomijany temat sądów honorowych dla generałów Wojska Polskiego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Świetna książka.

Świetna książka.

Pokaż mimo to