rozwiń zwiń

Powstaje nowe Muzeum Hansa Christiana Andersena. Wizualizacje baśniowej przestrzeni

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.03.2021

Kondygnacje nad i pod powierzchnią ziemi, odwołanie do „Krzesiwa” i dużo, dużo zieleni. Już latem otworzy się nowoczesne muzeum literackie – nowa siedziba muzeum Hansa Christiana Andersena. To aż 9 tys. metrów kwadratowych przestrzeni poświęconej baśniom i niezwykłej wyobraźni duńskiego pisarza.

Powstaje nowe Muzeum Hansa Christiana Andersena. Wizualizacje baśniowej przestrzeni wizualizacja: Kengo Kuma & Associates, Cornelius Vöge, MASU planning

Muzeum w Odense – domu Andersena

Muzeum Hansa Christiana Andersena już od początków zeszłego wieku istnieje w Odense, rodzinnej miejscowości pisarza i trzecim pod względem wielkości mieście Danii. W tym roku zostanie otwarta nowa cześć muzeum, której wizualizacje przedstawiamy dzięki uprzejmości biura projektowego Kengo Kuma & Associates.

Pierwszą wystawę poświęconą baśniopisarzowi otwarto w jego rodzinnym domu w Odense już w 1908 roku. Wśród zebranych eksponatów znajdują się między innymi oryginalny pierwowzór autobiografii „Baśń mego życia”, liczne listy i rękopisy kolejnych utworów Andersena, pamiątki po pisarzu i bogata kolekcja dzieł duńskiego mistrza, pochodząca z kolekcji Richarda Kleina. Zwiedzającym udostępniony został również dom rodzinny Andersena (H.C. Andersens Hus), a także dom, w którym duński pisarz mieszkał do momentu opuszczenia Odense (H.C. Andersens Barndomshjem). Na nadchodzące lato 2021 roku zaplanowano otworzenie nowego budynku muzeum w Odense. Zaprojektował je nagradzany japoński architekt Kengo Kuma, projektant nowego Stadionu Olimpijskiego przygotowywanego na Igrzyska w Tokio.

muzeum H.C. Andersensa w Odense

Kuma jest laureatem Architectural Institute of Japan Award, Spirit of Nature Wood Architecture Award (Finlandia) i International Stone Architecture Award (Włochy). W swoich pracach stara się projektować taką architekturę, która dąży do wtapiania się w otoczenie kulturowe i społeczne. Cechuje się również dbałością o środowisko, starając się zastąpić beton i stal materiałami, które komponują się z otoczeniem. Nie stroni również od wykorzystywania drewna w połączeniu z nowoczesnymi materiałami i zdobyczami technologii, takimi jak włókno węglowe. Garściami czerpie z lokalnych tradycji i kształtów, nawiązując do nich w projektowanej przez siebie architekturze.

wizualizacja muzeum Andersena

Nowoczesny bydynek Muzeum Andersena

Realizowany przez Kengo Kumę budynek, przy wydatnej współpracy zajmującej się planowaniem przestrzeni firmy MASU Planning, ma zostać udostępniony zwiedzającym latem 2021 roku. Zadaniem zespołu projektowego było odtworzenie baśniowości znanej z dzieł Andersena i nawiązanie do jego wielkiej wyobraźni. Do zagospodarowania artyści dostali dużą przestrzeń, bo aż 9 tys. metrów kwadratowych. Ogrody zostały rozplanowane na 7 tys. metrów kwadratowych, a do zagospodarowania wewnątrz budynku będzie 5600m2. Dwie trzecie kondygnacji zaprojektowanych zostało pod ziemią. Jak mówi cytowany w oficjalnym oświadczeniu prasowym dyrektor kreatywny muzeum Henrik Lübker, cechą charakterystyczną dzieł Andersena „jest otwartość i mnogość znaczeń, wypływająca z jego twórczości”. Nowy budynek muzeum i zlokalizowana wokół niego przestrzeń ma być okazją do reinterpretacji twórczości duńskiego pisarza.

Aby dostać się do budynku trzeba będzie pokonać prawdziwy labirynt. Okalające budynek ogrody zdobić będą liczne stawy, kamienne ścieżki i zielone zaułki, stworzone z krzewów, żywopłotów i drzew. Jest to nawiązanie do baśni „Krzesiwo”, w której, aby zejść do magicznej krainy, należało wcisnąć się do środka starego drzewa i po linie spuścić na sam dół, gdzie, według słów starej czarownicy, czekały skarby.

 Widzisz tamto duże drzewo? - spytała czarownica wskazując żołnieżowi drzewo stojące na uboczu. - Jest ono zupełnie puste w środku. Wdrapiesz się na jego wierzchołek, a wówczas zobaczysz otwór, przez który się wśliźniesz głęboko do środka. Obwiążę cię w pasie sznurem, a kiedy zawołasz, będę cię mogła wciągnąć z powrotem na górę. - A po cóż mam wleźć do tego drzewa? - spytał żołnierz.
- Po pieniądze! - powiedziała czarownica. - Musisz wiedzieć, mój żołnierzu, że jak wejdziesz do środka, znajdziesz się w dużym korytarzu, będzie tam jasno, bo pali się tam przeszło sto lamp. Potem zobaczysz troje drzwi....
- fragment baśni „Krzesiwo”

W Odense odwiedzający będą schodzić z ogrodu wprost do wnętrza budynku w kształcie walca. Czekającym na nich skarbem będzie muzeum Andersena.

wizualizacja muzeum H.C. Andersena

wizualizacja muzeum H.C. Andersena

wizualizacja muzeum H.C. Andersena

wizualizacja muzeum H.C. Andersena

Czy chętnie wybralibyście się w baśniową podróż do Muzeum Andersena w duńskim Odense?

[aj]


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
wesolamamusia 18.03.2021 19:13
Czytelniczka

Bardzo chętnie odwiedzę to muzeum, jak już będzie gotowe :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
0penheartsurgery 15.03.2021 09:00
Czytelniczka

zdecydowanie odwiedziłabym to muzeum, miejmy nadzieję, że będzie ono wyglądało równie pięknie jak na wizkach :3

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek Żuchowicz 13.03.2021 19:17
Autor

Wizualizacje wyglądają obłędnie! I pomysł z wykorzystaniem krajobrazu "Krzesiwa" do konstrukcji muzeum, doskonały.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 11.03.2021 12:53
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post