Księgarnie niczym świątynie. Niezwykłe realizacje architektoniczne z Chin

LubimyCzytać
22.10.2020

Kiedy myślimy o księgarniach, najczęściej mamy w głowie małe, przytulne kameralne miejsca. Takie, gdzie każda książka jest na wyciągnięcie ręki i można jej dotknąć. Szanghajskie biuro projektowe X+Living pokazuje, że może być inaczej.

Księgarnie niczym świątynie. Niezwykłe realizacje architektoniczne z Chin
Reklama

Kiedy przyjrzymy się licznym internetowym zestawieniom „najpiękniejszych księgarni”, to zobaczymy, że większość zawartych w nich obiektów, stworzona została w doraźnie zaaranżowanych wnętrzach w istniejących budynkach. El Ateneo Grand Splendid w Buenos Aires to sala teatralna przekształcona w kinową, a następnie w pokaźną księgarnię; The Last Bookstore (w Los Angeles) to były budynek banku; Polare Maastricht zaś to księgarnia powstała we wnętrzach istniejącego od 1294 roku dominikańskiego kościoła. Na tym tle wyróżnia się kolejna z listy „najpiękniejszych”, portugalska Livraria Lello. Pomimo licznych witraży i rzeźbień, przywodzących na myśl sakralne budowle, słynąca z czerwonych schodów książnica (miała się nimi inspirować J.K Rowling, budując na kartach „Harry’ego Pottera” Hogwart), jest budynkiem zaprojektowanym od początku do końca jako księgarnia. Znajdziemy ją w Porto, nieopodal ujścia rzeki Duero do Atlantyku. Architekt Xavier Esteves, mieszając secesję i historyzujący eklektyzm, zaprojektował budowlę swoim rozmachem przypominającą barokowe kościoły. Z malowidłem profesora Jose Bielman symbolizującym naukę i sztukę, witrażem, na którym widnieje motto „Decus in Labore” („W pracy jest honor”) oraz z wizerunkami braci José i António Lello, założycieli księgarni, Esteve stworzył świątynię, w której miejsce ołtarza i świętych obrazów zajmują książki.

 

 

Współczesny barok

Do motywu świątyni dla książek nawiązują również architekci z pracowni X+Living. Ich projekty księgarni stworzone dla chińskiej sieci Zhongshuge są monumentalne; rozmach przywodzi na myśl sakralne realizacje barokowe. Wszystko oczywiście w nowoczesnej formie. Zamiast tralek i bogatych ornamentów – przeszklenia i drewno; ciężkie, masywne kolumny zastępują pnące się pod sam sufit ekspozytory dla książek. Skojarzenia z barokiem przywodzą również na myśl chętnie wykorzystywane przez szanghajczyków iluzje optyczne. Tak chętnie wykorzystywaną w twórczości barokowej kwadraturę (połączenie malarstwa, rzeźby i elementów architektonicznych) zastąpili architekci nowoczesnymi rozwiązaniami: lustrami, właściwym oświetleniem, a także… drukiem.

Dujiangyan Zhongshuge bookstore

Reklama

Niezwykłe kięgarnie z Chin

Najnowsza realizacja X+Living umiejscowiona jest w Dujiangyan w prowincji Syczuan, słynącym na całe Chiny ze starożytnego systemu budowli hydrotechnicznych i irygacyjnych. Zawarte w księgarni elementy odnoszą się do tej skomplikowanej sieci wodnej i naturalnego otoczenia Dujiangyan. Główna ściana wypełniona książkami ma przywodzić na myśl tamę. Miejsca, do których klienci nie są w stanie sięgnąć, ozdobione zostały podświetlaną taśmą filmową z nadrukiem książek, optycznie powiększającym przestrzeń księgarni. Razem, regały są w stanie pomieścić ponad 80 tys. woluminów. W księgarni nie zabrakło również miejsca na przyjazne i kameralne, ukryte na drugim piętrze miejsca z fotelami i stołami.

Warto otwartą w październiku 2020 Dujiangyan Zhongshuge porównać z innymi projektami szanghajskiego biura. Każdy z projektów: zarówno ten w Chongqing, futurystyczny w Guiyang, jak i operująca kolorami grzbietów książek placówka w Ningbo jest stworzony w inny sposób. I chociaż łączy je kolorystyka, liczne punkty świetlne oraz wykorzystanie szkła i drewna, to każdy z nich stanowi osobny przykład na to, że architektura i literatura mogą stanowić świetne dopełnienie również w nowoczesnej formie.

Dujiangyan Zhongshuge bookstore

Reklama

Współczesne biblioteki nad Wisłą

Pisząc w kontekście książek i literatury o architekturze, nie można nie wspomnieć o projektach zrealizowanych w Polsce. Stacja Kultury w Rumi, poznańska Biblioteka Raczyńskich, Sopoteka, Galeria Książki w Oświęcimiu czy biblioteka w położonym na Dolnym Śląsku niewielkim Czarnym Borze to tylko pierwsze z brzegu przykłady atrakcyjnej i funkcjonalnej architektury publicznej, poświęconej literaturze. W nowoczesnych, przyjaznych i dostosowanych do mieszkańców wnętrzach znajdują się nie tylko księgozbiory, ale również stanowiska multimedialne i sale warsztatowe; nowoczesna przestrzeń biblioteczna, księgarska, musi być czymś więcej, niż tylko pomieszczeniem do składowania książek. Nierzadko pełni funkcję nowoczesnego centrum kultury i sztuki oraz jest ośrodkiem życia społecznego. Bez dobrze zaprojektowanej przestrzeni – i wnętrz i tej dookoła budynku – tych równie ważnych ról spełniać nie będzie.

Spektakularnie zaprojektowane biblioteki już mamy. Może doczekamy się w Polsce i równie udanych obiektów księgarskich?

Dujiangyan Zhongshuge bookstore

Dujiangyan Zhongshuge bookstore

Dujiangyan Zhongshuge bookstore

Fotografia otwierająca: Dujiangyan Zhongshuge bookstore / fot. X+Living

[aj]

Reklama

komentarze [17]

Sortuj:
27
27
27.10.2020 12:38

Przepiękne, chciałabym je odwiedzić!


0
1303
konto usunięte
27.10.2020 04:41

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


308
103
23.10.2020 05:35

Chiny... Dziś centrum światowego czytelnictwa: imponujące biblioteki i przekłady literatury z całego świata, począwszy od polskich romantyków i pozytywistów, a skończywszy na sztucznej inteligencji, blockchain czy 5G. A u nas? Ilu czytelników ma np. Wydawnictwo Adam Marszałek, które jest numerem 1 jeśli chodzi o przekłady chińskich autorów na język polski? Ile WARTOŚCIOWYCH...

więcej

306
11
23.10.2020 09:51

Bardzo się zgadzam z Twoją wypowiedzią. W Polsce głównym problemem nie jest brak czytelników, ale jakość tego co czytają, bo to jest głównie "literatura" słabych lotów i o niczym, pisana przez "pisarzy", którzy wydają książkę raz na dwa tygodnie.


119
117
24.10.2020 10:01

@ArtZ72 Dziękuję za polecenie wydawnictwa Wydawnictwo Adam Marszałek.


308
103
24.10.2020 10:08

Miło mi. Powinienem był dodać, że ostatnio niektóre publikacje o Chinach wychodzą pod logo Time Marszałek Group.


119
117
24.10.2020 10:20

@ArtZ72 Nic tylko się cieszyć.


568
85
25.10.2020 18:17

Myślę, że każdy postrzega książki w inny sposób. Niektórzy po to żeby się czegoś nauczyć, inni żeby pomyśleć nad życiem, a jeszcze inni dla rozrywki. To jest dokładnie jak z kinem, są filmy komercyjne ale jest też kino eksperymentalne niezrozumiałe i też jest okej. Nie widzę sensu w dzieleniu na rodzaje lepsze i gorsze. Każdy z nas spędza czas inaczej, a książka przede...

więcej

236
20
26.10.2020 09:48

Uważam, że nikt nie zaczyna przygody z książką od wzniosłych tekstów noblistów i łatwiej kogoś przekonać do literatury książkami prostszymi w odbiorze, z biegiem czasu czytelnik sam wybiera sobie kolejne pozycje i często przechodzi do różnych gatunków. Do niektórych książek trzeba dojrzeć i coś czego parę lat wcześniej nie wzięłoby się do ręki, uważając to za nudne, po...

więcej

521
151
26.10.2020 13:52

Zgadzam się z przedmówcą. Dla mnie czytanie to przyjemność, odskocznia i wybór, nie obowiązek czytania trudnych lub nudnych dla mnie tekstów. W dzisiejszym zalewie tandety (TV, Internet, itd.) cieszę się, że mimo wszystko w pewnych kręgach czytanie znowu staje się modne. A z czasem oprócz lekkich lektur czytelnicy może sięgną po coś bardziej wymagającego. Jeśli nie, to ich...

więcej

227
16
26.10.2020 16:30

Tu chyba nie chodzi o to, że ktoś komuś zabrania czytania lekkich lektur. Tylko o ogólną refleksję, że jesteśmy (jako społeczeństwo) coraz głupsi i coraz mniej wymagający :/. I nie jest to inwektywa, tylko ocena kondycji intelektualnej ogółu. A będzie coraz gorzej :) W tym roku co czwarty maturzysta nie zdał egzaminu. Co czwarty! A przecież aby zdać wystarczy wynik na...

więcej

0
1303
27.10.2020 04:44

Z chińskich książek czytałem tylko Wojnę o pieniądz, ponieważ mało jest przetłumaczonych książek z tego kraju. Przymierzam się do tego autora Strittmatter Kai. Polecacie jakieś chińskie tytuły?


308
103
27.10.2020 11:21

Hua Yu - "Żyć!" ma świetne noty na LC, przymierzam się do przeczytania. Na podstawie tej książki Zhang Yimou nakręcił film z Gong Li w jednej z głównych ról. Sam film to moim zdaniem dzieło wybitne, jeden z najlepszych filmów jakie widziałem. Dałem mu 10/10 na Filmwebie, ale nie wiedzieć czemu pozostaje w cieniu nagradzanego "Zawieście czerwone latarnie.
Skoro film wyszedł...

więcej

589
249
27.10.2020 12:00

@ArtZ72 - przeczytaj "Żyć!", nie pożałujesz. Naprawdę dużo zmian w fabule w stosunku do filmu (a raczej na odwrót, książka była pierwsza), ale tylko potwierdzających autonomiczną wartość każdego z tych wybitnych (moim zdaniem oczywiście) dzieł. Z filmów z tego okresu polecam też "Żegnaj moja konkubino" Kaige Chen, też z Gong Li w jednej z głównych ról i You Ge w roli...

więcej

308
103
27.10.2020 15:51

@Aguirre "Żegnaj moja konkubino" - znam! Niezwykły obraz, klimat epoki, obyczajowość, specyficzne środowisko twórców tradycyjnej opery. Słowem, uczta dla koneserów i miłośników "chińszczyzny".


911
152
27.10.2020 17:46

Polecam również...
 Kroniki sprzedawcy krwi Kroniki sprzedawcy krwi


2839
4
21.10.2020 13:13

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd