Lekarzu, ulecz samego siebie

corbeau corbeau
09.06.2017
Okładka książki Terapeutka Bernadeta Prandzioch Logo Patronat

Młoda psycholog Marta Szarycka robi karierę zarówno na uczelni, jak i jako terapeutka w prywatnym gabinecie. Rytm jej życia nagle zaburza makabryczne odkrycie: w ogrodzie gabinetu, w którym pracuje, zostają znalezione zmasakrowane zwłoki kilkuletniego chłopca. Wszystko wskazuje na to, że miejsce porzucenia ciała nie było przypadkowe. Jaki związek może to mieć z przeszłością bohaterki? Jaki sekret skrywa jej kolega z pracy? Czy Marcie uda się pomóc w odnalezieniu sprawcy, zanim zginą kolejne dzieci i jaką stawkę przyjdzie jej za to zapłacić?

„Terapeutka” to debiut powieściowy Bernadety Prandzioch, autorki opowiadań, artykułów, recenzji i esejów. Co istotne, z wykształcenia jest psychologiem, a pisząc o tym, na czym się zna, dodaje całej historii wiarygodności. Doświadczenie psychologiczne było z pewnością pomocne w stworzeniu postaci głównej bohaterki i opisie jej pracy, ale co ważniejsze pozwoliło autorce rozwinąć to, czego często brakuje w kryminałach: warstwę psychologiczną bohaterów. Postacie są dobrze wykreowane, czytelnik może poznać, co nimi kieruje, jakie mają problemy, kompleksy - a jednocześnie wiele aż do końca pozostaje tajemnicą. Sama główna bohaterka również nie jest wyidealizowana, można ją polubić, ale momentami budzi też niechęć, ma swoje problemy, wady i potrzeby, składające się na złożoną osobowość.

Z drugiej strony drobną wadą zaangażowania w rozbudowanie warstwy psychologicznej jest to, że chwilami ucieka wątek kryminalny, na co innego kładzie się nacisk, kiedy korzystniejszy mógłby się okazać większe skupienie na rozwoju śledztwa. Jednak sama zagadka kryminalna – morderstwa i porwania dzieci – wywiera silne wrażenie tak na głównej bohaterce, jak i na czytelnikach. Na dynamikę powieści korzystnie wpływa też fakt, że autorka nie opisuje jednej zbrodni i mozolnego śledztwa w celu jej rozwiązania, ale bohaterowie ciągle muszą prowadzić szarpiący nerwy wyścig z czasem. Podkreśla to pierwszoosobowa narracja w czasie teraźniejszym oraz przewaga krótkich zdań – chociaż tych akurat nie jestem fanką.

Jak zapowiada okładka, jest to mocny i ciekawy „nowy głos w polskiej powieści kryminalnej”.

Agnieszka Kruk