Orki zabijać, góry przenosić

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
06.02.2017
Okładka książki Orzeł Biały Marcin Przybyłek

Oto „Orzeł Biały” powieść, co atakuje już od pierwszych stron, jest tu wszystkiego dużo. Dużo tekstu, dużo bohaterów, dużo dynamizmu i dużo sprzętu, który pomaga w dużej wojnie.

Marcin Przybyłek stworzył postapokalipsę, w której to cudny lek na nieśmiertelność okazał się światową katastrofą, zmieniająca ludzi w zielone orki. Jedynym miejscem, które uniknęło przemiany i zagłady gatunku okazał się kraj nad Wisłą, który z racji jedynej ostoi, stał się Twierdzą Polską.

Fabuła powieści opiera się głównie na batalistycznych przekomarzaniach, kto co ma i jak tego może użyć, żeby tamtym było gorzej. Orki chcą zniszczyć Twierdzę i zjeść polskie „Hertzburgery”, a naród polski chce przetrwać i zniszczyć zielonych.

Ale to już nie jest ta Polska znana zza okna, to Polska bez kleru, polityków i prezydenta, to czas patriotyzmu i wzmożonej społecznej współpracy i pospolitego ruszenia. Ważne stało się to, co prawdziwie polskie i prawdziwie pierwotne. Przybyłek wykreował świat przemian kulturowych i religijnych. Tutaj powraca Perun i inne słowiańskie bóstwa, które żyją obok kultu Chrystusa, tutaj wartości wyższe zostały stłamszone na poczet produkcji żywności i broni.

To zabawna powieść dla ulubieńców militarnych wojaży, postapokaliptycznych przygód z gatunku sci-fi i tych, co mają trochę wolnego czasu na 700 stron małego druku.

Czy pisarz tego chciał czy nie, stworzył satyrę na współczesny naród polski i na scenę polityczną. W „Orle Białym” narodził się nowy mesjanizm, powraca tu pompatyczna wiara w Polskę, jako naród wybrany, który w czasach pokoju się ślamazarzy i niknie wśród wielu, ale w walce jest mężny, dzielny i wojowniczy. Naród Polski wg Przybyła musi mieć misje, wtedy może orki zabijać i góry przenosić.

Grzegorz Śmiałek