Coś wisi w powietrzu

Justyna Justyna
22.11.2016
Okładka książki Jesienne zauroczenie Lisa Kleypas

Lilian Bowman, główna bohaterka posiadająca niezwykle wyczulony węch, od zawsze starała się dobierać tylko najlepsze perfumy. Odkąd zaopatrzyła się w nowy zapach, pewien mężczyzna, u którego wraz z rodziną spędzała wolny czas, zaczął się nią bardzo interesować. Pomimo, że od zawsze nie żywili do siebie zbyt pochlebnych uczuć, coś się między nimi zmieniło. Młoda kobieta początkowo obwiniała jedynie perfumy i ich przyciągającą woń, jednakże w powietrzy wisi zupełnie co innego… Lilian należy również do stowarzyszenia paprotek, które tworzy wraz z kilkoma innymi kobietami. Ich celem jest upolowanie bogatego męża o dobrym nazwisku i błękitnej krwi. Pannie Bowman trafia się perfekcyjna okazja, jednakże coś jest nie tak. Namiętność, która wybucha między Lilian a Westcliffem to coś zupełnie innego i nowego, czego dziewczyna w życiu się nie spodziewała. Czy prawdziwa miłość między ową parą jest możliwa? A co z różnicą majątkową, która ich dzieli?

„Jesienne zauroczenie” to druga część cyklu Wallflowers, jednakże opowiada o zupełnie innej bohaterce, dlatego każdy, zarówno zagorzały czytelnik, jak i zupełny nowicjusz, może odnaleźć się w owej historii. Autorka po raz kolejny stworzyła piękną i realistyczną opowieść, w której spojrzeć możemy na uczucia w obliczu całkiem innych czasów i panujących obyczajów. W przedstawionych sytuacjach to nie miłość była najważniejsza, a jedynie majątek i wyjście za mąż za mężczyznę o znanym i szanowanym nazwisku. Tymczasem główna bohaterka zaznaje uczuć, które w tamtym świetle nie wydają się zbyt wyczekiwane ani poprawne.

Lilian Bowman to kobieta niesamowicie waleczna i wymagająca, choć jej status wcale na to nie wskazuje. Chwilami zachowuje się jak dziecko, by chwilę potem stać się prawdziwą kobietą pożądającą uczuć mężczyzny. Czytelnik obserwuje tysiące myśli i odczuć kotłujących się w jej głowie, setki nieprzespanych, spędzonych na rozmyślaniu nocy Westcliffa i wiele sytuacji, w których młodzi ludzie powoli odnajdują się nawzajem. Nic nie jest przewidywalne, a bohaterowie wraz z autorką potrafią zaskoczyć czytelnika w najmniej spodziewanym momencie.

Autorka bardzo sprawnie poprowadziła akcję przedstawioną w książce i nie znalazłam fragmentu, który byłby w niej zbędny. Jej język i sposób snucia historii był zdecydowanie przemyślany i opisany w idealny sposób. Bohaterowie nie są „płascy”, a ich wybuchowe i rezolutne charaktery dodają wiele uroku. Powoli rodzące się uczucia, namiętności, zazdrości, walka o względy, rodzinne tajemnice i dramaty, niezgoda, majątki i bogate ożenki, prawdziwa miłość i oddanie… To wszystko tworzy jedną wielką, spójną i pięknie opisaną całość. Pierwszy tom mnie zauroczył, natomiast w drugim się zakochałam.

Justyna Ziemińska