Przybliżanie szczęścia

Róża_Bzowa Róża_Bzowa
08.11.2016

Psychologia pozytywna to jedna z nowych dziedzin psychologii, należąca obecnie do grupy najszybciej się rozwijających. Zainspirowana klasycznymi już pracami Martina Seligmana zajmującego się od wielu lat badaniem i opisaniem optymizmu, a wcześniej rozważaniami Arystotelesa oraz pracami przedstawicieli psychologii humanistycznej Abrahama Maslowa i Carla Rogera, dyscyplina ta poszukuje naukowego potwierdzenia wpływu na życie ludzkie m. in. nastawienia, pozytywnych emocji czy satysfakcji z życia oraz bada poziom jakości życia i szczęścia u ludzi. Dzięki temu psychologia (od starogreckich słów ψυχή (Psyche) czyli dusza i λόγος (logos) czyli słowo, myśl, rozumowanie), czyli nauka o duszy, wróciła niejako do swoich korzeni filozoficznych, ale podpiera się metodologią badań naukowych. Otwarła się tym samym szersza perspektywa patrzenia psychologów – teoretyków, badaczy i praktyków – na człowieka i jego życie, dotąd bowiem dominowała optyka patologii czyli interesowania się tym, co poza normą, a zatem chorobą, zaburzeniem, dysfunkcją czy problemem. Natomiast teraz życie ludzkie traktowane jest już całościowo jako warte uwagi, badań i interwencji specjalistów, zmierzającej do zapewnienia optymalnego funkcjonowania i rozwoju ludzkiego.

Publikacja Łukasza D. Kaczmarka, nauczyciela akademickiego, badacza i pracownika naukowego UAM, stanowi doskonały przykład wyważonej pracy teoretyczno-badawczej, skierowanej do specjalistów. Książka napisana naukowym stylem, przejrzysta, uzupełniona o tabele, rysunki i ramki, bez wątpienia poszerzy wiedzę osób zainteresowanym tematem interwencji pozytywnych i stanowić będzie zachętę do sięgnięcia po kolejne pozycje wydawnicze z tego zakresu dzięki bogatej bibliografii zamieszczonej na końcu tomu. Mimo specjalistycznego języka praca może stać się także ciekawym skróconym wprowadzeniem do psychologii pozytywnej dla wszystkich zainteresowanych, a także źródłem wiedzy o rodzajach pozytywnych interwencji psychologicznych oraz wiarygodną prezentacją badań dotyczących ich skuteczności, zaś zamieszczone w załączniku narzędzia kwestionariuszowe oraz liczne odniesienia do witryn internetowych, ze sprawdzonymi metodami pomiaru szczęścia i prosperowania, posłużą jako uzupełnienie warsztatu terapeutów i psychologów praktyków.

W tomie zawarto porównanie niektórych teorii szczęścia, jego relacji do aktywności intencjonalnej, wskazanie składników pozytywnych interwencji (np. optymizm, wdzięczność czy wybaczenie) oraz pomiar ich skuteczności, ale także ciekawe refleksje nad promowaniem szczęścia czy odkrywaniem ciemnych stron pozytywnych interwencji. Dzięki temu dowiemy się m. in. że na szczęście znaczący wpływ mają siły charakteru, jak niezwykłą interwencją jest wybaczanie i pisanie listów do podmiotów naszych urazów oraz jak niski odsetek osób korzysta z możliwości uczynienia swego życia szczęśliwszym mając w zasięgu ręki proste narzędzie psychologiczne do tego służące. Co jest bowiem podstawą do bycia szczęśliwym? Otwartość na zmianę, także w myśleniu, umiejętność stanięcia w prawdzie o sobie oraz, być może najważniejsze, zaangażowanie i wytrwałość. Bez tych ostatnich elementów możliwość przybliżenia się do szczęścia odsuwa się od nas gdzieś w siną dal.

Autor książki przybliżając nam kwestie związane z psychologią pozytywną, pozytywnymi interwencjami psychologicznymi oraz szczęściem ofiarowuje nam nie tylko kawałek dobrze opracowanej teorii, ale także wskazując na konkretne działania oraz udostępniając narzędzia pomiaru, umożliwia nam wybór bycia szczęśliwymi. to, jak blisko szczęścia będziemy zależy w znacznej mierze od wiedzy o jego elementach i prawach, ale także od tego, jakie podejmiemy decyzje i działania w celu przybliżenia się do szczęścia. Odważmy się być szczęśliwymi!

Jowita Marzec