rozwiń zwiń

Wyimki z historii

Monika Długa Monika Długa
15.02.2012
Okładka książki Od sasa do lasa Janusz Tazbir

Dla laików i profesjonalistów. Dla tych mniejszych i większych entuzjastów historii. Najnowsza książka profesora Janusza Tazbira - wybitnego badacza wieków przeszłych (okres kultury staropolskiej, czasy reformacji a także kontrreformacji), porywa czytelnika w niezwykły i szalenie barwny świat dawnej Polski, gdzie wcale nierzadkie były przypadki fałszowania dokumentów miary państwowej, libacji szlacheckich i magnackich (nie tylko tych alkoholowych!), rzekomych procesów czarownic, gdzie świat daleki był od kolorystyki czerni i bieli. Fascynująca rzeczywistość, której sekundowali wielcy badacze i historycy dziejów naszej ojczyzny m.in. Kitowicz, Bystroń, czy genialny i nietuzinkowy Aleksander Bruckner. Wybitne osobowości, którym autor „Od sasa do lasa” również nie omieszkał poświecić kilku znaczących rozdziałów. W końcu ostatnia część książki, moim zdaniem najbardziej interesująca, poświęcona ulubionym publikacjom i pisarzom autora „Polski na zakrętach historii”, gdzie sylwetki Sienkiewicza, Rzewuskiego ukazane w obnażającym świetle faktów i najnowszych odkryć badawczych wydają się nie tyle sensacyjnie niezwykłe, ale całkiem ludzkie i barwne. Zaprawdę lektura pochłaniająca bez reszty!

Historia może być fascynująca – niech zatem drżą sceptycy. Tazbir udawania nam to na każdej stronie tej wybitnej i przepięknie wydanej publikacji. Bo czy ktoś z potencjalnych czytelników spodziewał się, że w naszej mitycznej i szlacheckiej ojczyźnie na porządku dziennym był rozbój i morderstwa, że panie na włościach zawsze wybierały opcję porannej spowiedzi, bo w ciągu dnia często grzeszyły bijąc swych służących?! A ich kochankowie przybierali postać duchów wkradając się „podstępem” do alkowy zacnych dam?! A sama wyjątkowa osobowość Brucknera – „Prousta polskiej humanistyki”, który wydał blisko 1700 pozycji (!) i który nie szczędził innym autorom złośliwości i uszczypliwości – szczególnie jego zdaniem – mniej zdolnym i niezbyt lotnym w dziedzinie badań historycznym (zasadniczo niewybaczalne faux pas)?! W końcu sam król polskiej powieści – zacny i ceniony Sienkiewicz – amator nieletnich dziewczynek i megaloman. To tylko nieliczne i wcale nie wszystkie fascynujące „opowieści” z pracy Tazbira.

„Od sasa to lasa” to wyjątkowa rzecz o wyjątkowych czasach i ludziach. Tym bardziej niezwykłych i interesujących im bardziej dalekich od ideału (co oczywiste stanowi ich zaletę nie wadę). Erudycja Tazbira budzi podziw. Talent pisarski zachwyca. Książka pochłania bez reszty. Niech finanse czytelników w żadnym wypadku nie czują się bezpieczne.

Monika Długa