rozwiń zwiń

Pod Twoją obronę uciekamy się

Sylwia Sekret Sylwia Sekret
03.09.2014
Okładka książki Gerard Pique. Urodzony na Camp Nou Mateusz Bystrzycki

Kolejna książka wydawnictwa Sine Qua Non dotycząca FC Barcelony, traktuje o najwyższym (od tego sezonu jednym z dwóch najwyższych) zawodniku Blaugrany, znanym ze swych wygłupów i związku z piękną, znaną na całym świecie piosenkarką - Shakirą. Hiszpan, który już jako brzdąc oddał swe serce Barcelonie, dla kibiców, komentatorów i ludzi w jakikolwiek sposób związanych z piłką nożną, będzie jednak - mimo ciągłych wygłupów - najbardziej znany ze swej gry na pozycji obrońcy. Wydawać by się mogło, że - jak słusznie zauważają wydawcy na czwartej stronie okładki - miejsce na środku defensywy Blaugrany czekało właśnie na niego. Trofea i nagrody, które zdobył, a także szacunek, jakim darzą go zarówno zawodnicy, kibice, jak i ludzie w inny sposób powiązani z futbolem, jednoznacznie świadczy o tym, że jego gra w obronie to jakość, której inne kluby mogą pozazdrościć. Pod jego obronę uciekają się przecież najlepsi zawodnicy…

Książka Mateusza Bystrzyckiego „Gerard Piqué. Urodzony na Camp Nou” to jednak nie tylko opis drogi, jaką młody chłopak musiał przebyć, by stać się mężczyzną odpowiedzialnym - jako jeden z wielu - za losy swojego klubu. Oczywiście autor opowiada czytelnikowi co nieco o dzieciństwie zawodnika z numerem 3. na koszulce; w sposób obszerny przedstawia jego karierę w klubie Manchester United; wplata także gdzieniegdzie jakieś drobne wątki prywatne. W dużej mierze jednak kolejna propozycja wydawnictwa SQN to opowieść o FC Barcelonie: kolejnych etapach, zmianach i - przede wszystkim - ludziach, którzy ją tworzyli i tworzą. Jest tutaj osobny rozdział poświęcony na opisanie kariery i życia Pepa Guardioli; jest sporo akcji meczowych, opisanych krok po kroku, a raczej - podanie po podaniu i gol po golu.

Nie do końca można nazwać tę książkę biografią. Jest tu mnóstwo nie tyle dygresji, co wątków (m.in. dwadzieścia stron poświęconych na „minibiografię” Guardioli), z których można by zrezygnować, a wartość biografii absolutnie nie spadłaby z tego powodu. Tym bardziej, że - co stwierdzam z przykrością - samego bohatera jest tu stosunkowo mało. Abstrahuję już od wątków prywatnych, ciekawostek dotyczących życia Piqué w domowych pieleszach - strona z pieskiem zaspokaja tego typu potrzeby społeczeństwa, książki zostawmy czemuś innemu. Mam jednak na myśli zwykłe, normalne rzeczy; normalnego Gerarda, którego chcieliśmy poznać, a którego widzimy jedynie przelotnie. Tego mi stanowczo zabrakło.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to „Gerard Piqué. Urodzony na Camp Nou” jest oczywiście dziełem rzetelnym, dobrze napisanym. Język książki jest taki, jakim powinny być napisane tego typu wydania. Pracę Bystrzyckiego ujęto w formę znaną już czytelnikom książki „Carles Puyol. Kapitan o sercu w kolorze blaugrana” tegoż wydawnictwa. Mamy więc chronologicznie poukładane rozdziały, a także odrębne wstawki na szarym tle, pisane większą czcionką, traktujące o najważniejszym ludziach dla bohatera biografii. W „Kapitanie…” były to części zatytułowane „Ludzie Carlesa”, w przypadku „Urodzonego…” mamy strony opatrzone tytułem „Drużyna Piqué”. Znajdziemy w nich opis wpływu, jaki na karierę bądź po prostu życie partnera Shakiry mieli m.in. Cesc Fàbregas, nieodżałowany Tito Vilanowa, Xavi Hernández czy Bojan Krkić.

Mimo tego, że nie ma tu dużo o Piqué jako człowieku, to jednak wyłania nam się obraz chłopca i z czasem mężczyzny, bez reszty oddanego swojemu klubowi i reprezentacji. Widzimy Piqué, który ma ogromne poczucie humoru i nie stroni od żartów, żarcików i psot. Na sam koniec autor przedstawia nam także - choć minimalnie - mężczyznę, który u boku sławnej blondynki odnalazł to, czego nie dawały mu sukcesy odnoszone z drużyną na boisku. Warto sięgnąć po „…Urodzonego na Camp Nou”, choć ci, których podczas lektury biografii Puyola mierziły sytuacje meczowe opisywane z przesadną dokładnością - mogą i tutaj natrafić na kilka drażniących momentów. Biografie rządzą się jednak swoimi prawami - zarówno wynikającymi z charakteru i życia osoby, która jest jej bohaterem; ze światka i ludzi jakimi się otacza; a także - czego nie da się chyba uniknąć - z podejścia do tematu samego autora takiej biografii. Jeśli zatem lubicie tego mierzącego 192 cm wzrostu zawodnika, interesujecie się katalońskim klubem, albo lubujecie się w biografiach wszelkiego typu - nie będę Was zniechęcała. Książka Bystrzyckiego jest dobra, choć ja znalazłam w niej parę braków, które wynikają jednak z mojej subiektywnej opinii.

Sylwia Sekret