Alkohol – pan i władca

Tajemnica Tajemnica
15.01.2014
Okładka książki Cztery listy do Pana Boga Ewa Krzywiec

Ewa Krzywiec debiutuje książką „Cztery Listy do Pana Boga”. Trudno mi określić jednoznacznie, czy jest to książka dobra, czy zła. Tematyka jest poruszająca, owszem… ale mnie zawsze wzruszają książki, które dotykają problemu alkoholizmu, dzieci i całej krzywdy jaką może wyrządzić dorosły człowiek bezbronnym dzieciom.

Autorka zaznacza, iż wszystkie osoby oraz wydarzenia przedstawione w książce są literacką fikcją. Czy oby na pewno? Ja śmiem twierdzić, że nie. Otóż takich rodzin, takich dzieci, takich tatusiów i mam jest cała masa. Niestety, wielu z nas z pewnością opowiedziałby kilka podobnych historii. Słyszeliśmy o nich z radia, telewizji, widzieliśmy na własne oczy, może nawet słyszeliśmy płacz bezbronnego dziecka bitego przez rodziców. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że jest to problem masowy i powinniśmy reagować, mówić o tym. To wszystko wiemy, prawda? Ale nie zabronimy sprzedaży alkoholu nieodpowiedzialnym ludziom i nie rozłożymy parasola ochronnego nad wszystkimi dziećmi, a szkoda, zdecydowanie przydałaby się taka „magiczna moc”.

Bohaterem „Czterech listów do Pana Boga” jest rodzina. Mieszkają na wsi i niestety ich warunki materialne nie są zadowalające. Najważniejszy bowiem w tej rodzinie jest alkohol, jest władcą i panem tej rodziny. Ojciec pije ciągle, pije i bije. Swoją agresję, frustracje i wszelkie niepowodzenia wyładowuje na swoich najbliższych. Matka nie potrafi nic zrobić z tą sytuacją. Towarzyszy jej i dzieciom nieustający strach przed tym, co za chwile może się wydarzyć. Nie wyobraża sobie jednak innego życia, nie potrafi podjąć decyzji o jakichkolwiek zmianach. Lepszy przecież mąż i ojciec alkoholik, niż żaden – takie są realia i stereotypy na polskiej wsi.

Dzieci cierpią okrutnie. Uciekają od swojej rzeczywistości do innego świata, świata wymyślonego, w którym jest ciepło, miło i bezpiecznie. Marzą i ciągle mają nadzieję, że ktoś im pomoże. Zosia, córka oprawcy zaczyna pisać listy do Pana Boga. Odnosiłam wrażenie jakby pisała do Świętego Mikołaja, z tą różnicą, że jej prośby są nieco inne. Ona nie prosi o najnowszy hit sklepu z zabawkami, ona prosi o wiarę w lepsze jutro, o spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Nie ma większego upokorzenia, niż bać się bliskiego człowieka – tymi słowami Ewy Krzywiec podsumuję moją opowieść o książce. A Ty, czytelniku zdecyduj sam, czy warto sięgać po kolejną historię, w której głównym bohaterem jest alkohol i ogromna krzywda dzieci. Moim zdaniem warto, chociażby po to, żeby sobie uzmysłowić jak wiele złego potrafi udźwignąć mały człowiek i jak bardzo najbliższa osoba może skrzywdzić własne dzieci.

Iwona Migowska