Poznajmy i doceńmy Ha-Gę!

BeataB BeataB
25.05.2023
Okładka książki Ha-Ga. Obrazki z życia Agata Napiórska Logo Patronat

Od momentu, w którym otrzymałam książkę Agaty Napiórskiej „Ha-Ga. Obrazki z życia”, zdążyłam wiele razy ją przekartkować, otworzyć na przypadkowych stronach, obejrzeć obrazki, wczytując się w znajdujące się pod nimi inteligentne i dowcipne komentarze Ha-Gi. Przez chwilę poczułam się jak dziecko zaglądające do pachnącego nowością „Świerszczyka”. Nie wiedziałam wtedy, że kilkanaście lat później poznam autorkę rysunków do wcześniejszych numerów, które ukazywały się, kiedy nie było mnie jeszcze na świecie. Już wtedy Ha-Ga rozbudzała wyobraźnię, przenosząc małych i dużych czytelników w różne ciekawe światy. Dziś, dzięki Agacie Napiórskiej, znalazłam się w nich i ja.

Pod pseudonimem Ha-Ga kryje się Anna Gosławska-Lipińska – wieloletnia rysowniczka „Szpilek” i „Świerszczyka”. Agata Napiórska opowiada nam jej historię od samego początku, płynnie przechodząc przez kolejne etapy jej życia i twórczości. Na uwagę zasługuje nie tylko ciekawie opowiedziana historia, ale także piękne wydanie książki (Wydawnictwo Marginesy). Liczne obrazki autorstwa Ha-Gi po prostu cieszą oko.

Autorka biografii zadbała o to, byśmy spojrzeli na Ha-Gę jak na wszechstronną artystkę. Nie można jej zamknąć w sztywnych ramach ilustratorki literatury dziecięcej ani też satyry dla dorosłych. Jej kreska pojawiała się bowiem na łamach „Szpilek”, „Świerszczyka”, książek dla dzieci, a nawet na plakatach filmowych (niewielu, ale jednak).

Dzięki książce mamy okazję poznać Ha-Gę nie tylko przez pryzmat jej pracy, ale także sfery prywatnej, a siłą rzeczy te dwie płaszczyzny wzajemnie się przenikały. Jaką rolę odegrał w życiu rysowniczki Teodor Lipiński, ojciec późniejszego męża Ha-Gi? Kim był dla niej Eryk Lipiński i czy była z nim szczęśliwa? Kogo nazywała Srulkiem, a kogo Doktorem? O tym i nie tylko pisze w swojej książce Napiórska. Zaprasza nas do świata, w którym istniały artystyczne kawiarnie, a żeby wiedzieć, „co w trawie piszczy”, trzeba było w nich bywać

i siadać, na przykład przy gombrowiczowskim stole. Wśród znanych nazwisk pojawia się nie tylko Gombrowicz, ale też Tuwim i Brzechwa.

Niech nas nie zwiedzie jednak klimat artystycznej bohemy, wolności i beztroskiego życia. W życiu Ha-Gi zdarzały się również mroczniejsze chwile, jak te związane z drugą wojną światową, kiedy angażowała się w pomoc mężowi i uciekinierom pochodzenia żydowskiego. Jednak Sprawiedliwym wśród Narodów Świata został jedynie Eryk Lipiński.

Nie zabraknie też w książce odniesień do relacji samej Zuzanny, córki Ha-Gi, która dzieląc się wspomnieniami o swojej mamie, wzbogaca treść książki. Bez jej udziału obraz rysowniczki byłby zdecydowanie uboższy. Za satyrą, dowcipem kryje się przecież człowiek – jego prywatny świat.

Pod koniec życia Ha-Ga stopniowo usuwała się w cień. Zaczęła wtedy powątpiewać, czy jej wybory zawodowe były słuszne, czy mogła podjąć inne, lepsze dla siebie decyzje. Skąd te wątpliwości? W tym temacie pozostają nam jedynie domysły.

Doceńmy Agatę Napiórską, Wydawnictwo Marginesy i samą Ha-Gę. Czytając, czytając i oczywiście oglądając!

Beata Bąbka