„Mamo, a kiedy będzie Dzień Pluszowego Misia?”

sweeciak sweeciak
02.09.2022
Okładka książki Feluś i Gucio świętują Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett

Dla małych dzieci czas jest dość abstrakcyjnym pojęciem, a co za tym idzie rozeznanie się w porach roku, miesiącach czy dniach tygodnia nie należy do najłatwiejszych. Pewnie każdy rodzic przechodził etap dyskusji, w których przewijają się pytania „kiedy” czy „za ile” i „co to oznacza”. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć naukę o porach roku i miesiącach. Wiadomo, że nauka przez zabawę jest najlepsza, a gdy jeszcze dotyczy okazji do świętowania, to czy można chcieć więcej? Tak więc jeśli zaczęły wam się pytania: „kiedy przychodzi Św. Mikołaj bądź Dzień Pluszowego Misia?”, to nie zastanawiajcie się długo, tylko sięgnijcie po książkę „Feluś i Gucio świętują” i zacznijcie z nimi świętować.

„Feluś i Gucio świętują” to już piąta część przygód z poznawania otaczającego nas świata, w której przewodnikami są przesympatyczny chłopiec Feluś i jego nieodzowny przyjaciel miś Gucio. Tym razem zabiorą nas w niezwykłą podróż, bo odbędziemy ją po kalendarzu, a dokładniej po świętach, jakie w nim występują. Zaczniemy z dniem pierwszego września, kiedy to rozbrzmiewa dzwonek na początek roku szkolnego. Razem z naszymi bohaterami poznamy 36 świąt i uroczystości bądź, jak ktoś woli, 36 okazji do świętowania. A uwierzcie mi, drodzy rodzice, że niektóre mogą was zaskoczyć.

Katarzyna Kozłowska przygotowała nam dość szeroki wachlarz okazji do świętowania. Wśród nich znajdziemy święta religijne, jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, ludowe, jak pierwszy Dzień Wiosny bądź andrzejki. Mamy święta patriotyczne, jak Święto Niepodległości czy Dzień Flagi. W owym zestawieniu nie mogło także zabraknąć świąt rodzinnych, bo przecież Dzień Mamy czy Taty a już na pewno Dzień Dziecka trzeba świętować. Poznamy święta, które można określić jako pospolite bądź, jak ktoś woli, komercyjne, jak Dzień Kobiet czy Dzień Chłopaka. Obowiązkową pozycją są też święta znane prawie wszystkim przedszkolakom, które was, rodzice, mogą zaskoczyć – Dzień Pluszowego Misia albo Dzień Postaci z Bajek. Wiedzieliście? No dobrze, kto powiedział, że świętować można tylko jednego dnia? Nikt! No właśnie, tak więc w książce dowiemy się o karnawale i wakacjach. Nie zabrakło też najważniejszego święta, jakim są urodziny.

„Feluś i Gucio świętują” jest utrzymana w tym samym stylu, co poprzednie książki. Każdemu ze świąt przeznaczona jest jedna strona, na której znajdziemy datę, krótką informację oraz wycinek z koła pór roku z miesiącem, który pozwala usytuować ów dzień w czasie. Owo świętowanie urozmaicają sympatyczne i urocze ilustracje Marianny Schoett, które dodają ciepła całej książce, sprawiając, że ciężko się od niej oderwać. Nie zabrakło też paru rad dla rodziców oraz zadania dla uważnego czytelnika, który na ostatniej stronie będzie miał ćwiczenia związane z kołem pór roku.

Autorka stworzyła serię książek, które przez zabawę wprowadzają małego przedszkolaka w świat dorosłych. Objaśniają i wyjaśniają rzeczy, które dla nas czasami są nazbyt oczywiste. Wprowadzają go w świat czasu, pór roku, miesięcy i świąt, które w roku kalendarzowym występują. Krótkie opisy inspirują nas, rodziców, aby więcej opowiedzieć o danej okazji. Wyjaśnić, czemu 1 listopada idziemy na cmentarz lub czemu w tłusty czwartek jemy pączki.

„Feluś i Gucio świętują” to książka, którą warto mieć w biblioteczce przedszkolaka. Sympatyczni bohaterowie, urocze ilustracje i nauka przez zabawę tworzą idealne połączenie. To pozycja, która może pomóc dziecku zobrazować tak abstrakcyjne pojęcie, jak czas, a co za tym idzie może minimalnie zmniejszyć ilość pytań zaczynających się od „kiedy”. Polecam zarówno tę pozycję, jak i całą serię o Felusiu i Guciu.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska