Poirot i Hastings powracają

Inegrette Inegrette
06.05.2022
Okładka książki Morderstwo na polu golfowym Agatha Christie

Jeden list może zmienić wiele planów. Detektyw Herkules Poirot nieoczekiwanie otrzymuje przesyłkę od bogatego biznesmena, który prosi Belga o szybki przyjazd i pomoc. Gdy ten jednak przybywa, okazuje się, że nadawca wiadomości został zamordowany. Ciało znaleziono na polu golfowym. Poirot nie zamierza marnować czasu, podwija rękawy do łokci i zabiera się do pracy, a jego towarzyszem będzie, chyba można go tak nazwać, najlepszy przyjaciel Hastings.

Narratorem powieści ponownie jest Hastings, prowadzi nas mozolnie pomiędzy kolejnymi postaciami, z których każda mogłaby być mordercą. A jest to wyjątkowo zagmatwana zagadka. Autorka umyślnie i z lekką dozą złośliwości podrzuca nam tropy tylko po to, żeby kilka stron później wyciągnąć ważny klocek z fundamentów naszej teorii i patrzeć, jak przewraca się cała wieżyczka. A trzeba mieć prawdziwy talent, żeby po zniszczeniu nieraz całej teorii nie zniechęcić czytelnika do podejmowania ciągłych prób rozwiązania sprawy.

To nie jest jedna z tych powieści Christie, gdzie akcja dzieje się w jednym zamkniętym pomieszczeniu, a grupa podejrzanych jest na tyle wąska, że faktycznie czytelnik zaczyna podejrzewać każdego. Tym razem autorka zdecydowała się rozszerzyć miejsce akcji, wprowadzając jeszcze większe zamieszanie na scenie. W ten sposób zdecydowanie łatwiej jest pogubić czytelnika, czyż nie?

Niektóre duety książkowe są niezastąpione. Holmes i Watson, bliźniaki Weasleyów i właśnie Poirot i Hastings. Starzy przyjaciele na swoim koncie mają niejedną zbrodnię. I chociaż wielu czytelników może uznać Hastingsa, zwłaszcza w tym tytule, za niezwykle irytującą postać, to ja mam do niego pewien sentyment. A może raczej do relacji, jaka łączy tych dwóch mężczyzn. Poirot ma momentami wręcz ojcowskie odruchy w kierunku starego druha, którego w kwestiach detektywistycznych trzeba ewidentnie doedukować, ponieważ nie potrafi dostrzec oczywistych rzeczy – oczywiście czytelnik również ich nie widzi.

To niezwykle pokręcona powieść Christie z naprawdę ciekawą obsadą. Niektórych bohaterów otacza słodka aura tajemnicy, inni nigdy nie wypowiedzieli prawdy, a jeszcze inni otwarcie rzucają wyzwanie śledczym. W tej misternie utkanej intrydze aż dobrze się zgubić i dać zaskoczyć na samym końcu.

Kinga Kolenda