Dramat rozpisany na trzy osoby

Inegrette Inegrette
23.02.2022
Okładka książki Papierowy pałac Miranda Cowley Heller

Nie jestem czytelniczką, któraczęsto sięga po literaturę obyczajową. Raczej staram się jej unikać. Nie czuję się w niej komfortowo i jeszcze nie trafiłam na taką, która kompletnie by mnie zauroczyła. Ale staram się szukać. Przeglądać nowości, zaglądać w przeróżne polecajki czy to na księgarniach, blogach i social mediach. Bo choć nie powiedziałabym, że lubię tego typu rodzaj literatury, to też nie przepadam za siedzeniem w swojej małej strefie komfortu.

Rzadko się zdarza, żeby pierwsza miłość przetrwała próbę czasu i dojrzałości. Gdy później wracamy do niej myślami, jest zazwyczaj jak wiosenne słońce, ciepła, dosyć niewinna i choć mogła zakończyć się boleśnie, to wciąż była to ta pierwsza. Co, jednak jeśli ta róża, która wyrosła w sercu nie usycha wraz z upływem czasu? Tylko kwitnie dalej, wypychając nieświadomie nowe sadzonki i uniemożliwiając niejako ruszenie dalej? Czy to wciąż niewinna pierwsza miłość, czy już nowotwór, który opanował ciało i duszę?

Elle ma swoje ukochane miejsce na ziemi. Papierowy Pałac zawsze był miejscem, gdzie szukała ukojenia nawet w najciemniejszych momentach swojego życia. Jednak gdy razem z mężem i trójką dzieci przyjeżdża tam ponownie, nie spodziewa się, jak mocno powrócą wszystkie wspomnienia, które ukryła pod grubą skórą. Wspomnienia i uczucia, które już dawno powinny zwiędnąć. Gdy w nocy po zakrapianej imprezie wymyka się, by uprawiać seks ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, który zawsze był w niej zakochany, ruchomi efekt domina. Czy jej na pierwszy rzut ułożone i perfekcyjne życie, warto zamienić na marzenia, na którym już zawsze będzie wisiał cień przeszłości?

Miranda Cowley Heller w swojej książce porusza całe spektrum trudnych tematów, o których na głos się nie mówi. Od skomplikowanych relacji z matką i siostrą, przez przemoc seksualną aż po utratę dziecka. To nie jest lekka i przyjemna powieść, przy której można się zrelaksować. To historia, która wbija się w serce jak drzazga. Boli, przy każdym nieostrożnym ruchu, uwiera i przyprawia o dyskomfort. I podobnie jak drzazga, zostawi ślad.

Jeśli podobało Wam się „Ostatnie stadium” Niny Lykke, to zdecydowanie powinniście sięgnąć po „Papierowy Pałac”. Jeśli tęsknicie za dusznym klimatem, który w swoim powieściach umieszcza Therese Bohman, to w powieści Cowley Heller poczujecie się jak w środku najupalniejszego lata. Skomplikowane relacje jak w „Dorosłych” i klimat niczym w „Gdzie śpiewają raki”. „Papierowy Pałac” to historia przesiąknięta kobiecością, ociekająca niepewnością, która wciągnie Was bez reszty.

Kinga Kolenda