Kiedy strach spotyka się z obłędem

sweeciak sweeciak
14.09.2021
Okładka książki Klinika Klaudia Muniak Logo Patronat

Wyobraź sobie, że budzisz się w szpitalu. Jesteś po operacji, niczego nie pamiętasz, a personel medyczny nie spieszy się z wyjaśnieniami. Gdzieś tam w tobie zaczyna budzić się ziarenku strachu i niepewności. Starasz się myśleć racjonalnie i nie ulegać lękowi, ale ono zaczyna kiełkować, oplatać twój umysł paranoją. Zaczynasz mieć wątpliwości czy jeszcze potrafisz rozpoznać rzeczywistość, czy może obłęd zaczyna tobą władać? A może dopadła Cię tylko prawda, prawda, w którą nie chcesz wierzyć…

Klaudia Muniak, absolwentka biotechnologii i autorka thrillerów psychologiczny, takich jak „Psychopata” i „Nie ufam już nikomu”, postanowiła zapewnić swoim czytelnikom odrobinę dreszczyku strachu. Zafundowała nam „Klinikę”, klinikę, w której raczej nikt by się nie chciał znaleźć. Jesteście zatem gotowi udać się z wizytą?

Gaja, główna bohaterka, zawdzięcza życie rozwojowi nauki i medycyny. Będąc jeszcze w łonie matki, została poddana zabiegowi modyfikacji genetycznej, by móc urodzić się zdrową. Poznajemy ją jako dorosłą kobietę, która zmaga się z tym, kim jest a określeń na nią, osobę „zmodyfikowaną” pojawia się całkiem sporo. I choć nikt prawie o tym nie wie, to w jej głowie zaczyna królować strach. Nie pomagają w tym pogarszające się nastroje społeczne, uderzające rykoszetem w osoby zmodyfikowane genetycznie. Gdy dodamy do tego fakt, że jej przyjaciel z dzieciństwa, który także przeszedł zabieg w okresie prenatalnym, zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, to pętla strachu zaciska się coraz bardziej wokół naszej bohaterki. Czyżby zmierzała w ramiona obłędu?

„Klinika” to thriller medycznym, w którym umiejętnie połączono elementy strachu z tajnikami medycyny. Tajemnice, niewyjaśnione teorie i niedopowiedzenia, po przeplatane terminologią medyczną, osadzone w prawie realnej rzeczywistości sprawiają, że wciągamy się w tę historię z rumieńcami na twarzy i niepokojem na ramieniu. Pierwszoosobowa narracja powoduje, że wszystkie te wydarzenia oddziałują na nas jeszcze mocniej. Autorka prowadzi nas zarówno po teraźniejszości, jak i zabiera nas we wspomnienia głównej bohaterki. Prowadzi nas z góry wytyczonymi ścieżkami, podrzucając co chwilę kolejny fragment niecodziennej układanki. Dzielnie zaczytani, nieoderwani od powieści podążamy tą drogą do przodu, do finału i poznania prawdy. Prawdy, która niekoniecznie nam się spodoba.

Klaudia Muniak stworzyła powieść, w której przewija się wiele tematów, które mogą zostać uznane za kontrowersyjne. Historia została umiejscowiła je w obecnych realiach, co prawda dostosowanych do powieści, po to, aby jeszcze bardziej nadać im wydźwięku i zwrócić na nie naszą uwagę. Klaudia Muniak zdecydowała się poruszyć bolesne i trudne tematy, które budzą różnego rodzaju emocje. Pokazała jak ludzie walczący o swoje, potrafią się zapomnieć, jak atakują czasem postronne osoby. Jesteśmy świadkami gęstniejący nastrojów społecznych i atmosfery strachu, która szerząc się, atakuje coraz to nowsze osoby. Widzimy, jak to wszystko wpływa na psychikę bohaterki, jak zaczyna czuć się napiętnowana i zastraszana. Dzięki tej książce możemy poczuć się, jak to jest być „odmieńcem” w oczach innych, ale także w swoich własnych.

„Klinika” to książka, która Was wciągnie. Historia Gai wami zawładnie, stanie się wam bliska i oddacie się jej. Otulicie się obłędem bohaterki i odczujecie powiew strachu. Będziecie dążyć do finału, finału, który sprawi, że poczujecie ciarki na plecach. A gdy skończycie, to zadacie sobie pytanie, czy aby na pewno to tylko fikcja literacka? Polecam, bo nie będziecie zawiedzeni i spędzicie dobrze czas.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska