Między miłością do świata a nienawiścią do zupy

corbeau corbeau
24.02.2020
Okładka książki Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 1 Quino

Mafalda ma pięć lat i dźwiga na swoich barkach wszystkie troski świata. Martwią ją konflikty międzynarodowe, ryzyko wojny jądrowej, nierówności społeczne oraz hipokryzja polityków i mediów. Nienawidzi wojny i polityki, a już najbardziej: zupy! Najpiękniejsze w niej jest to, że do wszystkiego podchodzi ze szczerą pasją i zaangażowaniem, nietypowym dla tak młodej osóbki. Prowadzi to do całego mnóstwa zabawnych sytuacji. Mafalda żyje co prawda w Argentynie w latach sześćdziesiątych, ale jej troski są zadziwiająco (i niepokojąco) aktualne.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia przedstawia nam obszerny pierwszy tom komiksów o Mafaldzie. Niektóre ukazały się w Polsce w 1985 roku w serii Literatura na Świecie dla Dzieci i Młodzieży, ale „Mafalda. Wszystkie komiksy” to pierwsze tak kompletne wydanie. Quino (Joaquín Salvador Lavado) publikował te krótkie historyjki na łamach argentyńskiej prasy w latach 1964–1973. Stanowią one komentarz do ówczesnej sytuacji geopolitycznej i choć mogłoby się wydawać, że dawno powinny się przedawnić, to wiele kwestii okazało się uniwersalnych i tak samo ważnych po niemal sześćdziesięciu latach, na drugim krańcu świata. Często układają się w krótkie serie przedstawiające różne spojrzenia na ten sam temat. W sumie w pierwszym tomie poznajemy aż 972 historyjki, a na tym przecież nie koniec.

Mafalda pokazuje nam między innymi, jak naprawić świat obrócony do góry nogami, czym są granice nieskończoności, jak nie być rasistą (wcale a wcale, ależ skąd!) i co się dzieje, gdy człowiek „nabawi się” telepatii. Towarzyszymy jej w domu i w szkole, w czasie zabaw z kolegami i na wakacjach. Każdy z bohaterów ma zupełnie odmienną osobowość, przez co często dochodzi między nimi do zabawnych nieporozumień i konfliktów, ale ostatecznie zawsze trzymają się razem i doskonale się uzupełniają: bujający w obłokach Felipe, mały kapitalista Manolito, egoistyczna Susanita, marząca o mężu i gromadce dzieci, infantylny Miguelito i oczywiście Mafalda, pragnąca naprawić cały świat. Uczy ona dzieci kreatywnego myślenia i zaangażowania się w sprawy istotne dla ludzkości już od najmłodszych lat, a przede wszystkim – poczucia humoru. A dorosłym pozwala ponownie spojrzeć na świat oczami dziecka.

Nie wszystkie komiksy będą zrozumiałe dla współczesnych młodych czytelników, do niektórych będą musieli dorosnąć, ale tak naprawdę to nie wada, a kolejna zaleta historyjek o Mafaldzie – każdy może znaleźć w nich coś dla siebie, a po latach na nowo odczytywać ich znaczenie. Choć mają tak prostą formę, to okazują się bogate w treści i skłaniają do śmiechu, ale też do refleksji. Zapewnią wiele godzin przyjemnej lektury tak młodszym, jak i starszym czytelnikom.

Agnieszka Kruk