rozwiń zwiń

Sienkiewicz może się schować

Anakolut Anakolut
25.09.2012
Okładka książki Bohun Jacek Komuda

Wydawnictwo Fabryka Słów przyzwyczaiło już fanów wydawanych przez siebie książek do tego, że każde kolejne wydanie popularnego tytułu jest w jakimś stopniu lepsze od poprzedniego. Co chwila otrzymujemy nowe grafiki okładkowe lub ilustracje wewnątrz, poprawki wcześniejszych błędów, niekiedy twarde okładki, lub - jak ostatnio - oprawy zintegrowane. W oprawach tych - będących swoistym kompromisem między wydaniem miękko a twardookładkowym, zastosowano lekko usztywnione okładki i szycie stron zamiast klejenia, co znacznie wydłuża żywotność książek. Opraw takich doczekało się ostatnio kilka hitów Fabryki Słów, w tym także niektóre tytuły najpłodniejszego współczesnego twórcy rozrywkowej literatury historycznej - Jacka Komudy - porównywanego z Sienkiewiczem, ale zupełnie od niego różnym. W dobrym znaczeniu tego słowa.

Jedną z nich, w mojej osobistej klasyfikacji będącą u samego szczytu notowań książek Komudy, jest powieść „Bohun”. Historia ta opowiada o jednym z najważniejszych - choć mało znanych - wydarzeń XVII-wiecznej Rzeczpospolitej - bitwie pod Batohem.

„Bohun” to opowieść o zdradzie, spiskach na najwyższych szczeblach, odwadze, brawurze, wierze, miłości i nienawiści. Są tu bohaterowie, którzy zdają się żyć własnym życiem, dzięki nieprawdopodobnej wiarygodności - między innymi świetnie przedstawione postaci historyczne, z pełnym uwzględnieniem ludzkiej niedoskonałości, bez najmniejszego kolorowania. Tytułowy Bohun jest bezwzględny, chłodny i hardy, ale też w niepowtarzalny sposób budzi sympatię czytelnika, a Marcin Kalinowski, nieporadny hetman Rzeczpospolitej, sprawia, że pięści same się zaciskają.

Są tu wydarzenia, które mrożą krew w żyłach swą skalą i powagą oraz niepowtarzalny, przenikający czytelnika klimat półdzikich ukraińskich stepów. Wszystko to okraszone zostało świetnie stylizowanym językiem, bogatymi opisami i dynamicznymi scenami walk. Krótko mówiąc, podziwiać możemy kunszt pana Jacka w pełnej krasie. Aż się chce poczuć rękojeść szabli w dłoni i twardą kulbakę pod sobą, a potem pogalopować przez Dzikie Pola, powiewając osełedcem, tudzież czując na głowie husarski szyszak.

Nowego „Bohuna” opatrzono okładką przygotowaną przez Piotra Cieślińskiego, z której zawadiacko spogląda na nas tytułowy bohater. Już sama ilustracja jest swoistym majstersztykiem, dlatego posiadanie tak efektownie wyglądającej książki samo w sobie jest przyjemnością. Kartki, jak wspomniałem we wstępie, zostały zszyte, grzbiet jest obły i elastyczny, co zapobiega jego łamaniu, dlatego nawet po kilkukrotnym czytaniu nie powinno być widać po książce śladów użytkowania.

„Bohun” w najnowszym wydaniu naprawdę jest wart swojej ceny - to nie tylko efektownie wyglądająca książka, ale też wspaniała opowieść poczytnego autora, przy której nie sposób się nudzić.

Polecam gorąco.

Paweł Kukliński