Największa wojna Adolfa Hitlera

Izabela  Straszewska Izabela Straszewska
05.04.2019
Okładka książki Ostateczne rozwiązanie. Losy Żydów w latach 1933-1949 David Cesarani

Adolf Hitler odpowiadał za szereg zbrodni przeciwko ludzkości. Toczył wojny z wieloma krajami, atakował, okupował, ograbiał i niszczył. Jego podbój Europy naznaczony został licznymi przestępstwami wojennymi, bo nawet coś tak nieobliczalnego, jak wojna, również ma swoje regulacje prawne. Podstawową zasadą jest unikanie krzywdzenia ludności cywilnej. Pojawia się więc pytanie: czy Adolf Hitler toczył wojnę z wrogimi państwami, czy może jednak jego głównym celem było coś zupełnie innego? Kiedy przyglądam się losom mieszkańców terenów okupowanych przez nazistów, mam spore wątpliwości co do motywów postępowania Hitlera. Powiem więcej, skala działań podejmowanych przez niego przeciwko ludności żydowskiej wskazuje na to, że dla Hitlera najważniejszą wojną była jednak ta przeciwko Żydom.

David Cesarani zmarł w 2015 roku. Przed śmiercią zdążył ukończyć swoją ostatnią książkę, ale nie dane mu było niestety doczekać jej publikacji. „Ostateczne rozwiązanie. Losy Żydów w latach 1933–1949” to najważniejsza jego praca. Ten brytyjski historyk żydowskiego pochodzenia był autorem wielu książek dotyczących Holokaustu, ale dopiero w tej ostatniej dokonał podsumowania badań całego swojego życia, i to w stylu, obok którego trudno przejść obojętnie. Książka ta bowiem nie tylko zachwyca obszernością czy jakością wydania, ale przede wszystkim stanowi jedno z najdokładniejszych dostępnych źródeł informacji o genezie ludobójstwa Żydów, jego przebiegu, oraz – co jest dla mnie najbardziej wstrząsające – postawie świata w obliczu takiego ogromu ludzkiego cierpienia i śmierci.

Jak głosi sam tytuł, początkiem rozważań autora są czasy przedwojenne. Holokaust nie był dziełem chwili, ale procesem narastającej nienawiści, która w wyniku pewnej ewolucji przeistoczyła się w próbę eksterminacji całego narodu żydowskiego. Najpierw dochodziło do aktów wandalizmu i prześladowań lokalnych, które z czasem zostały poparte ustawami antyżydowskimi. Ta regulacja prawna dała przyzwolenie, a nawet nakaz walki z całym „żydowstwem”. Takie były początki. Antysemityzm nie był przecież niczym nowym, ale dopiero dojście do władzy Hitlera sprawiło, że rozgorzał na tak wielką skalę. Im mocniejsza stawała się pozycja Hitlera, w tym trudniejszej sytuacji znajdowali się Żydzi. Nic więc dziwnego, że w tamtych latach dochodziło do masowej emigracji niemieckich Żydów. I o ile na początku przyjmowano ich za granicą jako uchodźców, to szybko zaniechano takiej otwartości. Było ich przecież tak niewyobrażalnie wielu. Odpowiedzialność Europy za los tych, którym nie umożliwiono ucieczki z hitlerowskich Niemiec, jest bardzo duża i nawet Hitler w jednym ze swoich przemówień oskarżył rządy państw potępiających jego działania o hipokryzję. Było im żal Żydów, ale na udzielenie im schronienia jakoś zdobyć się nie potrafili.

Książka jest bardzo przytłaczająca, ale wcale nie z powodu języka, jakim posługuje się autor, ani samej kompozycji. Tu przytłacza tematyka. Cały ogrom niesprawiedliwości, cierpienie, którego nie potrafię sobie tak naprawdę wyobrazić, i okrucieństwo świadczące o tym, że my, ludzie, zdolni jesteśmy do najgorszych czynów – to wszystko powoduje, że przebrnięcie przez „Ostateczne rozwiązanie…” Cesaraniego wymaga dużej samodyscypliny czytelniczej. Po przeczytaniu pozostało we mnie odczucie, że świat jest miejscem bardzo niedoskonałym. Miejscem, w którym życie ludzkie może okazać się nagle bardzo niewiele warte.

„Ostateczne rozwiązanie. Losy Żydów w latach 1933–1949” nie jest w mojej opinii książką dla każdego. Autor prezentuje skomplikowaną prawdę historyczną, ukazuje właściwie wszystkie najważniejsze aspekty rozwoju planu eksterminacji Żydów i nie pozostawia miejsca na powierzchowne analizy. Argumentacja Cesaraniego jest przy tym bardzo złożona, dlatego uważam, że książka ta przeznaczona jest przede wszystkim dla osób żywo interesujących się historią.

Izabela Straszewska