Myśli cesarza

Wojtek
13.10.2020
Okładka książki Rozmyślania (do siebie samego) Marek Aureliusz
Średnia ocen:
7,9 / 10
1138 ocen
Czytelnicy: 3950 Opinie: 129

„Ażeby często i bez konieczności nie mówić nikomu i nie pisać w liście nie mam czasu, ani też ciągle powołując się na bieżące sprawy, nie wymawiać się od obowiązków względem ludzi, z którymi żyjemy”.

Filozofia towarzyszy ludzkości od bardzo dawna. Obserwując otaczającą nas rzeczywistość, niektórzy myśliciele próbowali ją niejako uporządkować i szukać odpowiedzi na pytania nurtujące człowieka. Jednym z takich myślicieli był cesarz Marek Aureliusz. Mimo tego, że był władcą, to jednocześnie był myślicielem, snującym refleksie o świecie i ludziach. Efektem tego są jego słynne „Rozmyślania. (Do siebie samego)”.

„Rozmyślania” to książka raczej niewielkich rozmiarów, ale dość trudna w odbiorze. Być może lepszym zabiegiem ze strony wydawnictwa byłoby, gdyby komentarz Krzysztofa Łapińskiego (tłumacza „Rozmyślań”) został podzielony i umieszczony odpowiednio przed każdą księgą „Rozmyślań” Marka Aueliusza. Taki zabieg sprawiłby, że czytelnik nie zostałby wrzucony niejako
na głęboką wodę. Zarówno bowiem same teksty cesarza, jak i ich forma są niełatwe do przyswojenia.

„Rozmyślania” to podzielone na księgi myśli cesarza, dotyczące różnych spraw – życia, śmierci, uczuć, religii, stosunków społecznych. Niektóre z nich zdumiewają i zaskakują swoją aktualnością. Czy ktoś z nas pomyślałby, że w II wieku ludzie też mieli problem, chociażby z ciągłym „brakiem czasu”? Widzimy więc, że niektóre problemy człowieka pozostają niezmienne.

Wiele z uwag cesarza do nas nie przemówi i zwyczajnie ich nie zrozumiemy. Myślę, że nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę upływ czasu i trudności z samym tekstem.

Niemniej jednak „Rozmyślania” Marka Aureliusza mogą być swoistym ćwiczeniem umysłowym. Książkę polecam jednak tym, którzy mają cokolwiek styczności z filozofią.

Wojciech Sobański

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd