rozwiń zwiń

Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa

Okładka książki Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa
Borys Kierżencew Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2021-09-29
Data 1. wyd. pol.:
2021-09-29
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366981829
Tłumacz:
Aleksandra Okuniewska-Stronka
Tagi:
Rosja historia Rosji chłopi feudalizm poddaństwo niewolnictwo cywilizacja rosyjska
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Los chłopów pańszczyźnianych w Rosji



721 93 561

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
684
209

Na półkach: ,

Fragment książki:
"Handel ludźmi w Rosji, trwający od początku XVIII do połowy XIX wieku, był rzeczą całkiem naturalną. Właściciele sprzedawali chłopów pańszczyźnianych podobnie jak inne mienie, zamieszczając ogłoszenia w gazetach lub przyprowadzając swój żywy towar na rynek. „Moskowskije Wiedomosti” publikowały takie ogłoszenia: „Sprzedaje się niepotrzebną służbę dworską: szewc 22 lata, żona jego – praczka. Cena onego 500 rubli. Ponadto pilarz 20 lat z żoną, a żona jego to dobra praczka, szyje też dobrze bieliznę. I cena onego 400 rubli. Obejrzeć ich można na Ostożence, pod numerem 309... Sprzedaje się sześć młodych gniadoszy lekkiej rasy, dobrze chodzących w zaprzęgu, których ostateczna cena wynosi 1200 rubli. Obejrzeć je można na Małej Nikickiej w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego”.
Nikołaj Turgieniew pisał o publicznym handlu chłopami, że „handel ów tak się rozwinął, iż nawet do Sankt Petersburga przywożono ludzi całymi barkami na sprzedaż”. Duże targi niewolników były też w Moskwie, Niżnym Nowogrodzie i Samarze."

Posiadacze ziemscy byli właścicielami chłopów, a właścicielami wszystkich był car. Coś jednak pozostało w tej nacji do dzisiaj, gen podporządkowania władzy i bezwzględnego poddaństwa. Szara masa bez jakichkolwiek praw, na równi z bydłem roboczym i martwymi przedmiotami.
W świetle lektury nie dziwi mnie zdziczenie w trakcie trwania rewolucji październikowej i wojny domowej. Potem przyszedł komunizm i jarzmo wróciło.
Bardzo polecam lekturę, czyta się szybko.

Fragment książki:
"Handel ludźmi w Rosji, trwający od początku XVIII do połowy XIX wieku, był rzeczą całkiem naturalną. Właściciele sprzedawali chłopów pańszczyźnianych podobnie jak inne mienie, zamieszczając ogłoszenia w gazetach lub przyprowadzając swój żywy towar na rynek. „Moskowskije Wiedomosti” publikowały takie ogłoszenia: „Sprzedaje się niepotrzebną służbę dworską:...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    124
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    14
  • Historia
    8
  • 2021
    3
  • E-book
    3
  • 2022
    3
  • Literatura faktu
    2
  • Reportaże
    1
  • Rosja i kraje byłego ZSRR
    1

Cytaty

Więcej
Borys Kierżencew Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa Zobacz więcej
Borys Kierżencew Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne